Pulpety rybne w masali

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Dla Joanny wpisuje. Taki sos robie do ryb na parze, kulek rybnych, krewetek, przegrzebkow etc. Czesto dodaje rowniez do sosu warzywa - na te porcje 1/2 kalafiora, 2 marchewki, pokrojone, kilka mlodych ziemniakow, garsc zielonego groszku. Warzywa mozna poddusic osobno lub dodac je do aromartycznego oleju, a nastepnie wyjac lyzka perforowana i odstawic pod przykryciem.

Pulpety robie z ok 1kg ryb, dodaje dwie namoczone i odcisniete kajzerki (moze byc w mleku kokosowym), dwie szalotki, swiezy czosnek i imbir, sol i kumin, plus zielona kolendra i jajo (zamiast jajka mozna dodac sredniego surowego ziemniaka). Wszystko wrzucam do blendera i blenduje. Masa jest dosc zwarta i latwo daje sie ksztaltowac w kulki. Gotuje w lekko osolonej wodzie. Mozna je oczywiscie usmazyc w glebokim oleju.

Na masale:

oliwa/olej
po szczypcie nasion kozieradki, musztardy i czarnuszki
2 liscie curry (opcjonalnie)
2 srednie bardzo drobno pokrojone czerwone cebulki
po 1 lyzce swiezego czosnku (zmiazdzonego) i imbiru (startego)
1 lyzeczka mielonej kolendry
1 lyzeczka kurkumy
chilli
sol
sok z cytryny
1/2 puszki pomidorow posiekanych 200g lub jeden duzy pomidor lub pasty pomidorowej
woda lub rybny wywar
4 lyzki gestego mleka kokosowego (a jesli ktos nie lubi lub nie ma to gestej smietany)
swieza kolendra do garnirowania
1 papryczka chilli posiekana do garnirowania



Zaczynam od rozgrzania karahi (inne zeliwne naczynie tez sie nada) i oleju. Zmniejszam ogien i wrzucam nasiona i liscie curry, gdy zapachna (uwazac zeby nie spalic) wrzucam warzywa (jesli uzywam) i po przesmazeniu, gdy zbrazowieja lekko, wyjmuje i odstawiam pod przykryciem. Jesli nie uzywam warzyw wtedy do aromatycznego oleju dodaje cebulke i smaze az zmieknie. Gdy cebulka sie smazy lacze ze soba przyprawy i pomidory, wlewam do cebulki. Przesmazam krotko i dolewam wody lub rosolu (sos ma byc dosc gesty). Zagotowuje. Dodaje gestego mleka kokosowego roztrzepanego z odrobina sosu. Do pyrkajacego sosu dodaje pulpety, rybe, krewetki i podgrzewam na wolnym ogniu ok 5 min. Dodaje warzywa. Mieszam delikatnie. Doprawiam. Podaje z kolendra i posiekana papryczka, basmati i surowkami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
tatter @ 22 Jan 2016 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1602633Dla Joanny wpisuje. Takisos robie do ryb na parze, kulek rybnych, krewetek, przegrzebkow etc. Czesto dodaje rowniez do sosu warzywa - na te porcje 1/2 kalafiora, 2 marchewki, pokrojone, kilka mlodych ziemniakow, garsc zielonego groszku. Warzywa mozna poddusic osobno lub dodac je do aromartycznego oleju, a nastepnie wyjac lyzka perforowana i odstawic pod przykryciem.
Dziękuję! Bardzo mi pasuje do koncepcji, zwłaszcza z dodatkiem warzyw. Pochwalę się jutro, co wymodziłam.
icon_smile.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Pochwal sie koniecznie.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Po przeglądzie "stanów magazynowych" zdecydowałam się na bukiet przypraw z kuchni tajskiej, pozostawiając dodatek cebuli, czosnku, imbiru, chili, mleka kokosowego i pomidorów. Z warzyw dodałam 2 pokrojone w słupki marchewki i garść mrożonego groszku, oraz odrębnie ugotowanego brokuła. Podałam z brązowym ryżem, surówką z czerwonej cebuli i tajską surówką z ogórka. Wyszło nieortodoksyjnie, ale pysznie - bardzo dziękuję za inspirację!! Następnym razem zrobię zgodnie z przepisem, choć liści curry na pewno nie dostanę i będę je musiała zastąpić gotową przyprawą. Bo pisząc o nasionach musztardy, masz na myśli gorczycę, czy jakąś inną roślinę?


EDIT:
Moje pulpety wyglądały niewyględnie, ale były bardzo smaczne:

pulpety_rybne_w_sosie_curry.jpg
 

Załączniki

  • pulpety_rybne_w_sosie_curry.jpg
    pulpety_rybne_w_sosie_curry.jpg
    90.8 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Pysznie wyglada, Joanno.

Rowniez udalo mi sie zrobic zdjecie, w tle surowka z czerwonej cebulki:

Seafood_Curry_with_Coconut_Milk.jpg
 

Załączniki

  • Seafood_Curry_with_Coconut_Milk.jpg
    Seafood_Curry_with_Coconut_Milk.jpg
    93.8 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator: