Corny - zbożowe batoniki

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Taki o przepis sobie wymyśliłam, i wyszedł mi prawie całkiem MM
icon_biggrin.gif
a jak nie MM, to na pewno zdrowy i pyszny.

1 łyżka miodu fruktozowego lub zwykłego sztucznego
1 łyżka fruktozy lub cukru
1 łyżka margaryny lub masła
1 szklanka płatków- owsianych, kukurydzianych, pszennych, żytnich, otrębów, ziarenek wszelakich, może być gotowe suche musli z pudełka, może być mieszanka wszystkiego po trochu, co jest akurat pod ręką
1/2 szklanki bakalii- suszonych śliwek i moreli lub rodzynki lub wiórki kokosowe lub orzechy itd itp.
ewentualnie szczypta cynamonu lub imbiru

Miód, fruktozę i margarynę roztopić razem w rondelku na dużym ogniu i gotować chwilę, szybko mieszając, aż masa zgęstnieje, leciutko zbrązowieje i zacznie pachnieć karmelowo. Zdjąć z ognia, dosypać płatki i bakalie, szybko wymieszać. Odstawić do wystygnięcia. Jak będzie lekko ciepłe wyłożyć po łyżce na kawałki folii aluminiowej, uformować podłużny "batonik", zawinąć w folię i delikatnie zrolować i ugnieść, tak, żeby wszystko się ładnie połączyło. Włożyć na godzinę do lodówki. Po tym czasie zdjąć folię i udekorować np. paseczkami czekolady (oczywiscie bez cukru
icon_wink.gif
).
Batoniki są pyszne, bardzo słodkie i ciągnące się, nie twardo-kruche (chyba że się za długo karmelizuje cukier
icon_smile.gif
).
 

Koffee

Member
Lip 26, 2007
1,341
0
0
a czy miód naturalny może być? bo sztucznego nie kupie dla jednej łyzki... a zapowiada się całkiem smakowicie
icon_smile.gif
chociaż mam juz dziewięciopunktową listę "słodkości do zrobienia"
rofl.gif
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Naturalny ma imho zbyt intensywny zapach i smak, zagłuszy smak płatków, ale jesli komuś to nie przeszkadza to proszę bardzo, wtedy do bakalii można dodać sporą ilość orzechów ktore do miodu pasują genialnie.

Jotha, aparat jest razem z moim bratem w Budapeszcie
icon_mrgreen.gif
ale spooko, jeszcze niejeden raz je zrobię!
icon_mrgreen.gif
 

chantel

Member
Sie 24, 2007
237
0
0
zrobiłam batoniki
icon_smile.gif
wyszły jak ze sklepu.
zrobiłam na miodzie naturalnym, cukrze, płatkach kukurydzianych i owsianych, dodałam suszone śliwki, słonecznik, pestki dyni, orzechy, morele...
polecam
 

Załączniki

  • DSC_0355a.jpg
    DSC_0355a.jpg
    173.2 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC_0363a.jpg
    DSC_0363a.jpg
    137.5 KB · Wyświetleń: 0