IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Puszyste bułeczki na zakwasie
wicherek
post 14 Jul 2018, 03:00
Post #1

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 54.209

wink.gif szukałam,probowalam piekłam ale nie znalazłam takich które by były takie jak sobie to wyobrażałam czyli na zakwasie ale w smaku i konsystencji nie takie chlebowe tylko bardziej jak zwykle codzienne pieczywko ,wiec zdałam się na przypadek i to był strzał w dziesiątkę icon_mrgreen.gif buleczki wyszly piekne, a smakuja tak ze nie mozna przestac jesc, moja corcia kiedy na drugi dzien dojechalam zjadla od razu trzy , miazsz miekki i puszysty,skorka chrupiaca , zwykle robiac na oko nie zapisuje czego i ile dalam ale tym razem tknelo mnie ,wiec bede piec je czesciej
użyłam ciasta zakwaszonego ale ze zdecydowalam sie na pieczenie zbyt pozno a chcialam je zabrac jako kanapki na podroz ,skracalam co sie da tak zeby zdazyc przed wyjazdem nastepnego dnia,
do zakwaszania uzylam :
200g - zakwasu mieszanego (polaczylam zytni i pszenny)
100g przesianej maki -u mnie pol na pol orkiszowa 630 i pszenna 550
100g mleka
1/2 lyzeczki miodu - opcjonalnie
po ok 8 godz dokarmienie
100 g przesianej maki pszennej 550
100 g mleka
co w sumie dalo 600 g ciasta zakwaszonego ktore pozostawilam na 3 godz
ciasto wlasciwe:
400 g maki pszennej typ 550
2 jajka
60 g rozpuszczonego masla
1-2 lyzeczki miodu
1 lyzeczka soli klodawskiej
polaczylam zakwaszone ciasto z reszta skladnikow oprocz masla i dokladnie wyrobilam (sol wymieszalam z rozkłóconymi jajkami ) po ok 10 min wyrabiania ciasto jest miekkie i sprezyste , przyjemne do pracy i wtedy dodalam po troche maslo i dobrze je wrobilam po czym znow odstawilam do wyrosniecia na ok 2 godz przykrywajac folia i sciereczka kuchenna
Po tym czasie ciasto trzeba zlozyc kilkakrotnie ,zrolowac i podzielic na male kesy ktore formujemy w buleczki o ksztalcie jaki chcemy , ja zrobilam okragle a wyszlo mi ich 11 szt ,znow przykrylam i odstawilam do ostatecznego wyrosniecia ,a ze sie musialam jeszcze spakowac to minelo okolo 2 -2,5 godz zanim je wstawilam do piekarnika , najpierw jednak posmarowalam je rozkłóconym jajkiem i posypalam sezamem , slonecznikiem i makiem , Buleczki piekly sie w rozgrzanym do 210° piekarniku przez okolo 20-25 mindo pieknego zrumienienia

smacznego mniam.gif
Załączone pliki
Załączony plik  buleczki_na_zakwasie__pyszne.jpg ( 147.54K ) Suma pobrań: 2
Załączony plik  buleczki_na_zakwasie__pyszne.jpg1.jpg ( 225.86K ) Suma pobrań: 6
Załączony plik  buleczki_na_zakwasie__pyszne.jpg1.jpg2.jpg ( 128.04K ) Suma pobrań: 10

Go to the top of the page

+Quote Post
reniam_123
post 14 Jul 2018, 07:46
Post #2

szef kuchni

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 14.366

Ojoj ale cudne lecker.gif

+Quote Post
wicherek
post 14 Jul 2018, 09:29
Post #3

wink.gif oj cudne ,cudne i cudnie smakują , lecker.gif ,i co najwazniejsze , przynajmniej jak dla mnie w smaku trudno rozpoznac ze sa na zakwasie lecker.gif

+Quote Post
mirabbelka
post 15 Jul 2018, 11:32
Post #4

szef kuchni

Użytkownik nr: 232

Piękne 👏 Wyglądają rzeczywiście jak drożdżowe, jeśli to jest komplement icon_mrgreen.gif

+Quote Post
Margot
post 15 Jul 2018, 17:16
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

CYTAT(mirabbelka @ 15 Jul 2018, 12:32 ) *
Piękne 👏 Wyglądają rzeczywiście jak drożdżowe, jeśli to jest komplement icon_mrgreen.gif

o tak tak
p.s ja uwielbiam smak zakwasu

+Quote Post
wicherek
post 16 Jul 2018, 16:29
Post #6

CYTAT(mirabbelka @ 15 Jul 2018, 12:32 ) *

dziekuje mirabbelko , takich wlasnie szukalam wiec ciesze sie bardzo , w smaczku tez prawie prawie , ale jednak z "charakterkiem" ktory wychodzi im tylko na dobre icon_mrgreen.gif

+Quote Post
wicherek
post 16 Jul 2018, 16:35
Post #7

CYTAT(Margot @ 15 Jul 2018, 18:16 ) *
o tak tak
p.s ja uwielbiam smak zakwasu

Margot a wiec powinny Ci smakowac , wyszlo mi takie polaczenie obydwu technik ten "charakterek" to takie piekarnicze head & shoulders icon_mrgreen.gif

+Quote Post
wicherek
post 27 Jul 2018, 18:16
Post #8

wink.gif bułeczki są tak smaczne ze piekłam je już kilkakrotnie na specjalne życzenie dzieci i ich koleżanek icon_razz.gif nie zdażyło się żeby nie wyszły ,są puszyste ,smaczne i długo zachowują świeżość choć oczywiście przy kolejnym podejściu zaliczyłam wpadkę i zakwaszając ciasto wsypałam na raz prawie cala make i wlałam cala ilość mleka cry_1.gif powiedziałam sobie co będzie to będzie i przy ostatnim dokarmianiu ciasta zakwaszanego wsypałam resztę maki i dolałam około 50 ml mleka więcej , ciasto wyszło luźniejsze ale dało się ładnie formować , tym razem zrobiłam tez mniejsze bułeczki i wyszło mi ich więcej (pierwsze były dla dzieciaków zbyt duże na raz) a tu efekt niestety zniknęły szybko wiec zdążyłam zrobić tylko zdjęcie podczas mocno wstępnego stygnięcia , zaraz potem córcia zapakowała wszystkie i powędrowała na spotkanie z koleżankami , nie mam wiec zdjęcia w przekroju cry_1.gif
Załączone pliki

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 21st August 2018 - 11:47