Zagęszczanie zup i sosów

Agniesia

Member
Wrz 14, 2004
431
0
0
Jak się zagęszcza zupy i sosy, ja sobie z tym nie radzę. Słyszałam, że można mąką ziemniaczana i to raczej nie jest kłopotliwe. Ale np. mąka kukurydzianą to już nie wiem jak
icon_sad.gif
 

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
Mąką ziemniaczaną to otrzymuje się kisiel - a takie zagęszczenie nie do wszystkich zup pasuje.
Do sosów to ja najczęściej używam mąki sojowej.
Do zup jarzynowych sprawdza się ugotowanych kilka ziemniaków i zmiksowanych. Do innych najlepsze jest zagęszczenie przy pomocy płatków jaglanych (mąka niestety baaardzo trudno dostępna). Do niektórych też pasuje mąka gryczana - ale uwaga: nadaje taki charakterystyczny, gryczany smak.
I to chyba wszystko

PS. Zapomniałam o mące ryżowej i kukurydzianej, ale to dlatego że ich do zagęszczania nie używam
 

dorka

Member
Wrz 17, 2004
1,305
0
0
Jak Bartek był tyci i jeszcze bezglutenowy to mu zagęszczałam...chrupkami kukurydzianymi albo pieczywem chrupkim kukurydzianym, tylko to nie do każdej zupki pasuje.
 

Bahus

Member
Wrz 16, 2004
886
0
0
Ja zagęszczałem kiedyś sos mąką ryżową, bynajmniej nie chodziło o dietę, ale tego wymagał jakiś orientalny przepis. Dokładnie nie pamiętam, ale sposób jest. Warto popróbować.
Bahus
 

groszek17

Member
Sty 13, 2008
1
0
0
zageszczac zupy i sosy mozna przy pomocy zasmażki podprawy zacieranej za pomoca zawiesin moka smietana , maka mleko albo maka z woda mozna takrze zageszczac zupy za pomoca wlasnego skladnika skrobiowego np krupnik zageszcza sie za pomoca kaszy- wlasny skl skrobiowy albo zupa pomidorowa z ryzem , do zawiesin do zup nie uzywamy maczki ziemniaczanej wyjatkiem sa zupy owocowe zupy mozan zagescic saym zoltkiem , zołtkiem ze smietana albo calym jajkiem
do sosow uzywamy zaiwesiny do sosow jasny np potrawkowy uzywamy zawiesiny maka + smietana
do ciemnych np grzybowy uzywamy zawiesiny maki+wody
daumen.gif
mniam.gif
icon_mrgreen.gif