IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

3 Stron V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pieróg biłgorajski
samanta
post 22 Jul 2008, 22:29
Post #1

kucharz 3 gwiazdek

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 5.092

Właściwie nie jestem pewna czy tutaj jest jego miejsce, jeśli nie, to proszę o przeniesienie. Ale sam pieróg bardzo polecam.
2 kg ugotowanych ziemniaków
3 łyżki soli
0,5 kg kaszy gryczanej (prawdziwa biłgorajska kasza jest taka jasna, ale może byż każda)
0,5 kg białego sera tłustego
1 masło albo dobra margaryna
0,5 litra możliwie tłustej śmietany ( ja kupuję taką na targu)
1 jajko
garstka mąki
Ziemniaki ugotować, utłuc, na gorące wsypać suchą kaszę (po biłgorajsku - krupy).Dobrze wymieszać. Na wierzcu położyć całe masło, przykryć garnek.
Kiedy masło się roztopi i ziemniaki trochę ostygną, dodać śmietanę, jajkoi garśc mąki, dokladnie wyrobić ręką.
Na stolnicy posypanej mąką uformować kulę. Formę wysmarować tłuszczem, posypać tartą bułką, włożyć tę kulę i lekko docisnąć. Piec 2,5 godz. aż wierzch będzie rumiany.
To jest porcja na taki okrągły prodiż, jeśli ktoś to jeszcze ma. Jednak można z powodzeniem upiec to w piekarniku nagrzanym do temp. najwyżej 200 stopni.
Dla tego pieroga mam nadal prodiż, tylko do tego używany.

Bardzo polecam ten pieróg, można go jeść na gorąco po upieczeniu, na zimno z masłem albo podsmażany na maśle na patelni.

I jeszcze odmiana bychawska, przepis podany przez W. Sulisza w radio Lublin;
0,5 kg kaszy gryczanej, 0,80 dag białego sera, 3 jaja, 750 ml kwaśnej śmietany, 30 dag masła, sól, cukier. Na skórkę: 2 szklanki zsiadłego mleka, 1 jajko, 1 łyżeczka sody, mąka pszenna (ile przyjmie ciasto).

Wykonanie:
Najpierw musicie zalać kaszę gorącym mlekiem, podgotować i zostawić na 1 godzinę. Po uparowaniu możecie przystąpić do dalszych czynności. Najpierw trzeba sklarować masło. Następnie do misy z uparowaną kaszą wrzucić pokruszony ser.
– Pamiętajcie, żeby pokruszyć go na grube kawałki – pouczyła nas Helena Baran. Do kaszy wymieszanej z serem dodajecie jajka, roztopione masło, śmietanę. Po wyrobieniu należy doprawić masę cukrem i solą.
Przełożyć masę do brytfanki wyłożonej papierem i nasmarowanej masłem. I zrobić skórkę. Z naleśnikowego ciasta na kwaśnym mleku, którym to ciastem należy posmarować wierzch piroga.
Nastawiacie piekarnik na 200 stopni, pieczecie godzinkę. Palce lizać.

Moim zdaniem biłgorajski jest o wiele lepszy (sprawdziłam) ale może to tylko przemówił mój patriotyzm lokalny.
Go to the top of the page

+Quote Post
Hiena
post 22 Jul 2008, 22:37
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 506

Ja się tylko zpaytam dlaczego biłgorajski i skąd masz przepis? Tak z ciekawości pytam.
Moj dziadek pochodził spod Biłgoraja, ale nigdy nie było mowy o żadnym pierogu biłgorajskim.

+Quote Post
samanta
post 22 Jul 2008, 22:44
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Hiena @ 22 Jul 2008, 23:37 ) *
Ja się tylko zpaytam dlaczego biłgorajski i skąd masz przepis? Tak z ciekawości pytam.
Moj dziadek pochodził spod Biłgoraja, ale nigdy nie było mowy o żadnym pierogu biłgorajskim.

Pewnie że nie było mowy o pierogu biłgorajskim, to nazwa na użytek certyfikatu Unii o który to certyfikat ten wyrób się ubiega, tak jak oscypek.
Tam to się nazywa krupiak albo tylko pieróg gryczany, albo gwarowo reczczany.
Nazwa stąd, że jest to przysmak lokalny znany już podobno w XIV wieku. Przepis mam z domu rodzinnego, tam zostały moje korzenie. Jeśli Twój dziadek żyje, pozdrów go ode mnie, ja też stamtąd pochodzę.

