Pierniczki bardzo imbirowe Bajaderki

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Pierniczki bardzo imbirowe Bajaderki

Od dwóch czy trzech lat korzystam z tego przepisu do pieczenia pierników na choinkę. Są smaczne, a w dodatku niemal nie rosną, pięknie trzymają kształt i nie miękną podczas pobytu na choince. Polecam.

Składniki:
1 szklanka melasy ( u mnie w tym roku ciemna z trzciny cukrowej, ale dawałam też buraczaną i z mniszka)
1/2 szklanki brązowego cukru
1/2 szklanki cukru (ja pomijam)
4 łyżeczki zmielonego imbiru
4 łyżeczki cynamonu
3/4 łyżki sody
1 kostka masła
2 jajka
6 szklanek mąki

Wykonanie:

W rondelku mocno podgrzać melasę, cukier, imbir i cynamon. Kiedy cukier się rozpuści, dodać sodę i dobrze wymieszać (masa bardzo się spieni) i zdjąć z palnika. Masło umieścić w misce miksera, wlać gorącą masę, wymieszać i lekko przestudzić. Dodać jajka po jednym ciągle ubijając i stopniowo wsypywać mąkę. Rozgrzać piekarnik do temperatury 165ºC (ja piekę w 170). Podzielić ciasto na 3-4 części, każdą wałkować na żądaną grubość i wycinać dowolne kształty, układać na wyłożonej pergaminem blasze. Piec w zależności od grubości ciasteczek 12-20 minut, aż zmienia kolor. Moje są tak ciemne, że na kolor nie zważam - zwykle piekę ok. 10 minut.
Wystudzić i polukrować.

Źródło:
http://www.mniammniam.com/Pierniczki_bardz...rowe-1884p.html


pierniczki_bardzo__imbirowe.jpg pierniki_lukrowane__3_3.jpg
 

Załączniki

  • pierniczki_bardzo__imbirowe.jpg
    pierniczki_bardzo__imbirowe.jpg
    68.4 KB · Wyświetleń: 6
  • pierniki_lukrowane__3_3.jpg
    pierniki_lukrowane__3_3.jpg
    91.2 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Maraa @ 11 Dec 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1618464Margot, a czeskie też Ci miękną? U mnie sprawdzają się na choince idealnie.
W tamtym roku dwóm koniom ogony odpadły bo zmiękły, ale może też za cienko wałkowałam
gruebel_2.gif
nerw miałam bo jeden już był wydany(szybko im drugi dałam bo miał być dla ich pierwszej wnuczki) ,a drugi jak pakowałam
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Wystarczy, że przesuniesz, bo podczas pieczenia jak ciasto trochę urośnie to się ładnie połączy.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
W tym roku też je upiekłam, z połowy porcji, jako dekoracje na girlandę. Miałam jej nie wieszać, ale się zmobilizowałam resztkami sił, z resztek melasy.
icon_wink.gif


pierniczki_mocno_imbirowe_na_girland_.jpg

Przy okazji zrobiłam eksperyment ze smarowaniem śmietanką. Najładniejsze wyszły bez smarowania, drugie w kolejności smarowane po upieczeniu, a najbrzydsze - przed pieczeniem. Znaczy się - nie ma co sobie dokładać roboty.
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • pierniczki_mocno_imbirowe_na_girland_.jpg
    pierniczki_mocno_imbirowe_na_girland_.jpg
    74.6 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Margot, nie przesadzaj. Od paru lat mam fazę na śnieżynki, więc wszystkie są podobne. Nie raz już sobie obiecywałam, że poszukam w necie jakichś ładnych inspiracji, ale zawsze kończy się tym, że siadam przy stole i improwizuję bez żadnego planu i projektu.
icon_lol.gif

A takie miałam tym razem towarzystwo:
icon_smile.gif


tigra_akrobatka.jpg
 

Załączniki

  • tigra_akrobatka.jpg
    tigra_akrobatka.jpg
    32 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

reniam_123

Well-known member
Mar 5, 2009
10,621
2,492
113
He he, nie bardzo pali się do pomocy, chyba że tylko mentalnie, ale i to pomaga, jest chociaż z kim pogadać i się poradzić, czy tak może być?
icon_mrgreen.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
Pierniczki przepiękne. Po co szukać nowych wzorów, skoro każda śnieżynka jest jedyna i niepowtarzalna?
icon_smile.gif
Inspiracji Ci nie zabraknie.
Ten kocio ma na drugie Paragraf?
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
Też adekwatne.
rofl.gif
 

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
Nie da sie zagladnac tutaj i isc na inny temat bez skomentowania, Joanno twoje pierniczki sa sliczne. Podziwiam twoja cierpliwosc i kreatywnosc.