Mulligatawny z kurczakiem

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Mulligatawny z kurczakiem

Źródło - Annie Bell "Zupy"

W oryginale zupa przygotowywana jest na udkach i podudziach kurczaka, które po ugotowaniu pozbawiane są skóry i kości.
Ja wykorzystałam do niej filety z kurczaczej piersi, więc wpisuję tak, jak robiłam. Zaciekawił mnie ten przepis dodatkiem łuskanego grochu zamiast soczewicy występującej w większości przepisów na tę indyjską "pieprzową wodę", a że efekt okazał się bardzo smaczny, polecam do wypróbowania.

Składniki na 6 porcji:
1 łyżka oleju
2 duże filety z piersi kurczaka, pokrojone w kostkę lub paski
1-2 papryczki chili, oczyszczone i posiekane
1 -2 łyżki drobno posiekanego lub utartego świeżego imbiru
6 ząbków czosnku, posiekanego w cienkie plasterki
6 szalotek, pokrojonych w cienkie półplastry
1 łyżeczka kurkumy
1/2 łyżeczki mielonego kuminu
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
300 - 350 g opłukanych połówek grochu łuskanego
1,2 l bulionu z kurczaka
1 puszka 400 ml mleka kokosowego
3-4 łyżki soku z cytryny
sól, pieprz do smaku
do podania - grubo posiekana kolendra, dymka w cienkich plastrach, czerwona papryczka chili, grubo siekane prażone orzeszki arachidowe (u mnie nerkowce)

Wykonanie:
Rozgrzać olej, podsmażyć kawałki kurczaka, dodać chili, imbir, czosnek i szalotki, krótko przesmażyć, aż zmiękną i zaczną pachnieć. Dodać przyprawy i groch, zalać bulionem, doprawić do smaku, doprowadzić do wrzenia, a potem gotować pod przykryciem na małym ogniu 45 minut, aż groch stanie się miękki. Wlać mleko kokosowe, ponownie doprowadzić do wrzenia, doprawić sokiem z cytryny i ewentualnie dosolić.
Podawać w miseczkach posypane dodatkami.

Moje uwagi:
Bardzo smaczna, kolorowa, sycąca i rozgrzewająca zupa, będąca ciekawą alternatywą dla polskiej grochówki.
Podałam zgodnie z zaleceniami z kolendrą, ale dobra będzie też ze swojską pietruszką.
Zdjęcia niestety nie mam, bo miałam gościa na obiedzie i nie wypadało mi latać z aparatem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Będzie jutro, tym razem z udkami kurczaka gotowanymi bez skóry w bulionie, cebulą zamiast szalotek i pietruszką zamiast kolendry. Połówki grochu namoczyłam i wstępnie podgotowałam przed dodaniem do cebuli z przyprawami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Joanno, a probowalas z soczewica zamiast grochu? Oczywiscie jesli lubisz soczewice to goraco polecam. Czerwona jest wg mnie najlepsza, a i robie masale i w niej obsmazam mieso. Reszta jak w twoim przepisie.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Tak, próbowałam, właśnie z czerwoną, jak nie miałam czasu na gotowanie grochu.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,346
113
Zrobiłam dzisiaj tak, jak w przepisie tylko z czerwoną soczewicą i mięsem z udźców kurczaka.
Bardzo mi smakowała. Następną zrobię z grochem.
Zrobiłam nawet zdjęcie dla udokumentowania, ale niestety zupa wyszła mi jakaś niefotogeniczna.
icon_sad.gif


zupa2.jpg

PS. Czy ktoś mógłby mnie oświecić co znaczy nazwa tej zupy?
 

Załączniki

  • zupa2.jpg
    zupa2.jpg
    29.1 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Jasne, czuje sie zobowiazana bo to jakby tutejsza zupa, choc nazwa mulligatawny to zangielszczony blend dwoch slow tamilskich millaku/melligu-tanni i moznaby przetlumaczyc na paprykowa wode, gdy oryginalnie zawierala papryke i wywar miesny. Poczatek jej popularnosci to czasy kolonialne (the East India Company) i ponoc zostala jakoby wymyslona na owczesne potrzeby czytaj podniebienie brytyjskich rajow. Nowoczesne wersje mulligatawny malo przypominaja pierwotna wersje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Niektore zrodla podaja papryke inne zas zwyczajnie pieprz. Caly problem w tlumaczeniu: pepper to pieprz ale rowniez papryka. Moznaby przyjac, ze w pierwotnej wersji byl tam tylko czarny pieprz (jak w milagu rasam) i mieso, ubarwiono jednak zupe szybko dodajac kolorowe papryki...

edit: papryczki chilli nie bylyby wcale nadzwyczajnym skladnikiem. Ciekawostka jest rowniez to, ze mimo nazwy zupa wcale nie musi i raczej nie zawiera pieprzu ziarnistego, Na ogol jednak zawiera papryczki chilli lub chilli i papryke w proszku. Najbardziej moim zdaniem pasowaloby tu slowo "pikantny".

edit2:znalazlam wlasnie stary przepis na mulligatawny ze starej ksiazki The Memsahib's Cookbook: Recipes from the Days of the Raj, Rhony Aitken.
Najbardziej prawdopodobna oryginalna wersja zupy, moze ktos sie skusi:

Two and half pints of stock - 1.4l wywaru (zakladamy miesnego lub warzywnego)
7 oz coconut cream, cut into chunks - 200g smietany kokosowej, pokrojonej na kawalki
1 heaped teaspoon each ground cumin and coriander, 1 lyzeczka kuminu i 1 lyzeczka kolendry
1 teaspoon chilli powder (flat or heaped) - 1 lyzeczka chilli w proszku (plaska lub czubata)
1 small tin tomato puree - 1 mala puszka pomidorowego puree (koncentratu)

Gotowac 15 min

Flavouring Ingredients - Do smaku
1-2 onions, chopped and fried in butter until brown - 1-2 cebule dobrze wysmazone
2 tablespoons chutney juice - trudno powiedziec co to za ingrediencja dokladnie
a few cardamom seeds, lightly crushed - kilka zgniecionych ziaren kardamomu

Podawac wysmazona cebula przyprawami do smaku, z ryzem, siekana papryczka chilli, kawalkami limonek.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,293
1,346
113
Tatter, bardzo dziękuję za dokładne odpowiedzi. Słowa "pieprzowa woda" niewiele mi mówiły.