IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

2 Stron V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Kiszona kapusta na szybko, czyli parzonka lwowska
Buka
post 2 Nov 2018, 20:02
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 67

To jest sposób na szybką domową kiszoną kapustę, którą robię jak rok długi. Do kiszenia nadaje się każda odmiana kapusty, od wczesnej do tych całkiem późnych. Kisi się 3-4 dni.
Może Was dodatkowo zachęci opis na tym blogu: http://klara27-klara.blogspot.com/2011/11/...j-kapuscie.html

Na 3-litrowy słój potrzeba:
główkę kapusty o wadze 2 kg
2 spore marchewki
2 płaskie łyżki soli
1-2 łyżki kminku
ok. pół litra wywaru z ugotowanych 3-4 ziemniaków.
Kapustę obrać z wierzchnich liści, przekroić na 4 części, poszatkować możliwie cienko, marchew zetrzeć na wiórki. Wymieszać razem dodając sól i kminek, odstawić do zmięknięcia, a w tym czasie ugotować ziemniaki. Kapustę przełożyć do słoja, ugotowane ziemniaki odcedzić bezpośrednio na kapustę. Jeśli płyn jej nie przykrywa, dodać troszkę wrzątku. Przykryć talerzykiem, wstawić do miski i umieścić w ciepłym miejscu. Po jednej dobie widać już będzie fermentację, sok może wypływac i zbierac sie w misce. Kapustę co jakis czas przebijać do dna, aby uwolnić gaz, a zgromadzony sok wlewać z powrotem na kapustę. Jak burzliwa fermentacja się zakończy, sok opadnie, więc nie może go być mniej, niż potrzeba do zakrycia kapusty.
Po 3-4 dniach słój z kapustą umieścić w lodówce i używać, jak zwykle.
Czasem do kiszenia dodaję kilka garści żurawiny, co widać na zdjęciu. Bardzo mi ta wersja smakuje. icon_smile.gif

Załączony plik  Kapusta_parzonka.jpg ( 7.69K ) Suma pobrań: 2

Go to the top of the page

+Quote Post
Joanna
post 2 Nov 2018, 20:07
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.024

Dzięki Buko, na pewno zrobię, choćby z ciekawości. icon_smile.gif

+Quote Post
kermidt
post 2 Nov 2018, 20:08
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 59

Zrobie w tym tygodniu.
Moze i z zurawina? Dobrze, ze moze byc szatkowana a nie utarta na 'ryz' icon_wink.gif
Tak mi sie kojarzy od pomyslu na zastepowanie ryzu tartym kalafiorem.

Ale na pewno kiedys sprawdze ile czasu kapusta potrzebuje do ukiszenia. Naprawde mam wrazenie, ze po 3 dniach jest juz calkiem dobra.
A moze... ja daje do mojej duzo mniej soli. Moze dlatego szybciej sie robi? SOl jest konserwantem.

Najlepsza kiszona kapuste jaka jadlam okazala sie... z mlodej kapusty. Mialam straszna ochote i niepomna na ostrzezenia zrobilam. Sprobujcie takiej, ktora jeszcze nie ma goryczki.

+Quote Post
Buka
post 2 Nov 2018, 20:19
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Róbcie, róbcie, nie pożałujecie. Własny i zawsze dostępny najlepszy probiotyk. icon_smile.gif

+Quote Post
kermidt
post 2 Nov 2018, 20:23
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Aj tam wlasna czy nie. Ja nie kupie kapusty na kazdym rogu i nie mam gwarancji, ze kupie dobra.
Robi dobra niedaleko Ukrainka to jak wymsknelo mi sie przy malzonku ile kosztuje to sie malo nie przewrocil z wrazenia icon_lol.gif Ponad 13x tyle co kapusta a jak sezon to i 30x tyle. No i nie ukrywa, ze cukier do niej dodaje, a tak wiesz co jesz.

+Quote Post
Buka
post 3 Nov 2018, 09:38
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

Cenna ta kapucha u Was. icon_eek.gif To jest dobry powód, żeby zatrudnić małża do szatkowania. icon_smile.gif

+Quote Post
Margot
post 3 Nov 2018, 09:44
Post #7

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

robiłam z tych szybkich Janki , teraz czas na twoją Buka .Z ziemniakami jeszcze nie robiłam , za to robiłam ogórki z dodatkiem minimalnym dobrego octu jabłkowego i są świetne(ale mi chyba smakują wszystkie kiszonki icon_mrgreen.gif )

+Quote Post
Buka
post 3 Nov 2018, 10:07
Post #8

kucharz 3 gwiazdek

Zawsze mnie zastanawia, skąd się biorą ludziom takie pomysły, jak te z wrzątkiem ziemniaczanym, czy zakwaszaniem ogórkow octem. Te ogórki przetestuję, jak sie sposób sprawdzi, to w następnym sezonie zrobie na zime domowe kiszeńce. Przy okazji podciągne się z chemii, bo mlekowa i octowa to dwie różne fermentacje, a w tych ogorkach połączone. icon_eek.gif icon_smile.gif

+Quote Post
Margot
post 3 Nov 2018, 10:16
Post #9

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

CYTAT(Buka @ 3 Nov 2018, 12:07 ) *
Zawsze mnie zastanawia, skąd się biorą ludziom takie pomysły, jak te z wrzątkiem ziemniaczanym, czy zakwaszaniem ogórkow octem. Te ogórki przetestuję, jak sie sposób sprawdzi, to w następnym sezonie zrobie na zime domowe kiszeńce. Przy okazji podciągne się z chemii, bo mlekowa i octowa to dwie różne fermentacje, a w tych ogorkach połączone. icon_eek.gif icon_smile.gif

no , na takiej grupie na FB o kiszonkach roślinnych , to kisili jeszcze ogórki z bułkami czy jakoś tak(jakiś to regionalny przepis), ale ja jeszcze w tym roku się nie zdecydowałam icon_mrgreen.gif Tam kisza takie cuda ,ze czapki z głów, np miso robią itd

+Quote Post
Buka
post 3 Nov 2018, 11:33
Post #10

kucharz 3 gwiazdek

Miso, to naprawdę wyższa szkoła jazdy. Tę produkcję należałoby rozpocząć od kupienia wolnostojącego domu na wsi. icon_mrgreen.gif Podobnie, jak i do kiszenia kimczi.

+Quote Post
qd
post 3 Nov 2018, 16:38
Post #11

szef kuchni

Użytkownik nr: 692

CYTAT(Buka @ 3 Nov 2018, 12:07 ) *

Nie tylko w tych ogórkach, również w bałkańskich turszijach - fermentacja mlekowa z dodatkiem octu winnego...

Ziemniaki i woda z gotowanych ziemniaków służą również do produkcji zakwasu, na przykład bezglutenowego.

Wymądrzam się, ale jedno i drugie przerabiałam w przeszłości icon_smile.gif

Kapustę jednakowoż wypróbuję icon_smile.gif

+Quote Post
Buka
post 3 Nov 2018, 16:55
Post #12

kucharz 3 gwiazdek

Ciekawe. A do jakich kiszonek jeszcze można użyć tego octu? Jakiś przykład zastosowania i może odkryjemy nowe smaki? icon_smile.gif

+Quote Post
qd
post 3 Nov 2018, 21:14
Post #13

szef kuchni

Użytkownik nr: 692

CYTAT(Buka @ 3 Nov 2018, 17:55 ) *
Ciekawe. A do jakich kiszonek jeszcze można użyć tego octu? Jakiś przykład zastosowania i może odkryjemy nowe smaki? icon_smile.gif

Ha, tak naprawdę trzeba by pogrzebać w necie z tagiem 'ocet cydrowy" ( vinaigre de cidre
czyli jabłkowy francuski. Na razie czekam na swój, który bąbelkuje ładnie, ale smak ma raczej kompotu z jabłek...

