Słodko - kwaśne gruszki

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzisiaj zamieszczam przepis na gruszki, zaczerpnięty z miesięcznika "Ty i Ja" z lat 70. opracowany kulinarnie przez Marię Lemnis. Znów podaję dwie wersje tego specjału, oryginalną i zmodyfikowaną przeze mnie.
Wersja oryginalna.
2 1/2 kg jędrnych gruszek (bergamotki, twarde zielone bery lub klapsy)
1 kg cukru
1/2 l wina czerwonego lub białego
1/2 l octu winnego czerwonego lub białego
6-8 gożdzików
kawałek cynamonu
skórka z cytryny (tylko żółta, cienko obrana) lub kawałek gałki muszkatołowej

Gruszki obrać, przepołowić i specjalną łyżeczką wydrążyć gniazda nasienne. Cukier rozpuścić w czerwonym winie i czerwonym occie winnym. Do letniego syropu włożyć gruszki, gożdziki, cynamon i skórkę z cytryny. Gdy po kilkunastu minutach gotowania gruszki są miękkie i szkliste, przełożyć je do słojów. Syrop zagęścić i zalać nim owoce. Po tygodniu znowu zagęścić syrop, tym razem "do nitki" i letnim zalać gruszki. Po zupełnym ochłodzeniu słoiki obwiązać zwilżonym wódką celofanem.
Jeśli robimy gruszki z białym winem, dadajemy biały ocet winny i gałkę muszkatołową zamiast skórki cytrynowej.

Wersja zmodyfikowana.
Składniki j.w.
Wszystko robię tak samo do momentu przełożenia ugotowanych gruszek do słoików. Wówczas syrop zagęszczam jeszcze kilka minut i gorącym zalewam gruszki, słoje zakręcam nakrętkami i odwracam do góry dnem. Opuszczam drugie gotowanie po tygodniu i wygotowywanie syropu "do nitki". Według mnie jest wystarczająco słodki, a gruszki "naciągają" jego smakiem podczas przechowywania.
Gruszki robione w czerwonym winie różnią się tylko kolorem od tych w białym winie, no i może odrobinę smakiem z powody zamiany skórki cytrynowej na gałkę muszkatołową.

Lubiących eksperymentować odsyłam do przepisu "Gruszki z imbirem", który zamieściłam w Dyskusjach na forum " Niebo w gębie" w wątku specjalnym PRZEPISY NIEWYPRÓBOWANE. Nigdy nie robiłam tych gruszek, więc uznałam, że tam jest jego miejsce. Może ktoś zechce spróbować.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Dzięki serdeczne za przepisy.
anbetung.gif
cvety.gif

Wypróbuję oba.
Połączenie gruszek z imbirem jest bardzo smakowite.
W tamtym roku zrobiłam kilka słoików takich dżemów i poszły jak woda.
icon_wink.gif

Bardzo smaczne są też dżemy gruszkowe z amaretto i białą czekoladą.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Zrobiłam dziś w wersji z białym winem, do którego dodałam skórkę z cytryny zamiast gałki muszkatołowej.
Ponieważ gotowałam gruszki metodą kilkakrotnego podgrzewania i studzenia, przy okazji zagęściłam trochę syrop. Gruszek dałam więcej niż w przepisie, a i tak zostało mi jeszcze trochę marynaty na następną porcję.
icon_smile.gif

W smaku boskie.
lecker.gif
mniam.gif

W następnej kolejności zrobię z czerwonym winem.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo się cieszę i życzę smacznego. Mnie tez wyszły bardzo dobre, tylko nie wypada chwalić samej siebie.
A tak to już jest nas dwie. Pozdrowienia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Robiąc kolejną porcję tych delicji, wymieszałam resztki syropu spod gruszek oraz spod analogicznie robionych śliwek i zagęściłam do konsystencji płynego miodu. Jest po prostu boski. Zapasteryzowałam dwa malutkie słoiczki do dekoracji lodów i deserów.
icon_smile.gif
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olasz

Member
Gru 2, 2007
3,261
0
36
Przepis pachnie niezle, ale z czym to jesc? U mnie w rodzinie gruszki sa chyba jedyna rzecza, ktorej sie w sloiki nie pchalo, tak wiec nie mam pojecia jak to wykorzystac...
icon_smile.gif

Gruszki mam, miejsca na sloiki dalej nie, ale bym zrobila choc porcje...
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Olasz- zastosowanie tych gruszek określone jest w nazwie.
icon_smile.gif

Mnie smakują bardzo do pasztetów, drobiu (zwłaszcza indyka) i serów.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
A ja bezczelnie podjadam je czasem bez niczego. Chyba, ża przedtem rozdam większość w prezencie i muszę "oszczędzać" na sobie. Żadne drobne nawet przyjęcie u mamy (czyli u mnie) nie może się obejść bez tych gruszek, no i śliwek. Joanno podziwiam Twoją pomysłowość w wykorzystaniu reszty zalewy. Ja, stara gospodyni, nie wpadłabym na tak fantastyczny pomysł. Widać wychodzę już z wprawy w gotowaniu i pomysłowości.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Moja gruszka w tym roku pauzuje, ale mam na szczeście jeszcze kilka słoików ubiegłorocznych.
Polecam, bo to naprawdę przednia delicja.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przypominam, specjalnie tym, którzy nie robili gruszek do mięsa. To są naprawdę delicje. Do niektórych mięs, szczególnie białych, lepsze nawet od śliwek.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Joanno, gdzie ten dzem gruszkowy? Nie widze w zapasach.
Bardzo tanie sa wlasnie. Do dzisiaj w kazdym razie
icon_lol.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
seniorka @ 4 Sep 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=889165Moje drzewo owocuje co rok, w zaprzyjażnionym warzywniaku.
W tamtym roku z powodu działkowego urodzaju wpadłam w szał przetwarzania i wyprodukowałam około 600 słoików wszelakiego dobra, więc w tym pauzuję razem z moimi drzewkami.
No może nie do końca pauzuję, ale robię duuuuużo mniej...
icon_biggrin.gif


kermidt @ 17 Sep 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=892742Joanno, gdzie ten dzem gruszkowy? Nie widze w zapasach.
Dżem tradycyjnie robiłam na oko, nie wpisywałam do Zapasów, bo zawsze mam problemy z podaniem proporcji.
Ot po prostu usmażone gruszki, świeży imbir do smaku i biała czekolada.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Jedna porcja w słoikach, druga w rondlu. Z czerwonym winem.
mniam.gif

Róbcie dziewczyny te gruszki, bo przepyszne.

gruszki_w_winie.jpg
 

Załączniki

  • gruszki_w_winie.jpg
    gruszki_w_winie.jpg
    21.1 KB · Wyświetleń: 22
Ostatnią edycję dokonał moderator: