IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Tapenady, pasty z oliwek
seniorka
post 25 Sep 2010, 09:32
Post #1

kucharz-zawodowiec

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 10.341

Bardzo lubię oliwki pod każdą postacią. Jakiś czas temu zamieściłam pastę z czarnych oliwek z suszonymi pomidorami, tak zwaną tapenadę włoską. Póżniej, przeglądając miesięczniki Kuchnia sprzed kilku lat, natknęłam się na więcej takich past, z różnymi składnikami, i o różnych rodowodach. Wypróbowałam je z dobrym skutkiem, do czego i Was serdecznie namawiam.

Tapenada hiszpańska
Składniki
po 1 szklance zielonych i czarnych oliwek bez pestek
pół szklanki migdałów bez skórki
4 fileciki anchois
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki oliwy
suszone oregano (do smaku)

Migdały mielemy. Anchois, oliwki oraz czosnek siekamy i mieszamy w blenderze na gładką masę. Dodajemy migdały, oliwę, oregano. Podajemy z grzankami.

Tapenada francuska
Składniki
20 dkg czarnych oliwek bez pestek
10 dkg kaparów
5 dkg filetów anchois
5 – 6 ząbków czosnku
1 kieliszek koniaku (wzięłam brandy)
pół łyżeczki do kawy ziół: mielonych gożdzików, pieprzu, gałki muszkatołowej, cynamonu i imbiru
1 szklanka oliwy
ewentualnie 1 łyżeczka musztardy i sok z cytryny

Oliwki, anchois, czosnek i kapary miksujemy. Kiedy masa jest jednolita, dodajemy przyprawy i koniak. Następnie, mieszając łyżką, stopniowo dolewamy oliwę, uważając, żeby nie wlać za dużo i nie zrobić papki. Pasta powinna być „smarowna”. Możemy dodać do smaku sok z cytryny i musztardę. Nie próbowałam tego. Tapenada ma być smarowidłem do chleba, przystawką, nadzieniem do pasztecików (też nie robiłam), sosem do makaronu, klusek, dodatkiem lub przyprawą do mięsa oraz ryb. Zastosowanie bardzo duże. Z tych wszystkich propozycji wykorzystałam ją do chleba i grzanek.
Podobno wyśmienita jest także zmieszana z tuńczykiem.

Go to the top of the page

+Quote Post
Bea73
post 25 Sep 2010, 11:26
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 4.174

Uwielbiam 'tapenade'! I z zielonych oliwek, i z czarnych, i z mieszanych ;)
I ta wspomniana z dodatkiem tuńczyka też świetnie smakuje!

Pozwolę sobie dopisać, że 'tapenade' pochodzi od prowansalskiego słowa 'tapeno' które oznacza 'kapary', dlatego więc zabraknąć ich w tapenadzie (a przynajmniej w tej prowansalkiej ;) ) nie może.

Ja nauczyłam się w Prowansji robić taką 'podstawową' wersję, może też się komuś przyda :

ok. 200 g czarnych oliwek
ok. 100 g kaparów
ok. 100 g filetów anchois
2-3 ząbki czosnku
oliwa z oliwek (ok. 150 -200 ml)

Wszystkie składniki oprócz oliwy rozcieramy w moźdźierzu (ewentualnie miksujemy) i na koniec dodajemy stopniową oliwę tak by otrzymać odpowiadnią konsystencję (tapenada nie może być ani zbyt sucha, ani zbyt płynna).

+Quote Post
seniorka
post 25 Sep 2010, 12:16
Post #3

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 10.341

Serdecznie dziękuję za Twój uzupełniajacy w wiadomości post i za dodatkowy prowansalski przepis. lecker.gif Bardzo lubię oliwki, więc zrobiłaś mi dużą przyjemność.

+Quote Post
Bea73
post 25 Sep 2010, 15:06
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 4.174

Seniorki, i ja chetnie wyprobuje te zaproponowane przez Ciebie wersje icon_smile.gif

+Quote Post
kermidt
post 25 Sep 2010, 22:10
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 59

Kocham! Kocham!
a ze sa bez sera zrobie.
sama tez moge dodac przepis francuski http://www.cincin.cc/index.php?showtopic=8432&hl=

Czemu mam na mysli tapas jak widze tapenade?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 13th November 2019 - 16:43