Ser a la Koryciński

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Jakiś czas temu natknęłam sie na forum http://wedlinydomowe.pl/forum/index.php na ten przepis na własnoręcznie robiony ser miekki. Postanowiłam spróbować i odkryłam, że zrobienie własnego sera wcale nie jest takie trudne
icon_biggrin.gif
. Zdobyłam mleko prosto od krowy i powstał przepyszny ser
icon_biggrin.gif
. Ależ przy tym było emocji...


Ser a la Koryciński
Składniki:
10 litrów mleka prosto od krowy
10 łyżek kefiru z bakteriami Robico
1 łyżeczka soli
30 kropli podpuszczki w płynie Lactoferm
solanka ( 200 g soli niejodowanej na 1 litr wody)

Opcjonalnie*:
czarnuszka
papryka mielona, papryka w płatkach
grubo mielony pieprz
czosnek
kminek

Wykonanie:
Mleko solimy i zakwaszamy, czyli dodajemy kefir, porządnie mieszamy i podgrzewamy do temperatury 36 stopni. Wtedy dodajemy podpuszczkę i energicznie mieszamy mleko trzepaczką, harfą lub drucianą rózgą przez 30 sekund. Część osób rozpuszcza podpuszczkę w niewielkiej ilości wody, ja dodaję od razu do mleka. Po tym czasie hamujemy jak najszybciej wir w mleku, przykrywamy garnek pokrywką i owijamy w koc. Po około 30 minutach skrzep powinien już być gotowy do pocięcia. Robimy tzw. próbę na przełom, wkładamy szeroki nóż lub po prostu palec do skrzepu, i jeśli skrzep nam się przełamuje na pół lub da się kroić oznacza to, że możemy przystąpić do następnego etapu produkcji sera, czyli cięcia skrzepu. Tniemy go w kwadraty około 2 na 2 centymetry. Odstawiamy na kolejne 15 minut pod przykryciem. Po tym czasie skrzep opadnie na dno garnka, a my wybieramy łyżką wazową część serwatki, która się nam wytworzyła.

Uwaga ! Serwatki nie wylewamy, póżniej zrobimy z niej pyszną ricottę !

Znowu kroimy skrzep, tym razem na drobniejsze kawałki, staramy się je delikatnie obrócić i odstawiamy na kolejne 15 minut.
W międzyczasie musimy przygotować sobie plastikowe sitko, durszlak, wyściełane gazą lub pieluchą tetrową.
Po upływie 15 minut skrzep delikatnie przekładamy na sitko i pozwalamy mu odciekać, nie wyciskamy go.
Po godzinie ser odwracamy, aby nabrał kształtu z obydwu stron. Potem odwracamy go jeszcze 2 razy co 2 godziny. Zostawiamy go na 24 godziny ( wliczając w to czas w którym obracaliśmy ser) w temperaturze pokojowej, aby dojrzewał.
Po tym czasie przygotowujemy solankę i moczymy w niej ser przez 6 godzin.
Po tym czasie ser jest już gotowy do spożycia. Można go też jeszcze dojrzewać prze 2-3 dni w temperaturze 15-18 stopni. W takim wypadku raz dziennie trzeba go natrzeć z obydwu stron solą niejodowaną.
Ja osobiście wolę, gdy ser jest dojrzały.

* Jeśli chcemy użyć przypraw należy je wymieszać ze skrzepem tuż przed wyłożeniem go na sito. Pamiętajmy aby nie łączyć ze sobą więcej niż 2 smaków.
Na fotkach znajdują się sery z dodatkiem mielonej papryki, suszonych platków papryki i czarnuszki.

DSC05139.JPG
DSC05140.JPG
DSC05141.JPG
DSC07970.JPG
DSC07969.JPG

A tak wygląda ser po 2-tygodniowym dojrzewaniu.

