Angielskie dumplings

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Jest to jedno z tych dan, na ktore jest ze sto 'najlepszych przepisow' a wlasciwie kazdy kucharz robi na oko
icon_wink.gif


Danie to znakomicie strawdza sie jako czesc skladowa roznych gestych jednogarnkowych potraw. Gestosc oznacza tutaj ilosc warzyw i miesa a nie gesty sos od np. maki. Dumplingi powinny siedziec na wierzchu potrawy a nie plywac w ńiej, bo utona, a takie sa dla mnie srednio smaczne. Kluchy dodaje sie na 20-30 minut przed zakonczeńiem gotowańia potrawy.

Przepis podstawowy to:
(Porcja na 3-4 osoby)

200 g maki pszennej
80-100 g zimnego masla,
1- 1 1/2 lyzeczki proszku do pieczeńia
Woda (okolo pol szklanki)
Sol

Wykonanie:
Do malaksera z zalozonym nozem wrzucic make, prosżek i sol. Zakrecic chwile zeby sie wymieszalo, dodac zimne maslo pokrojone na kilka kawalkow, zakrecic az bedzie kaszka. Powoli wlewac wode az bedzie geste ciasto. Z ciasta formowac kulki o srednicy okolo 3-4 cm i ukladac na gotujacym sie gulaszu. Pamietajcie, ze kulki urosna!
Przykryc pokrywka i gotowac przez 20 -25 minut.

Mozna tez zrobic recznie w misce, ale jestem leniwa i wersja malakserowa zajmuje minute.

Kluchy w tym czasie sie napusza, uparuja a jednoczesnie wciagna troche sosu z dolu.

Istnieja rozne wariacje tego dania. Moje ulubione to posiekana natka pietruszki czy szczypiorek. Mozna tez dodac starty zolty ser albo chrzan.

Uprzedzam, ze nie jest to danie dietetyczne, ale znakomicie sie sprawdza jesienia czy zima. I nie jest to danie restauracyjne, ale babcina kuchnia.

Jeszcze jedna uwaga: tradycyjnie to danie bylo robione z loju wolowego, wiec mozna sie pokusic o wersje z np. smalcem zamiast masla. Oliwa raczej nie przejdzie, ale wegetarianie moga dodac tluszcz typu planta.

Moje wyglada mńiej wiecej tak: Herb dumplings
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Knedle mogę zrobic sama, ale ten garnek!
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Boshka, może zrób chociaż odnośnik w dziale Kuchnia europejska, co? I może ewentualnie w Małych dankach, mam tam cały dział pierogów.
fiesgrins.gif
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Moniaku, ńic sie nie odwraca i tez ńie zaglada do gara, bo one maja byc uparowane. No i nalezy zrobic ciasto zaraz przed gotowaniem, poniewaz proszek reaguje z wilgocia, wiec jesli je zrobisz pare godzin przed gotowaniem, nie urosna.

Kasiu, ten przepis jest malo tradycyjny, bo bez loju, ale moge wstawic linki.
icon_biggrin.gif


 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Moniaku, jesli chcesz wersje bardziej elegancka, mozesz ugotowac danie a pozniej wrzucic na pare minut do piekarnika z rozgrzanym grilem.

Wiele przepisow jest opartych na jednogarnkowcach w piekarniku i wtedy odkrywa sie naczynie zeby sie dumplingi przyrumienily.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
na prosbe Trzykasienki dopisuje do Boshkowego watku, aby sie nie powtarzac. Przepis ponizszy wykorzystuje loj roslinny Atora (w postaci kulek, jest tluszczem twardym i nie mieknie/rozpuszcza sie w temp pokojowej) i proporcje sa identyczne do tych podanych przez Boshke.

200g maki zwyklej
2 plaskie lyzeczki proszku do pieczenia
100g atory
szczypta soli
opcjonalnie pieprz
1 lyzka swiezego posiekanego rozmarynu
woda


Make z proszkiem przesiewam do miski, dodaje atore, sol, pieprz, rozmaryn. Mieszam skladniki i calosc skrapiam 10-15 lyzkami zimnej wody. Wody ma byc tyle aby powstalo ciasto, dosc zwarte, krotko zagniatam w misce i dziele na 16 malych kulek, ktore ukladam na wierzchu gotujacego sie dania. Przykrywam garnek pokrywka i gotuje na malym ogniu 20 min. Tylko spod klusek powinien dotykac sosu/miesa. Kluski powiekszaja sie w trakcie parowania, wiec nie ukladac zbyt blisko siebie.

Dodatkowo mozna przyrumienic pod grilem lub potraktowac plomieniem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
pysznie to wygląda,
zrobilam dziś 3 różne rodzaje gulaszu wołowego, więć będzie na tydzień jedzenia, na pewno zrobię te kluchencje
lecker.gif