+Quote Post
Buka
post 3 Nov 2018, 21:26
Post #14

kucharz 3 gwiazdek

Jeszcze nabierze mocy. Nawet po zakończonej fermentacji, w jej cichym stadium, które trwa wiele tygodni, wzmacnia się, dojrzewa i nabiera smaku. cheers.gif icon_wink.gif

+Quote Post
kanak
post 4 Nov 2018, 02:57
Post #15

uczeń

Użytkownik nr: 38.445

Też tak robiłam (jak jeszcze mogłam jeść kiszonki). Robiłam też takie kiszone surówki z czerwonej kapusty i z mieszanki. Tylko ja nie dodawałam wody z ziemniaków. Szybko się ukisiła i tak.

+Quote Post
kermidt
post 11 Nov 2018, 01:10
Post #16

kucharz 3 gwiazdek

Wlasnie ona sie calkiem szybko kisi.
Przyszlam zobaczyc ile tej wody i zauwazylam ze zurawiny nie dalam. Dylemat: do mniejszego sloja czy wiekszego...

ufff na dzis
Zjem pozny obiad, poleze w wannie i napisze ostatni maly egzamin. Widac swiatelko w tunelu.

+Quote Post
Buka
post 11 Nov 2018, 22:50
Post #17

kucharz 3 gwiazdek

Ker mówiła, że daje mniej soli, więc i ja spróbowałam sól ograniczyć i dałam jej 1 łyżkę i 1 łyżeczkę (płaskie). Robiłam wieczorem, a rano już zaczęła fermentować, później dość burzliwie nawet. Gotowa różni się od tej z ilością, jak w przepisie: jest delikatniejsza w smaku i konsystencji, mniej kwaśna, bardziej miękka, nie tak chrupiąca. Może nawet taką wolę, bok sok do picia zdrowszy, choć surówka z chrupiącą smaczniejsza. Już jej zresztą prawie nie ma, rodzina pomaga. icon_lol.gif W nadchodzącym tygodniu znowu zrobię ograniczając sól, dla sprawdzenia, czy efekt się powtórzy. icon_smile.gif
Eksperymentujcie i wpisujcie wrażenia smakowe. daumen.gif

+Quote Post
kermidt
post 12 Nov 2018, 00:57
Post #18

kucharz 3 gwiazdek

Tak, ja wlasnie zawsze daje mniej soli ze wzgledu na sok. I mysle tez, ze ona moze szybciej fermentowac, bo przeciez sol konserwuje. Jak zostawisz na dluzej to wydaje mi sie, ze bardziej kwasna jest jak juz ukisnie. W wodzie od ziemniakow tez przeciez jest sol.
Zwykle musze kapuste przemieszac w czasie kiszenia, bo na wierzchu podsycha i mogloby cos na niej urosnac, ale te dogladam i chyba nie trzeba sie bedzie do niej dotykac.
Na wielka kapuste, nie wiem ile wazyla, bo na sztuke kupowalam, dalam 2 lyzki soli - 8ml. Wyjatkowo skape lyzki.

Wene jakas mam. Zrobilam dzis taki barszcz... bowinke z ostatnich buraczkow, ze nie moglam odejsc od gara i nawet malzonek sobie dolozyl choc zarzekal sie, ze ziemniaka nie dotknie. Trzeba bedzie wysiac co-nie-co na wiosne.

+Quote Post
kermidt
post 14 Nov 2018, 13:34
Post #19

kucharz 3 gwiazdek

:D
I nie jestem pewna icon_lol.gif czy zalewalam kapuste w sobote, czy w niedziele icon_lol.gif Wczoraj przekladalam do slojow lodowkowych i zrobilam duza porcje na obiad. Jesli w niedziele to rzeczywiscie szybko. Jeden mankament: malo chrupie w porownaniu do kiszonej bez zalewy. Musi wiednac od wrzatku. Mozna te wode zimna uzyc?

+Quote Post
Buka
post 14 Nov 2018, 15:49
Post #20

kucharz 3 gwiazdek

Ale kombinujesz. rofl.gif Parę postów wcześniej pisałam, jakie wydają mi się być (sorry za tę konstrukcję językową) skutki uzycia mniejszej ilości soli. Teraz doświadczalnie to potwierdziłaś. icon_mrgreen.gif

+Quote Post

2 Stron V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 19th August 2019 - 19:48