Chleb z koprem włoskim

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
przepis na ten chleb znalazłam na jednym z ulubionych blogów chlebowych Wild Yeast , ale bez kochanych Cinek nic by z tego nie było
Bo po pierwsze Izolda przetłumaczyła ,a Atina dostarczyła najważniejszego składnika -koper włoski w piątek mi wręczył Pan listonosz
Dziewczyny dziękuję


koprowy_041.jpg

Chleb z koprem włoskim

Z tej porcji wychodzi 1 kg chleba (2 bochenki).

Składniki:

* 195 g mąki
* 195 g semoliny
* 226 g wody
* 10 g soli
* 16 g oliwy z oliwek
* 172 g dojrzałego zakwasu - hydracja 100%
* 62 g orzeszków piniowych
* 4 g całych nasion kopru
* 70 g rodzynek
* 50 g karmelizowanego fenkułu (przepis poniżej, to jest porcja na jedną średnią bulwę)

Wykonanie:

1. Skarmelizować fenkuł (przepis poniżej) i wystudzić.
2. Rozgrzać małą patelnię na średnim ogniu i cały czas mieszając prażyć nasiona kopru aż zaczną pachnieć. Zdjąć z patelni i ostudzić.
3. Rozgrzać małą patelnię na średnim ogniu i cały czas mieszając prażyć orzeszki piniowe aż będą złocistobrązowe. Zdjąć z patelni i ostudzić.
4. Bezpośrednio przed przygotowaniem ciasta namoczyć rodzynki na 10 minut w zimnej wodzie i dokładnie osączyć.
5. W misie stacjonarnego miksera z hakiem wymieszać mąkę, semolinę, sól, oliwę, zakwas i większość wody. Mieszać na niskich obrotach aż składniki się dobrze połączą, około 5 minut. W czasie mieszania dodać pozostałą wodę jeśli potrzeba do uzyskania bardzo miękkiego ciasta.
6. Kontynuować mieszanie na niskich lub średnich obrotach aż rozwinie się gluten. Jak długo będzie trwał ten etap zależy od Twojego miksera.
7. Dodać nasiona kopru, orzechy piniowe, rodzynki i karmelizowany fenkuł. Mieszać na niskich obrotach tylko do momentu rozprowadzenia dodatków w cieście.
8. Przenieść ciasto do naoliwionego pojemnika. Zakryć i pozostawić do fermentacji w temperaturze pokojowej na 2.5 godziny, złożyć po 50 i 100 minutach.
9. Wyłożyć ciasto na lekko oprószony mąką blat. Podzielić na dwie części. Uformować wstępne kule i zostawić by odpoczęły pod przykryciem przez 20 - 30 minut.
10. Uformować bochenki i umieścić je złączeniem do góry w obsypanych mąką koszach do wyrastania.
11. Pozostawić do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na 2.5 godziny - przeprowadzić test palca (alternatywnie można pozostawić bochenki na 30 minut w temperaturze pokojowej a następnie przełożyć na noc do lodówki).
12. W międzyczasie rozgrzać piekarnik z kamieniem do pieczenia do temperatury 245 stopni C. Należy wytworzyć parę w początkowej fazie pieczenia.
13. Bezpośrednio przed pieczeniem naciąć bochenki wedle uznania.
14. Po włożeniu bochenków do piekarnika zmniejszyć temperaturę do 230 stopni C, piec przez 8 minut z parą i kolejne 20 bez pary. Skórka powinna być złocistobrązowa. Następnie wyłączyć piekarnik i pozostawić w nim bochenki na kolejne 10 minut przy uchylonych drzwiczkach.
15. Przed krojeniem wystudzić na drucianej siateczce.

Karmelizowany fenkuł

Składniki:

* 1 średnia bulwa fenkułu (około 225 g)
* 1/4 łyżeczki soli
* 1 łyżka oliwy

Wykonanie:

1. Oczyścić bulwę, pokroić na ćwiartki i wyciąć głąb ze środka, pokroić w poprzek na centymetrowe plasterki.
2. Rozgrzać patelnię na średnim ogniu, rozgrzać oliwę, dodać fenkuł i sól, mieszać podrzucając aż wszystkie kawałki pokryją się oliwą.
3. Zmniejszyć ogień i smażyć często mieszając aż fenkuł zacznie robić się brązowy.
4. Zmniejszyć ogień na najmniejszy i smażyć mieszając co 10 minut do momentu aż fenkuł będzie skarmelizowany, ciemnobrązowy i straci większość swojej wilgoci. Zajmie to godzinę lub dłużej. Objętość fenkułu wyraźnie się zmniejszy.
5. Wystudzić całkowicie przed użyciem do chleba.


koprowy_005.jpg
 

Załączniki

  • koprowy_005.jpg
    koprowy_005.jpg
    187.2 KB · Wyświetleń: 0
  • koprowy_041.jpg
    koprowy_041.jpg
    172.6 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Margot
bussi.gif
bussi.gif
bussi.gif
to za dedykację
icon_smile.gif

A drugie takie dla Ciebie i Izoldy za przepis
bussi.gif
bussi.gif
bussi.gif



A oto mój chlebek
Chleb_z_koprem_w_oskim1.jpg

Chleb_z_koprem_w_oskim2.jpg
 

Załączniki

  • Chleb_z_koprem_w_oskim1.jpg
    Chleb_z_koprem_w_oskim1.jpg
    67.7 KB · Wyświetleń: 0
  • Chleb_z_koprem_w_oskim2.jpg
    Chleb_z_koprem_w_oskim2.jpg
    53.2 KB · Wyświetleń: 0

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Margot @ 6 Jun 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1137059twój jest piękny
cvety.gif
Anito, mój to plaskacz ,ale było za ciepło i te grzanie jeszcze kamienia mu tak dało kopa i trochę przerósł ,ale i tak wyszedł rewelacyjny w smaku
lecker.gif
bussi.gif
Twój tez pysznie wygląda:) A wydaje mi się może odrobinkę niższy, za to miąższ ma ładniejszy:) Mój był jeszcze na ciepło krojony, bo już nie mogliśmy wytrzymać;)
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113

kinia260579

Member
Lis 15, 2007
432
0
0
moze zminiejsze troche ilosc kopru, bo nie wiem czy mi bedzie ten smak odpowiadal
wstyd przyznac, ale nigdy kopru jeszcze nie probowalam
icon_redface.gif


ja teraz jestem w transie, dopiero zaczelam przygode z wypiekaniem chlebkow, lista chlebkow sie wydluza, bo tu same wspanialosci
icon_smile.gif