Ozdoby z masy cukrowej krok po kroku

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
Mam nadzieje, ze nie zdublowalam watku - choc przez chwile myslalam, czy nie wstawic tego do trotowego McGywera
gruebel_2.gif

jakbym zamieszala to przepraszam i prosze o umieszczenie w odpowiednim miejscu
cvety.gif


A przechodzac do tematu:
Dzis bedzie instrukcja robienia rozy wedlug lambethki
icon_mrgreen.gif
niestety uzylam zielonej masy bo tylo taka mialam, a robilam szybko natchniona pytaniem Margarete
icon_biggrin.gif

Mam nadzieje, ze wszystko opisze jak trzeba i niektorym poczatkujacym sie przydadza te instrukcje. Mam tez nadzieje, ze zdjecia uloza sie w porzadku numerycznym..
gruebel_2.gif


Zaczynam od rozy

do wykonania rozy potrzebujemy zestawu ze zdjecia nr 1 (kieliszek jest do wycinania kolek, a pedzel sluzy do sciagania nadmiaru cukru lub maki ziemniaczanej). Najpierw nalezy mase cienko rozwalkowac by nastepnie, za pomoca kieliszka, moc wycinac z niej kolka. Na jedna roze potrzeba okolo 8-9 kolek. Gdy kolka mamy juz wyciete to 2-3 wykladamy na gabke do modelowania, a reszte przykrywamy woreczkiem foliowym lub folia spozywcza, zeby nie wyschly. Przystepujemy do modelowania platkow.W tym celu uzywamy kulki z zestawu do modelowania (mozna tez robic to palcami, pamietajac by byly suche i robiac to technika jaka lepi sie pierogi). Modelujemy platki, dajac mocniejszy nacisk na brzegi platkow, pamietajac tez przy tym by polowa kulki byla na masie, a polowa jezdzila po gabce. Gdy platki mamy wymodelowane to pierwszy platek zwilzamy pedzelkiem zamoczonym w wodzie i rolujemy wokol wykalaczki. Wyciagamy spod woreczka kolejne platki i modelujemy jak opisane wczesniej. Platki przyklejamy, nachodzac nowym platkiem na wczesniej naklejony (uff..nie wiem jak to prosciej teraz napisac), zwilzajac czesc platka od polowy w dol (jak na zdjeciu 13). Gdy przyklejamy kolejno platki, zanim posmarujemy ich brzegi woda, przymierzmy czy w danym miejscu dobrze pasuja i czy zachowujemy ksztalt kwiatka. I nie przejmujcie sie jak jeden platek bedzie taki, a drugi inny - przeciez zaden kwiat w naturze nie jest taki sam
icon_biggrin.gif
 

Załączniki

  • 1.JPG
    1.JPG
    61.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
kolejne zdjecia (matko jedyna ukladanie ich to dla mnie czarna magia)
2do4.jpg


5do7.jpg


8do9.jpg


10do11.jpg


12do13.jpg


24059844.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
dziekuje
icon_mrgreen.gif


teraz pokaze jak robie paczki roz.
Wiem, ze roze pelne jak i paczki mozna robic rowniez na bazie stozka (zdjecie A). Jednak ja osobiscie uwazam, ze robienie pelnej rozy na stozku powoduje, ze jest ona zbyt ciezka.

Najpierw walkuje cienko kawalek masy cukrowej i wykrawam kieliszkiem 3 kolka. Z resztek masy zagniatam kulke i tworze z niej stozek, do ktorego wbijam jak najglebiej wykalaczke. Mase trzymym w palcach tak, by czuc ruch wykalaczki i ewentualnie kierowac ja tak by nie przebila masy. Nastepnie modelujemy 3 kolka z masy jak w opisie robienia rozy. Delikatnie pedzelkiem nawilzamy stozek i przyklejamy pierwszy platek. Wazne by brzeg platka byl ciut wyzej od czubka stozka. Platek przyklejamy scisle do naszej podstawy. Drugi platek przyklejamy ''naprzeciwko'' pierwszego platka, tak by delikatnie odstawal.Natomiast trzeci i zarazem ostatni platek przyklejamy delikatnie w takiej pozycji jak na zdjeciu F i brzeg delikatnie odchylamy by dawal efekt rozwijajacej sie rozy
icon_biggrin.gif


adob.jpg


cdod.jpg


edof.jpg
 

illy

Member
Lut 20, 2008
1,500
0
0
Super pomysl z takim watkiem, napewno sie przydadza takie instrukcje.
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Lambethko kochana, dzieki!
anbetung.gif
Zadalas sobie wiele trudu! Zaczne cwiczyc na plastelinie a potem...zobaczymy, moze cos mi sie uda?
 

lambethka

Member
Lut 22, 2011
5,138
0
0
Tym razem bedzie flaga wyscigowa wedlug lambethki
icon_biggrin.gif


W pierwszej kolejnosci z kawaleczkow masy roluje takie ''glisty'' jak na zdjeciu nr 2 i 3. Gdy je lacze to je lekko dociskam zeby sie skleily. Nastepnie polaczone ruloniki walkuje (tak-na pierwszym zdjeciu zapomnialam dolozyc walek do zestawu) i kroje nozem na male kawaleczki. Gdy mam juz ich wystarczajaca ilosc to odpowiednia obracajac, skladam je w jedno. Tez delikatnie dociskam zeby sie skleily jednak gdy nie chca to pomagam sobie odrobina wody. Jeden kawalek masy zostawiam by przygniesc nim wykalaczke.
Wykalaczke montuje w ten sposob, ze z brzegu flagi odbijam ja w masie (jak na zdjeciu nr 9). Nastepnie wglebienie zwilzam woda i spowrotem klade tam wykalaczke. Dociskam pozostawionym kawalkiem masy i pozostawiam do wyschniecia.

1do3.jpg


4do6.jpg


7do10.jpg


46915393.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Anecia1300

Member
Lip 21, 2011
29
0
0
Ja w taki sam sposób robiłam swoje róże,tylko nie używałam wykałaczki bo jej po prostu nie miałam.oto moje róże. A i pomagała mi w tym córka która chyba połkneła bakcyla i od wczoraj domaga się lepienia ozdób.Pozdrawiam dziewczyny
wink.gif
 

Załączniki

  • Zdj_cie0523.jpg
    Zdj_cie0523.jpg
    742.7 KB · Wyświetleń: 0