IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Beszamel, klasyczny
seniorka
post 1 Nov 2013, 12:07
Post #1

kucharz-zawodowiec

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 10.341

Przejrzałam wszystkie zamieszczone na forum sosy, jest ich do wyboru i koloru. Brak tylko tych podstawowych, które często używamy do polewania lub zapiekania różnych dań. Ja potrzebuję dziś klasyczny beszamel do zapieczenia ryby. Może przyda się też innym użytkownikom forum. Przepis pochodzi ze "Smaków i aromatów", chociaż znaleźć go można też w prawie każdej książce kucharskiej, o ile takie ktoś posiada.
Składniki
-
300ml pełnotłustego mleka
- 50 ml śmietanki 12 %
- 2 czubate łyżki masła
- 2 płaskie łyżki mąki
- liść laurowy
- szczypta świeżo startej gałki muszkatołowej
- szczypta cukru
- sól i świeżo zmielony pieprz

W średniej wielkości rondelku roztapiamy masło i pilnujemy, żeby się nie przyrumieniło. Natychmiast wsypujemy mąkę i smażymy ją na małym ogniu na delikatnie złoty kolor. Ja pozostawiam mąkę białą - wtedy sos ma dla mnie biały (klasyczny) kolor. Ale to już do uznania gotującego. W każdym razie sos bez przerwy mieszamy. Wlewamy do rondla połowę mleka (ja robię to po trochu, ciągle mieszając) i ucieramy gęstniejący sos trzepaczką rózgową lub dużą łyżką, pamiętając, że dobry sos nie może mieć grudek.
Gdy sos stanie się idealnie gładki, wlewamy resztę mleka i śmietankę. Dodajemy liść laurowy, sól, pieprz, mieloną gałkę, szczyptę cukru. Gotujemy - ciągle mieszając - na małym ogniu 5 minut. Zdejmujemy z ognia, pozwalamy, by trochę wystygł i dopiero wtedy wyjmujemy liść laurowy.

Ten podstawowy sos ma bardzo wiele wariantów. Wystarczy dodać do niego kilka kropli cytryny, otartą skórkę z owocu, a już nabierze bardziej wyrazistego smaku i będzie idealny do ryb. Zawsze jego smak uszlachetnia starty ser, ale znakomite są zioła, ostra papryka, tarty chrzan, kapary, utarta cebula czy zmiażdżony czosnek. Odrobina przecieru pomidorowego i kropla tabasco nada mu barwy i ognia. Taki sos będzie wyśmienity (podobnie jak chrzanowy) do gotowanej wołowiny, a do kurczaka z cytryną. To są oczywiście warianty, bo tę klasyczną wersję podano wyżej.
Go to the top of the page

+Quote Post
Moniak
post 1 Nov 2013, 12:21
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 69

Tak, sos beszamelowy jest dobry do wszystkiego icon_smile.gif
Można dodać także pokrojonego ogórka kiszonego, wtedy jest świetny np. do kotletów ziemniaczanych czy kaszy gryczanej.
ja robię tylko na mleku i to takim, jakie akurat mam. Robię na oko. A najlepiej go ucierać rózgą, bo wtedy nie ma szans na grudki, łyżka bywa zawodna.

+Quote Post
dziunia
post 1 Nov 2013, 13:40
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 151

CYTAT(Moniak @ 1 Nov 2013, 12:21 ) *
ja robię tylko na mleku i to takim, jakie akurat mam. Robię na oko.

Też tak robię, zazwyczaj na chudym mleku, masła jest wystarczająca ilość, żeby było odpowiednio tłuste icon_wink.gif No i gałki daję znacznie więcej niż szczyptę, oczywiście świeżo zmielonej gałki.

CYTAT(Moniak @ 1 Nov 2013, 12:21 ) *
A najlepiej go ucierać rózgą, bo wtedy nie ma szans na grudki, łyżka bywa zawodna.

Rózga na pewno pomaga, choć najważniejsza jest zasada gorące do zimnego, lub na odwrót, czyli do gorącej zasmażki wlewamy zimne mleko, lub do zimnej zasmażki wlewamy gorące mleko, wtedy nie ma obaw, że zostaną jakiekolwiek grudki.

