IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Kibiny (karaimskie pierozki z miesem), dla imamci
Elka
post 18 Oct 2007, 20:51
Post #1

szef kuchni

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 1.293

Kibiny
kibiny robia i z takiego ciasta i z drozdzowego (tego przepisu wlasnie nie wiem, ale mnie sie wydaje, ze tam jest zwykle drozdzowe ciasto)
ciasto
200 g pol na pol masla i margaryny
1 jajko
200 g kwasnej smietany + sol
ok. 400 g maki

farsz
300 g wieprzowiny
300 g baraniny
3 - 4 duze cebule
sol, pieprz
troche wody lub rosolu

Maslo z maka posiekac w drobne grudki, wlac smietane i zamiesic ciasto (dlugo nie miesic). uformowac gruby walek i polozyc ciasto do lodowki. Przygotowac farsz: mieso posiekac (!!!!!) w drobna kosteczke, dodac drobno posiekana cebule, sol, duzo czarnego pieprzu (najlepiej jak bedzie swiezo mielony). Dolac wode lub rosol i dobrze wymieszac.
Po 2-3 godzinach (albo i calej nocy) wybrac ciasto, odkrajac plastry, walkowac w krazki, nakladac farsz i formowac pierozki
sznureczkiem do gory. posmarowac rozbeltanym jajkiem
piec w 175 - 180 C okolo 20 - 25 minut.
(jak wyglada, mozna zobaczyc tu
Go to the top of the page

+Quote Post
Cinka
post 18 Oct 2007, 20:58
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.716

I skąd ja mam wziąć baraninę icon_neutral.gif choć gdybym nawet miała skąd to niechętnie bo nie lubię zapachu...
Elu czy można zamienić na wołowinę? albo z samej wieprzowiny?
I jeszcze - ile tego rosołu czy wody tak na oko? pół szklanki? mniej? i czy ten farsz mięsny surowy się wkłada w ciasto? To się zdąży upiec w środku?

Przyznam że już dawno za mną coś takiego chodziło... w tv widziałam jak kobieta lepi - chyba na discovery to było - lepiła takie pierożki i na koniec jeszcze robiła dziurkę w cieście. To pewnie nie to ale i tak spróbuję zrobić icon_biggrin.gif

+Quote Post
Elka
post 18 Oct 2007, 21:17
Post #3

szef kuchni

Użytkownik nr: 1.293

Cinko,
no coz, jak nie lubisz, to mozna zrobic i z wolowina, i z sama wieprzowina (tylko ze karaimowie wieprzowiny w ogole nie jadaja icon_smile.gif ja podalam tak, jak robie sama, bo tak sie sklada, ze wieprzowine lubimy icon_smile.gif))) ) . W Kybynlar (restauracja karaimska w Trokach) podaja i z samej baraniny, i z wolowiny, i z jarzynami i troche inne pierozki - w ciescie francuskim z baranina i ziemniakami. Ciezkostrawne to strasznie, ale tak smaczne - niesamowicie.
Mieso ma byc tlustawe, plynu - no nie wiem chyba tak z pol szklanki.

no wlasnie w Discovery bylo to. Tyle ze mnie sie wydawalo, ze byly robione z ciasta drozdzowego. Mam takie sobie pytanie co do pokazywanych w tv, wlasnie przez te dziurki, bo bardzo waznym elementem kibinow jest wlasnie rosol, a tak mysle, ze prze te dziurki moze odparowac... ???? sama nie wiem, chyba przy okazji zapytam u zaprzyjaznionej karaimki, jak tam jest naprawde, mam nadzieje, ze podzieli sie ze mna autentycznym przepisem icon_smile.gif , wlasnie na ciasto drozdzowe icon_smile.gif

+Quote Post
Cinka
post 18 Oct 2007, 21:36
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.716

No tak i mi się wydawało że to drożdżowe było... albo jakieś podobne w konsystencji - a po zlepieniu ciach uszypnęła ciasto na wierzchu i dziurkę robiła.
Może to zależy od tego kto robi, w jakim regionie itp...
Spróbuję zatem z samego wieprzowego zrobić... tylko kiedy to jeszcze nie wiem - ale napewno się pochwalę icon_biggrin.gif

+Quote Post
imamcia
post 19 Oct 2007, 08:32
Post #5

czeladnik

Użytkownik nr: 1.028

Elka! Jesteś wielka!
Dziekuję za przepis! bussi.gif bussi.gif Już jutro sobota, więcej czasu na dom, na pewno wypróbuję!!! bussi.gif A te co jadłam w Trokach, to chyba właśnie drożdżowe ciasto miały!

