IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Tortilla de patatas, kuchnia hiszpańska
Amber
post 16 Nov 2011, 19:05
Post #1

szef kuchni

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 14.818

Popularne hiszpańskie tapas.Podawane w każdym tapas barze.
U mnie z dodatkiem sosu majonezowo-czosnkowego.Typowego dodatku w Hiszpanii.

Tortilla
5 dużych ziemniaków,obranych i pokrojonych w cienkie plasterki
1 duża cebula
8 wiejskich jajek
sól,pieprz,ostra papryka w proszku
Oliwa lub olej

Plasterki ziemniaków osuszyć na papierowym ręczniku.Na patelnię wlać łyżkę oleju i partiami smażyc ziemniaki.Nie rumienić.
Ziemniaczane plastry powinny zmięknąć.Usmażone plasterki odkładać na sito.
Cebulę pokroić w cienkie piórka.
Podsmazone ziemniaki przełożyć do miski,posolić,dodac pieprz i cebulę.Jajka wzmieszac y papryka i wlac do ziemniakow.Ostroznie wzmieszac i zostawic na 10 minut.Piekarnik rozgrzac do temp.180 st.
Na gleboka patelnie y metalowa raczka wlac oliwe,rozgrzac.Wzlozyc ziemniaki,pryzkryc pokrywa i zostawic na 20 minut.
Wstawic do piekarnika bez pokrzwy i zapiekac do momentu az ziemniaki beda dobrze zrumienione.

Sos majonezowo+czosnkowy
pol sloika dobrego majonezu lub domowy
dwa zabki czosnku

Do majonezu dodac zabki czosnku przecisniete przez praske.Wymieszac.

Gotowa tortille przykryc duzym talerzem lub pokrywa.Odwrocic placek.Kroic w trojkaty.Podawac z sosem.
mniam.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
mniasia
post 20 Jan 2012, 17:04
Post #2

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 22.228

czesto robie tortilla de patatas. tylko, ze ja mecze sie z przerzucaniem jej z patelni na patelnie icon_smile.gif nie jest to proste, ale caly czas probuje icon_smile.gif
polecam tez tortille z baklazanow! przepyszna!!! zamiast ziemniakow dajemy baklazany. Wczesniej wrzucam je do piekarnika lub mozna je podsmazyc jak ww ziemniaki.
Polecam icon_smile.gif

+Quote Post
LadyNefretete
post 4 Aug 2012, 11:49
Post #3

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 38.773

CYTAT(mniasia @ 20 Jan 2012, 17:04 ) *
czesto robie tortilla de patatas. tylko, ze ja mecze sie z przerzucaniem jej z patelni na patelnie icon_smile.gif nie jest to proste, ale caly czas probuje icon_smile.gif
polecam tez tortille z baklazanow! przepyszna!!! zamiast ziemniakow dajemy baklazany. Wczesniej wrzucam je do piekarnika lub mozna je podsmazyc jak ww ziemniaki.
Polecam icon_smile.gif

ja też się męczę z przerzucaniem, ale tyko taka jest najlepsza icon_mrgreen.gif I jeszcze, żeby wyszła taka nie ścięta w środku, jak mówią Hiszpanie cruda to wtedy jest niebo w gębie.

Z bakłażanami jest super, ale też z cukinią, z cukinią i grzybami ( boczniaki czy pieczarki), tylko wtedy już bez cebuli icon_wink.gif

+Quote Post
gatita
post 6 Aug 2012, 09:10
Post #4

uczeń

Użytkownik nr: 13.494

Cruda jest najlepsza lecker.gif , ale starsznie trudno uchwycić ten moment baa.gif , macie na to jakiś patent ?
Kurcze, z bakłażanem jeszcze nie robiłam gruebel_2.gif , a to moje ukochane warzywko...

+Quote Post
Karina Cashel
post 19 Aug 2013, 20:25
Post #5

uczeń

Użytkownik nr: 16.068

Uwielbiam hiszpanska tortille. Klasyczna, z ziemniakami i kazda inna wariacje na jej temat.
Czesto dorzucam do srodka pokrojany kozi ser w kosteczke i troche rukoli, a na wierzch, po przerzuceniu troche startego zoltego sera i szczypiorek.

Ja mam taki patent na przerzucanie i wyczucie momentu kiedy tortilla jest jeszcze wilgotna w srodku, moze komus sie przyda.
Po wlaniu calosci na patelnie smaze przez kilka minut az brzegi leciutko sie zrumienia a srodek jest jeszcze plynny ale calosc juz odchodzi od patelni, wtedy przykrywam patelnie duzym talerzem tak aby cala patelnia byla przykryta, lapie przez szmatke po bokach patelni mocno przyciskajac talerz - jednym ruchem obracam patelnie do gory dnem. Tortilla jest juz na talerzu upieczona strona do gory, wtedy tylko jednym ruchem zsuwam tortille z powrotem na patelnie i pieke przez gora dwie minuty i GOTOWE. Jest wtedy idealna, rowniutka i nieposzarpana no i soczysta w srodku.

+Quote Post
Cinka
post 19 Aug 2013, 21:08
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.716

Robię tak samo tylko przy pomocy przykrywki - uchwyt przykrywki pomaga przy odwracaniu, szmatka niepotrzebna icon_smile.gif
Przed takim odwracaniem trzeba wiedziec że w patelni nie ma zbyt duzo tłuszczu - jeśli jest, to trzeba go zlać - inaczej można się poważnie poparzyć!

+Quote Post
sionia
post 19 Aug 2013, 21:27
Post #7

czeladnik

Użytkownik nr: 1.706

http://www.youtube.com/watch?v=w_3YM-DZVOE mozna zobaczyć jak robić

+Quote Post
Elle9
post 11 Aug 2014, 07:37
Post #8

Grupa: Srebrny użytkownik
Użytkownik nr: 52.769

Robie wlasnie lecker.gif zabiore na lunch do pracy... Przepis wyproszony od mamy mojego chlopaka (jest z Hiszpanii). Ona daje mniej ziemniakow, a wiecej cebuli i obowiazkowo papryke. Ja od siebie dodalam chilli w proszku i...juz wiem, ze bedzie pysznie!

+Quote Post
tatter
post 12 Aug 2014, 10:42
Post #9

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 1.142

My kroimi ziemniaki w malenka kostke, podobniez cebule. Gdy sa miekkie, laczymy je z roztrzepanymi jajkami i przyprawami. Calosc przelewamy na patelnie i smazymy na malym ogniu az sie spod zrumieni, a wierzch jest nadal plynny. W miedzyczasie rozgrzewamy piecowy gril i gdy goracy wkladamy patelnie na polke i grilujemy az sie zetnie wierzch delikatnie. W srodku jest nadal luzna i smakuje wybornie.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 18th August 2019 - 04:06