+Quote Post
Hiena
post 22 Jul 2008, 23:11
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 506

Niestety moj dziadek od dawna nie zyje. Zapytam się mamy moze ona zna ten pieróg pod inna nazwą.
Chętnie bym przetestowała przepis, ale tłuszczu w tej ilości się boję. icon_mrgreen.gif

+Quote Post
aga9999
post 23 Jul 2008, 07:54
Post #5

uczeń

Użytkownik nr: 2.169

Tutaj więcej można poczytać o tym pirogu http://www.bilgoraj.pl/bilgoraj.php?get=page,247,11
Jadłam w wersji z suszoną miętą.

+Quote Post
Arabeska
post 23 Jul 2008, 09:54
Post #6

czeladnik

Użytkownik nr: 1.438

CYTAT(samanta @ 22 Jul 2008, 23:29 ) *
Właściwie nie jestem pewna czy tutaj jest jego miejsce, jeśli nie, to proszę o przeniesienie. Ale sam pieróg bardzo polecam.

Moze jednak przeniesc przepis do innego dzialu? Ja na pewno nie szukałabym go pod pieczywem gruebel_2.gif

CYTAT(samanta @ 22 Jul 2008, 23:29 ) *
Bardzo polecam ten pieróg, można go jeść na gorąco po upieczeniu, na zimno z masłem albo podsmażany na maśle na patelni.

Zgadzam sie - pieróg jest przepyszny icon_smile.gif

+Quote Post
mirabbelka
post 23 Jul 2008, 14:41
Post #7

szef kuchni

Użytkownik nr: 232

zastanawiam sie dokad przeniesc ten przepis, moze do kuchni polskiej.. jak myslicie icon_question.gif

+Quote Post
ewena
post 23 Jul 2008, 15:08
Post #8

uczeń

Użytkownik nr: 5.939

Taki pieróg z kaszą gryczaną robiła bardzo często moja babcia w wiejskim piecu(babcia mówiła na to reczany). Niestety, jako dziecko, nie miałam ochoty nawet go próbować, choć przez wiele lat(spedzałam u babci prawie każde wakacje) był to jeden z najczęściej pieczonych przez babacię "placków". Dzisiaj bym chętnie spróbowała... icon_neutral.gif Babcia mieszkała między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim.

+Quote Post
samanta
post 23 Jul 2008, 16:20
Post #9

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Arabeska @ 23 Jul 2008, 10:54 ) *
Moze jednak przeniesc przepis do innego dzialu? Ja na pewno nie szukałabym go pod pieczywem gruebel_2.gif
Zgadzam sie - pieróg jest przepyszny icon_smile.gif

Szkoda że nie mamy działu pt "Kuchnia regionalna" tam pasowałby jak ulał.
Czyli jadłaś. Ja czasem dzielę ciasto na połowę i do części dodaję miętę, tak samo zresztą jak do ruskich. Ale jak dotąd, wszyscy którzy zostali poczęstowani, opowiadali się za tym bez mięty.
Natomiast co do przepisów które są w internecie, nigdy dotąd nie słyszałam o takim przypadku żeby ktokolwiek dawał do pieroga przy tych proporcjach kaszy i ziemniaków tak niesłychaną ilość jajek. Toż to wyjdzie breja. Moja siostra która jest znana z używania dużej ilości jajek do wszelkich wypieków , daje 3 na 2 kg ziemniaków. Znam osoby które jajek nie dają wcale.
W tamtych stronach są ciekawe regionalne potrawy, szkoda że stopniowo ulegają zapomnieniu, część z nich już jest nie do odtworzenia.