+Quote Post
Aniq
post 8 Nov 2013, 14:58
Post #4

czeladnik

Użytkownik nr: 3.931

Beszamel robiłam wieki temu - i była to kompletna klapa, taki lekki budyń na słono icon_smile.gif Nie pamiętam, co źle zrobiłam.

Teraz będę się trzymać ściśle przepisu, mam ochotę na dobrą musakę .

+Quote Post
Mała_Mi
post 8 Nov 2013, 20:30
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 2.721

Jak budyń, to chyba za gęsty wyszedł.

Ja robię też tak, jak Dziunia, tzn. zimne mleko wlewam -potwierdzam, nie ma szans na grudki.

+Quote Post
Moniak
post 8 Nov 2013, 21:06
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

Nie do końca tak to jest, bo wprawdzie mleko zawsze daję zimne, z lodówki, to czasem robię sos z rosołem zamiast mleka (i dodaję np. cytrynę, chrzan albo ogórki kiszone) i rosół jest gorący, bo się gotuje, a ja przygotowuję sos do drugiego dania. Nie ma grudek, dobre mieszadełko i energiczne ruchy załatwiają sprawę.

+Quote Post
Cinka
post 8 Nov 2013, 21:07
Post #7

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.716

Moje pierwsze podejście do beszamelu też nie należało do udanych - wrażenia podobne do Aniq - ale z czasem przekonałam się że diabeł tkwi w doprawieniu. Trzeba wyważyć smaki, żeby sól nie przeważała, cukier fajnie łamie smak, a sok cytrynowy podbija całość i "słony budyń" staje się smacznym sosem beszamelowym icon_wink.gif
Zapach też jest ważny więc poeksperymentowanie z dodatkami przytoczonymi przez Seniorkę bardzo polecam daumen.gif
edit
U mnie w roli mieszadełka doskonale sprawdza się taka trzepaczka http://sklep.technica.pl/product_picture/f...93b765c53bb.jpg

+Quote Post
Mała_Mi
post 9 Nov 2013, 19:59
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 2.721

Ja używam takiej http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod...paula-rozga.jpg icon_smile.gif

+Quote Post
Moniak
post 9 Nov 2013, 20:04
Post #9

kucharz 3 gwiazdek

Ja mam taką jak Mi, ale wolę taką w kształcie, ale mniejszą, silikonową - była kiedyś dodana do tej gazety z przepisami na desery i jest świetna.

+Quote Post
Cinka
post 9 Nov 2013, 21:05
Post #10

kucharz 3 gwiazdek

A ja się właśnie "przesiadłam" z takiej na tę wyżej pokazaną spiralną icon_biggrin.gif

+Quote Post
doris71
post 9 Nov 2013, 21:40
Post #11

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 12.179

ja też wolę spiralną, mam oba rodzaje i jeszcze taką sprężynkę z dawnych lat ale tego nie potrafię chyba używać

+Quote Post
Aniq
post 10 Nov 2013, 17:43
Post #12

czeladnik

No, załapałam,o co w tym sosie chodzi-tzn. w bazie, teraz dodatkow muszę się nauczyć.Jak Wy to z ogórkami robicie? Zupełnie nie mam pojęcia,jak ten sos łączyć,poza lasagne i musaką.

+Quote Post
Moniak
post 10 Nov 2013, 18:26
Post #13

kucharz 3 gwiazdek

Dodajesz po prostu ogórka kiszonego w plasterkach albo pokrojonego w kostkę, trochę wody do rozrzedzenia, pieprz do smaku i masz sos. Do kotletów dobry icon_smile.gif

+Quote Post
Cinka
post 10 Nov 2013, 18:30
Post #14

kucharz 3 gwiazdek

Wszelkie warzywa podgotowane, zapieczone pod beszamelem to bajka mniam.gif można dorzucić jakieś mięsko, boczek, kiełbasa, szynka... jak ktoś lubi daumen.gif

+Quote Post
Aniq
post 11 Nov 2013, 00:44
Post #15

czeladnik

Ok - będę działać icon_smile.gif

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 9th December 2019 - 09:06