DSC06412.JPG
 

Załączniki

  • DSC05139.JPG
    DSC05139.JPG
    36.9 KB · Wyświetleń: 3
  • DSC05140.JPG
    DSC05140.JPG
    60.9 KB · Wyświetleń: 2
  • DSC05141.JPG
    DSC05141.JPG
    75.4 KB · Wyświetleń: 2
  • DSC07970.JPG
    DSC07970.JPG
    37.7 KB · Wyświetleń: 2
  • DSC07969.JPG
    DSC07969.JPG
    41 KB · Wyświetleń: 2
  • DSC06412.JPG
    DSC06412.JPG
    39.2 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No tak, 12 litrowy garnek kupiłam już jakiś czas temu, specjalnie do sera, tylko sera dotąd nie zrobiłam. Ale może i dobrze, bo widzę, że instrukcja jest bardzo szczegółowa i prosta, pozostaje zakupić podpuszczkę
fiesgrins.gif

Gatita, ile wagowo sera otrzymałaś z tych 10 litrów mleka? I czy ser z ostatniego zdjęcia była nacierany solą codziennie przez te 2 tygodnie? Czy żeby ser przechować te 2 tygodnie, to trzeba coś z nim jeszcze robić oprócz ewentualnego nacierania solą? Ja lubię koryciński taki świeższy, miękki ale fajnie byłoby móc przechowywać go dłużej, bo z małej ilości mleka IMO nie opłaca się chyba robić.
Aha, solanka w jakich proporcjach i ile jej potrzeba do tej ilości sera?

EDIT: a mogłabyś podać link do tego wątku na wędlinach, bo link z pierwszego postu kieruje na stronę główną forum.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
dziunia @ 25 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424341No tak, 12 litrowy garnek kupiłam już jakiś czas temu, specjalnie do sera, tylko sera dotąd nie zrobiłam. Ale może i dobrze, bo widzę, że instrukcja jest bardzo szczegółowa i prosta, pozostaje zakupić podpuszczkę
fiesgrins.gif

Gatita, ile wagowo sera otrzymałaś z tych 10 litrów mleka? I czy ser z ostatniego zdjęcia była nacierany solą codziennie przez te 2 tygodnie? Czy żeby ser przechować te 2 tygodnie, to trzeba coś z nim jeszcze robić oprócz ewentualnego nacierania solą? Ja lubię koryciński taki świeższy, miękki ale fajnie byłoby móc przechowywać go dłużej, bo z małej ilości mleka IMO nie opłaca się chyba robić.
Aha, solanka w jakich proporcjach i ile jej potrzeba do tej ilości sera?
dziuniu, wychodzi ok. 2 kg sera w zależności od jakości mleka, pory roku i od tego czy będzie dłużej dojrzewał czy nie. Najcięższy jest tuż po zakończeniu produkcji.
Ser z ostatniego zdjęcia był nacierany przez pierwsze 3 dni. Potem dojrzewał w temperaturze ok. 15 stopni. Codziennie go obracałam i sprawdzałam czy nie robi się maziasty. W taki wypadku trzeba go przetrzeć solanką i wysuszyć papierowym ręcznikiem.
Solanka: 200 g soli niejodowanej na 1 litr wody. Wystarczy ok. 1.5 litra.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
jobi @ 25 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424347Dziunia,dni nie tygodnie jest w przepisie
icon_smile.gif
Ten na ostatnim zdjęciu 2 tygodnie
fiesgrins.gif


gatita @ 25 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424348dziuniu, wychodzi ok. 2 kg sera w zależności od jakości mleka, pory roku i od tego czy będzie dłużej dojrzewał czy nie. Najcięższy jest tuż po zakończeniu produkcji.
Ser z ostatniego zdjęcia był nacierany przez pierwsze 3 dni. Potem dojrzewał w temperaturze ok. 15 stopni. Codziennie go obracałam i sprawdzałam czy nie robi się maziasty. W taki wypadku trzeba go przetrzeć solanką i wysuszyć papierowym ręcznikiem.
Solanka: 200 g soli niejodowanej na 1 litr wody. Wystarczy ok. 1.5 litra.
Dzięki
icon_smile.gif
2 kg to ilość całkiem rozsądna
icon_wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Piekny. Zrobie.
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Polecam , jest przepyszny, a poza tym jaka satysfakcja jak się na niego patrzy
icon_mrgreen.gif
. Już dawno żadna rzecz, którą wykonałam własnoręcznie nie wzbudziła we mnie tyle radości i... podniecenia !
 

MarthaB

Well-known member
Kwi 9, 2009
2,831
53
48
o matko, jaki piękny, chyba też zrobię. tylko muszę sprawdzić ile litrów ma mój największy garnek. I czy mi się zmieści 2 kg sera w moim sitku. No i nie wiem czy znajdę ten kefir u mnie na wsi
icon_smile.gif
ale faktyzcnie nie jest trudne zrobienie takiego sera.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Gatito, właśnie doszła do mnie zamówiona podpuszczka, więc ustawiam sobie ten ser ustawiam sobie w kolejce
icon_smile.gif