+Quote Post
wolejwoda
post 23 Jul 2008, 16:27
Post #10

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 9.883

Jadlem dosc dawno w Lubelskim (moja rodzina pochodzi z tamtad) "pierog" nadziany kasza gryczana ze skwarkami i bialym serem (twarogiem), upieczony. Jadlo sie ze smietana (wiejska) mniam.gif mniam.gif

+Quote Post
Arabeska
post 29 Jul 2008, 10:52
Post #11

czeladnik

Samanta - dzisiaj zrobię pieróg z twojego przepisu - mam nadzieje, ze wyjdzie icon_smile.gif

+Quote Post
samanta
post 29 Jul 2008, 18:38
Post #12

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Arabeska @ 29 Jul 2008, 11:52 ) *
Samanta - dzisiaj zrobię pieróg z twojego przepisu - mam nadzieje, ze wyjdzie icon_smile.gif

Napewno się udał. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to raczej nie wyjmuj go z formy dopóki jest gorący, albo ostrożnie, bo może się pokruszyć. Potem już nie będzie takiej możliwości, będzie bardzo ścisły. wink.gif

+Quote Post
samanta
post 4 Aug 2008, 20:50
Post #13

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Arabeska @ 29 Jul 2008, 11:52 ) *

I co, Arabesko?

+Quote Post
Arabeska
post 9 Aug 2008, 19:54
Post #14

czeladnik

Samanto, nie pisałam, ale nie wyszło mi ... icon_sad.gif
Robiłam z połowy składników. Zapiekałam w keksówce i wyszła ciapa. Wierzch - owszem - ładnie się spiekł, ale reszta nie...
Jakby czegoś było za dużo ...

+Quote Post
samanta
post 9 Aug 2008, 20:26
Post #15

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Arabeska @ 9 Aug 2008, 20:54 ) *
Samanto, nie pisałam, ale nie wyszło mi ... icon_sad.gif
Robiłam z połowy składników. Zapiekałam w keksówce i wyszła ciapa. Wierzch - owszem - ładnie się spiekł, ale reszta nie...
Jakby czegoś było za dużo ...

Ale dlaczego? W tej sytuacji muszę sama zrobić i to koniecznie. Piekłam go jakiś miesiąc temu i był taki jak trzeba. Bardzo mi przykro... cry_1.gif

+Quote Post
Arabeska
post 10 Aug 2008, 08:51
Post #16

czeladnik

A jaki ser dawałas? Może to ważne?

Załączony plik  pi.jpg ( 128.11K ) Suma pobrań: 11

+Quote Post
samanta
post 10 Aug 2008, 16:03
Post #17

kucharz 3 gwiazdek

Taki najtłustszy jaki mogę dostać, czyli kupiony na targu. Te ze sklepu podobno sie nie nadają , to jednak nie było przeze mnie sprawdzane, wolę wierzyć mojej siostrze na słowo. Czyżby o to chodziło? No to musze sprawdzić w obu wersjach.
A co do zdjęcia, to on właśnie tak wygląda tylko jest zwarty . Natychmiast po wyjęciu z pieca może robic kłopoty z krojeniem. A jaki był w smaku?

+Quote Post
Arabeska
post 10 Aug 2008, 16:07
Post #18

czeladnik

Kleisty, he he ;)

Samanto myśle, że wina leży po stronie sera.
Gdybym dała bardziej chudy i kruszący się - mogło być ok.

I .... wolę wersje bez ziemniaków.

+Quote Post
samanta
post 10 Aug 2008, 16:10
Post #19

kucharz 3 gwiazdek

CYTAT(Arabeska @ 10 Aug 2008, 17:07 ) *
Kleisty, he he ;)

Samanto myśle, że wina leży po stronie sera.
Gdybym dała bardziej chudy i kruszący się - mogło być ok.

I .... wolę wersje bez ziemniaków.

A jest taka wersja?! No to jak już sobie popatrzyłam na Twój, to albo sama sobie upiekę albo lepiej namówię swoją siostrę żeby upiekła jak do niej przyjadę a ja sie będę przyglądać a potem jeść.

+Quote Post
Arabeska
post 10 Aug 2008, 16:26
Post #20

czeladnik

Jadłam taki w Zamościu, tylko biały ser i kaszę się wyczuwało. Był raczej sypki niż zwarty. Ale jak widać mogli go kroić.

Wstawiam duze zdjęcie przy powiększeniu konsystencja jest bardzo wyraźna. I mięta tam była...
Załączony plik  PICT0050.JPG ( 1.88MB ) Suma pobrań: 20

Samanto - szkoda, ze się nie moge wprosić do ciebie na degustacje ;)

+Quote Post

3 Stron V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 8th December 2019 - 19:24