+Quote Post
Akulka
post 19 Oct 2007, 09:37
Post #6

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 1.177

Ale to smakowicie brzmi icon_mrgreen.gif lecker.gif
W sumie, kiedyś miałam podobny przepis na ciasto do jakichś ciasteczek gruebel_2.gif icon_mrgreen.gif

Elka cvety.gif , czy do takiego ciasta mozna dodawac jakieś zioła? Bazylia, oregano i takie tam, lub posypac kminkiem?
Pierwszy raz na pewno zrobię oryginalne, ale te ziółka mi tu jakoś pasują do późniejszych eksperymentów gruebel_2.gif

+Quote Post
mirabbelka
post 19 Oct 2007, 18:12
Post #7

szef kuchni

Użytkownik nr: 232

jadlam je w restauracji Sodas w Punsku. Mam nawet zdjecia, ktore zrobilam, bo mi bardzo smakowaly. Ale to nie bylo ciasto drozdzowe.
ale receptury nie chcieli mi podac, dzieki Elu anbetung.gif

Załączony plik  kibiny03.JPG ( 143.05K ) Suma pobrań: 16

Załączony plik  kibiny04.JPG ( 156.56K ) Suma pobrań: 9

+Quote Post
imamcia
post 20 Oct 2007, 14:08
Post #8

czeladnik

Użytkownik nr: 1.028

Zdjęcie kibinów, które jadłam w Trokach wątku podróżniczym zamieściłam. Były pyszne, mięso było dobrze doprawione, a jak się otworzyło pieroga, to mięso było w takim sosie-rosole właśnie. Przepyszne.

+Quote Post
mirabbelka
post 20 Oct 2007, 18:58
Post #9

szef kuchni

Użytkownik nr: 232

powedrowalam do twojego watku. rzeczywiscie wygladaja tak samo. czyli nie musisz jechac do Trok, Trokow (?), takie same mozna zjesc, na Suwalszczyznie tuz przy granicy litewskiej.

+Quote Post
qd
post 9 May 2010, 17:45
Post #10

szef kuchni

Użytkownik nr: 692

Dzis kibiny zrobilam. Przepis na ciasto mam nieco inny, dostalam go od przyjaciolki mojej mamy, ktorej to przyjaciolki tesciowa byla karaimka.

Załączony plik  kibiny_cc.jpg ( 38.25K ) Suma pobrań: 13

Na 14 pierogow:

500 g maki
150 g masla
150 g smietany gestej ( dalam 18%)
2 cale jajka
70 g cukru (!)
25 g drozdzy swiezych
1 lyzeczka soli

Farsz:
800 g grubo mielonej wolowiny ( ortodoksyjnie drobno posiekanej baraniny)
100 g swiezej sloniny grubo mielonej ( tluszcz barani lub wolowy)
100 g surowej drobno posiekanej cebuli
sol, cukier, pieprz, woda
razem po wymieszaniu powinno byc troszke ponad kilogram masy.

Make przesiekac z maslem, dodac sol i cukier,zrobic wulkan, wbic jaja i dodac śmietane, wkruszyc drozdze bezposrednio do wulkanu.
Zamiesic elastyczne ciasto, podzielic na 14 czesci i kazda czesc rozwalkowac na spory placek, nalozyc farsz ( ok 2 kopiatych lyzek, ca 70 g), skleic, ukladac na blasze sklejeniem do gory.
Odstawic na 30 min, w tym czasie rozgrzac piekarnik do 200 C. Tuz przed wsunieciem do pieca posmarowac rozkloconym jajkiem.
Podawac WYLACZNIE na cieplo!

+Quote Post
Doruśka
post 4 Jan 2011, 20:12
Post #11

szef kuchni

Użytkownik nr: 1.578

Qd tam na 100% nie ma miesa mielonego tylko siekane.

Elka, serdeczne dzięki, uwielbiam je, specjalnie jeżdzę do Troków i się całą rodziną obiadamy icon_smile.gif)

+Quote Post
anianieanka
post 8 May 2012, 19:49
Post #12

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 22.661

Oj jadłam te pyszności karaimskie w Trokach, polecam i sama tez sie zbieram do wyprodukowania własnych:)

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 14th December 2019 - 06:00