Babka marmurkowa

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
726.jpg


25 dag mąki
25 dag cukru pudru
3 jajka
1 mały proszek do pieczenia
1/2 kostki margaryny
3 łyżki kakao
cukier waniliowy
1/2 szklanki mleka

1. Ucieramy margarynę z 1 łyżką cukru. Gdy gotowa, dodajemy resztę cukru, żółtka i ucieramy do białości. W tym czasie podgrzewamy mleko – powinno być dobrze ciepłe.
2. Do masy dodajemy 2 łyżki mąki, mieszamy i stopniowo wlewamy mleko, cały czas ucierając.
3. Pozostałą mąkę łączymy z proszkiem do pieczenia, po łyżce dodajemy do ciasta. Z białek ubijamy pianę, a następnie delikatnie mieszamy ją z naszym ciastem. Gdy gotowe, połowę masy wlewamy do formy, do pozostałej części wsypujemy kakao i mieszamy. Ciasto kakaowe wylewamy na jasne, tworząc fantazyjne wzory – można jeszcze delikatnie pomieszać łyżką.
4. Babkę pieczemy ok. 40 minut w temperaturze 180 stopni.
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
też się chciałam dowiedzieć o ten proszek Ile go dać ???

i na jaką blaszkę to ciasto???

bo wygląda apetycznie i mam na nie ochotę :mrgreen:
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Widuje proszki 'pojedyncze', czyli 'male' i 'podwojne', czyli 'duze'. To jest wyraznie podane na opakowaniu. Bodajeze 'stoi' na duzym, ze jest na podwojna ilosc maki.

A co do blaszki... Ja ja robilam w typowej babkowej formie w ksztalcie scietego stozka (tzn waski kominek i falisty zewnetrzny bok). Srednica spodu, to ok 24-28 cm.
 

Aguśś

Member
Wrz 18, 2004
575
0
16
Dzięki za szybką odpowiedź

muszę przyglądnąc się tym proszkom :mrgreen:
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
Proszku do pieczenia sypię zwykle na oko :oops: Muszę wreszcie kiedyś porządnie go zmierzyć na łyżeczki :oops: Zazwyczaj jest to tak jak JotHa mówi taki pojedynczy.
Ja babkę często piekę w keksówce (długość 30 cm).
 

margolcia

Member
Lis 9, 2004
2,019
0
36
Anusiaczku - u mnie w sklepie ostatnio było kilka rodzajów proszku pakowanych po ...g i wszystkie były w pojedyńczych, małych opakowaniach więc postanowiłam poczekać jak zmierzysz :wink:
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
To ja wklejam moje dzielo ;)
Nie wiem dlaczego, ale tlko 1/3 ciasta byla ciemna, a wyszlo tak, jakby 1/3 byla jasna. :dump:

baba1.jpg

baba2.jpg

baba3.jpg
 

Anusiaczek

Member
Wrz 14, 2004
2,084
0
0
JotHa, babeczka przepiękna :lol:
No strasznie się cieszę, że tak dobrze z foremką rozstać się jej udało :mrgreen:
 

kasiak73

Member
Lut 15, 2005
2,590
0
0
Zrobiłam juz ponad połowe niema chcialam wstawić zdjecie ale za póżno.Może nastepnym razem mi się uda.Polecam pysia......