Babka cytrynowa ucierana

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Babka cytrynowa G. Ostrowskiego

Piekę z tego przepisu od kilku lat minibabeczki, baranki i zajączki wielkanocne.
Rezygnuję tylko z dodatku skórki pomarańczowej, by wypieki miały czysty cytrynowy aromat:
http://www.mniammniam.com/Ucierana_babka_c...zowa-7010p.html

"Składniki:
4 cytryny
4 jajka
szklanka cukru
2,5 szklanki mąki
około szklanki mleka
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
4 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej (pomijam)
3/4 kostki masła - około 17 dag (daję 15 dag)
szczypta soli

masło do wysmarowania formy
bułka do wysypania formy ( nie daję; formy smaruję masłem i oprószam mąką)

Sposób przygotowania:
Cytryny myję bardzo dokładnie pod wrzątkiem, następnie ścieram z nich skórkę na tarce, uważając, by nie zetrzeć białej warstwy, która znajduje się tuż pod żółtą. Aby nie stracić nic z cennej skórki, przed ścieraniem kładę na tarkę kawałek pergaminu i wciskam go na powierzchnię z dziurkami - starta skórka nie wejdzie pomiędzy ząbki i cała będzie mogła być dodana do ciasta.Masło rozpuszczam w rondelku i odrobinę studzę.Jaja ucieram z cukrem na białą, puchatą masę. Dodaję do nich mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, skórkę cytrynową i skórkę pomarańczową. Mieszając, dodaję tyle mleka, by otrzymać raczej gęstą masę, a następnie stopniowo, nie przestając mieszać, dodaję przestudzone masło.

Formę smaruję masłem i oprószam tartą bułką. Do formy wkładam ciasto, całość wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piekę około 40-50 minut."

Moje uwagi:
Oczywiście ciasto w mniejszych formach należy piec krócej.


babka_cytrynowa2.jpg

babka_cytrynowa1.jpg
 

Załączniki

  • babka_cytrynowa1.jpg
    babka_cytrynowa1.jpg
    31.1 KB · Wyświetleń: 18
  • babka_cytrynowa2.jpg
    babka_cytrynowa2.jpg
    25.4 KB · Wyświetleń: 19
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Trudno mi powiedzieć, bo u mnie szybko schodzi, ale wydaje mi się, że jak na babkę długo trzyma świeżość, zwłaszcza polukrowana.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,644
2,945
113
Joanno, piszesz, ze pieczesz z tego ciasta minibabeczki i mam w związku z tym pytanie: czy ciasto ma taką konsystencje, że można je wlewać do foremek, czy nakładasz łyżką? Można je wyporcjować z worka cukierniczego, bo moje foremki na minibabeczki mają kominek i wycisnąć z worka wygodniej?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,642
113
Dość dawno ostatnio korzystałam z tego przepisu, ale wydaje mi się, że masa nadaje się do nakładania łyżką, a nie do wlewania do foremek.
Nie mam doświadczenia z wyciskaniem takiego ciasta z worka cukierniczego, ale chyba nie powinno stracić puszystej konsystencji. Najwyżej sprawdź na malej porcji.
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,644
2,945
113
Dziekuję, kluczowe było czy nakładanie, czy wlewanie.
icon_smile.gif