Kasza jaglana na śniadania, obiady, podwieczorki...

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Od kiedy spróbowałam kaszy jaglanej, nie mogę się z nią rozstać...
Jem ją co kilka dni na śniadanko z różnymi dodatkami, zazwyczaj z owocami. Wrzucam przepis, dzieki któremu spróbowałam kaszki po raz pierwszy i moje późniejsze wariacje
icon_smile.gif


http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,78814465,78814465.html

Kasza jaglana z jabłkiem, śmietaną i cynamonem autorstwa Bodzi50

"Dzisiaj z jabłkami, następnym razem z warzywami.
-szklanka kaszy ( na 3-4 osoby )
-szklanka wody, 1,5 -2szklanek mleka, sól , cukier.
-lekko uduszone ulubione jabłka,
- śmietana ubita lub nie, można bez śmietany, u mnie często jest bez.
-------
Gotujemy wodę w garnku, wrzucamy szklankę kaszy do wrzątku i od razu wylewamy
na sitko, jest wtedy lepsza w smaku.
do garnka dajemy 1 szkl wody + 2 szkl mleka+ troszkę soli i cukru
gdy się zagotuje , wsypujemy sparzoną kaszę z sitka. I gotujemy do chwili
aż się prawie zagęści. Zamieszać i pod koc , poduchy itp.
Kasza dochodzi i pęcznieje, w tym czasie dusimy kilka jabłek.I koniec."

Ja, oprócz oryginału, wypróbowałam wersję:

Kasza jaglana z truskawkami
j2bdM0pbnfMwLUB4nB.jpg

Kasza jaglana z kiwi, serkiem wiejskim, rodzynkami i ajerkoniakiem
jj.JPG

Kaszkę robiłam dokładnie wg przepisu Bodzi
icon_smile.gif
Wielkie podziekowania dla Niej
bussi.gif
 

Załączniki

  • jj.JPG
    jj.JPG
    77.8 KB · Wyświetleń: 4
  • j2bdM0pbnfMwLUB4nB.jpg
    j2bdM0pbnfMwLUB4nB.jpg
    19.9 KB · Wyświetleń: 4

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
A ja raczej nie... to znaczy, raz próbowałam i nie smakowało mi. Ale może z przepisu gotowania kaszy Sylwii wychodzi coś smaczniejszego... W sumie to mam jeszcze całą paczkę jaglanki, więc będę eksperymentować ;)
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Koniecznie
icon_smile.gif
Ja ja uwielbiam i rodzince też zasmakowała.
 

Klio

Member
Paź 3, 2007
93
0
0
Z kaszą jaglaną, jako znaczącym dodatkiem, robię gołąbki z kapusty włoskiej. Polecam, bo są pyszne.

Przepis na 12 gołąbków.
Przygotować 24 liście z kapusty włoskiej, w tym celu kupić kapustę i potrzymać ją w kuchni 2 dni, żeby troszkę przywiędła, a liście zejdą niemal same, bez gotowania całej główki. Zdjęte liście obgotować w osolonym wrzątku 2 minuty, wyjąć, niech ociekną i wystygną. Gdy zimne pozbawić je grubego nerwu, ścinając na płasko.
Farsz:
15 dag kaszy jaglanej + 1 łyżeczka masła,
10 dag ryżu (jedna torebka),
50 dag pieczarek,
2 średnie cebule,
sól, pieprz, tłuszcz, ja daję 1 łyżkę masła + tyle samo oliwy.
Ryż gotować 12 minut, wyciągnąć torekbę. Kaszę zmierzyć i dać 2 x tyle wody ile kasza ma objętości. Wstawić tę wodę na ogień, posolić, dodać masło, na wrzątek włożyć kaszę, gotować 25 minut. Kaszę przed gotowaniem namoczyć na 10 minut, wodę wylać, kaszę ponownie przepłukać, można gotować.
Tłuszcz rozgrzać na patelni, wrzucić pokrojone w ćwierćkrążki cebule, zeszklić, dodać utarte na wióry pieczarki, podsmażyć 10 minut. Odstawić.
Wszystkie elementy farszu połączyć, doprawić pieprzem i solą.
Ułożyć liście składając po dwa na jednego gołąbka, farsz rozdzielić, zwijać w rulony, zawijając brzegi liści do środka. Ułożyć w garnku, ja to robię w gęsiarce, podlać ok. 250 ml wody z solą, można dodać rosołek kostkowy. Dusić wolno 15 minut i gotowe.
Podawać z sosem pieczarkowym, grzybowym, pomidorowym, koperkowym, ...
 

adrijah

Member
Maj 18, 2007
2,666
12
38
zrobiłam z połowy porcji i dzisja część zjadłam z dżemem truskawkowym. nie powiem żeby mnie zachwyciło, ale to był eksperyment, nie jadłam wcześniej kaszy jaglanej
 

Załączniki

  • jaglana100_8105podpis.JPG
    jaglana100_8105podpis.JPG
    24.5 KB · Wyświetleń: 0

lapin

Member
Lip 21, 2008
52
0
0
Według mojej teściowej kasza jaglana pomaga przy uporczywym kaszlu, więc można korzystać z niej także w sezonie zimowym. Chętnie wypróbuje wasze przepisy.
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
jak normalna kasza, czyli pewnie ok. 350kcal w 100g
 

sywla

Member
Sty 3, 2008
481
0
0
Dawno nic nie robiłam z kaszy jaglanej, te posty zdecydowanie mnie zachęciły, mniam...
daumen.gif
mniam.gif
 

grabinka

Member
Mar 25, 2008
244
0
0
adrijah @ 29 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=813555Grabinka ja Ci chętnie oddam swoją
icon_razz.gif
Skorzystam z miłą chęcią bo nigdy nie jadłam kaszy jaglanej a mam wielka ochotę spróbować.
Poszukiwałam jej nawet w sklepie ze zdrową żywnością i nic nie ma całkowity brak kaszy,no nie przepraszam gryczaną nie paloną dostałam to choć tym się pocieszyłam.
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
grabinka @ 29 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=813649Skorzystam z miłą chęcią bo nigdy nie jadłam kaszy jaglanej a mam wielka ochotę spróbować.
Poszukiwałam jej nawet w sklepie ze zdrową żywnością i nic nie ma całkowity brak kaszy,no nie przepraszam gryczaną nie paloną dostałam to choć tym się pocieszyłam.
Grabinko ale kaszę jaglaną dostaniesz w każdym większym sklepie, pakowana jest w kartonowe pudełka
icon_smile.gif