Domowa śmietana. Creme Fraiche.

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zrobienie domowej śmietany creme fraiche jest ogromnie proste, a efektem jest naprawdę pyszna i gęsta śmietana. Bardzo polecam wszystkim fanom domowych wyrobów.

_mietana_3.JPG

0,5 l śmietany 30% (używam UHT w kartoniku)
3 łyżki jogurtu naturalnego (można użyć kupnego lub własnej produkcji. Ważne, by nie miał sztucznych zagęstników.)

Śmietanę wymieszać dobrze z jogurtem (oba składniki w temperaturze pokojowej). Najlepiej zrobić to w naczyniu, w którym będziemy śmietanę przechowywać - ja używam półlitrowego słoika.

Wierzch słoika przykryć kawałkiem papieru do pieczenia, który przymocowujemy za pomocą gumki recepturki. Ważne, by powietrze miało dostęp.

Śmietanę odstawiamy w ciepłe miejsce (czyli: w lecie - poza lodówką, w zimie - w pobliżu kaloryfera) na 24 godziny.

Po tym czasie śmietanę odstawiamy do lodówki na kolejne 24 godziny.
Śmietana jest gotowa, słoik można juz zamknąć za pomocą zakrętki.
Trwałość gotowego produktu to 1-2 tygodnie.
 

Załączniki

  • _mietana_3.JPG
    _mietana_3.JPG
    95.2 KB · Wyświetleń: 2

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
że też na to nie wpadłam! Genialnie proste
icon_biggrin.gif

Otwierasz mi oczy, Mi :-D
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
No popacz, a ja zakrapiam 30% śmietanke w kubeczku paroma kroplami kwasu mlekowego. Efekt taki sam :D
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Duende, zachęcam
icon_smile.gif
Moje osobiste oczy z biegiem czasu też się co raz bardziej otwierają, z czego się ogromnie cieszę. Wymiana doświadczeń jest w gotowaniu najcenniejsza. Ogromnie dużo zawdzięczam doświadczeniu osób z różnych zakątków świata
icon_smile.gif


Qd, ale kwas mlekowy trzeba najpierw sobie wymyślić (że się go chce mieć, i mieć pomysł, po co), potem nabyć, a potem mieć. A maślankę czy jogurt można nabyć w każdym sklepie, zupełnie spontanicznie
icon_smile.gif
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,726
1,115
113
Mała_Mi @ 30 May 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1437655Duende, zachęcam
icon_smile.gif
Moje osobiste oczy z biegiem czasu też się co raz bardziej otwierają, z czego się ogromnie cieszę. Wymiana doświadczeń jest w gotowaniu najcenniejsza. Ogromnie dużo zawdzięczam doświadczeniu osób z różnych zakątków świata
icon_smile.gif


Qd, ale kwas mlekowy trzeba najpierw sobie wymyślić (że się go chce mieć, i mieć pomysł, po co), potem nabyć, a potem mieć. A maślankę czy jogurt można nabyć w każdym sklepie, zupełnie spontanicznie
icon_smile.gif
Ależ masz rację! Ja akurat kwas mlekowy mam i używam, ale jak piszesz - o jogurt czy maślanke nieporównanie łatwiej i zdecydowanie częściej goszczą w naszych kuchniach niż kwas mlekowy.
Na jogurt czy maślankę sama nie wpadłam, więc Twoja chwała wielka jest!
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ej nieeee, qd, nie przypisuję sobie żadnej chwały!
Ja po prostu cały czas szukam.
Dopiero jakiś czas temu stałam się np. szczęśliwą posiadaczką podpuszczki. Owszem, robi swoje
icon_smile.gif
. Ale to już trzeba chcieć wgłębiać się w temat, bo do zwykłego twarożku wystarczy łatwo-osiągalna cytryna albo po prostu odpowiednie podgrzewanie mleka.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,344
113
Mała_Mi, bardzo dziękuję za ten przepis. Dziś znalazłam w lodówce zrobioną wg niego śmietanę i mimo, że od zrobienia na pewno minęło więcej niż 2 tygodnie nadal była dobra do użycia. Nie miała nawet śladu goryczki jaki mają najczęściej zbyt długo przechowywane śmietany.
daumen.gif


Tak wyglądała dziś:
46.jpg
 

Załączniki

  • 46.jpg
    46.jpg
    33.8 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Hazo, bardzo się cieszę, że jesteś zadowolona i Twoja śmietana tak ładnie się przechowuje. Pieknie wygląda
icon_smile.gif