Kurnik z ciastem francuskim i naleśnikami

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,592
113
Kurnik

Źródło przepisu:
http://www.izbushka.com/forum/showthread.php?p=933#post933
Zdjęcie kurnika w wykonaniu Lavender Dream:
http://www.izbushka.com/forum/showthread.php?p=988#post988

Składniki:

7 – 8 naleśników (u mnie poszło 10)
opakowanie francuskiego ciasta

Nadzienie z kury:
0.5 kg kury ( u mnie 2 udka z kurczaka bez skóry)
2 łyżki masła
2-3 łyżki mąki
zielenina, czarny pieprz
Ugotować kurę w niewielkiej ilości posolonej wody. Zdjąć skórę i usunąć kości. Posiekać jak najdrobniej mięso. Rozgrzać mąkę z masłem, podprawić bulionem, zagotować, przyprawić pieprzem. Zalać sosem mięso, dodać zieleninę.

Nadzienie ryżowe:
1/4 szklanki ryżu
1 ugotowane na twardo jajko (u mnie trzy)
1 łyżka masła
natka pietruszki i koperku
sól
Ugotować ryż. Posiekać drobno jajko, wymieszać z ryżem, dodać zieleninę i rozpuszczone masło.

Nadzienie grzybowe:
250 g grzybów (u mnie pieczarki)
1 cebula
2 łyżki masła
zielenina
Pokroić drobno grzyby i smażyć je przez 5 minut na maśle. Podsmażyć cebulę. Połączyć z grzybami, zaprawić sosem z bulionu, dodać zieleninę.


Wyłożyć dno formy ciastem francuskim, na nie położyć 4 – 5 naleśników (jak płatki kwiatu), tak, by swoimi połówkami wystawały poza formę. Wyłożyć warstwę nadzienia z kury, przykryć pozostałymi naleśnikami, na to wyłożyć warstwę ryżową, przykryć ją naleśnikami, wyłożyć nadzienie grzybowe, które przykryć wystającymi połówkami naleśników. Na wierzchu przykryć ciastem francuskim. Zapiekać 30 minut do uzyskania złocistego koloru.


Moje uwagi:
Potrawa jest po prostu znakomita, a do tego bardzo efektowna.
Robiłam w kwadratowej tortownicy (24 cm). Wystarczyła mi jedna rolka ciasta francuskiego, którą po lekkim rozwałkowaniu podzieliłam na dwie części.
Kurczaka gotowałam w bulionie z warzywami i kilkoma suszonymi grzybami.
Zamiast gotować ryż, wypiekłam mieszankę ryżu pełnoziarnistego z kaszą gryczaną i jaglaną w bulionie grzybowym.
Jako zieleninę dałam natkę pietruszki, koperek i szczypiorek. Do tego sporo pieprzu.
Jako sos potrawkowy posłużył mi beszamel (z łyżki masła i mąki) rozcieńczony bulionem do pożądanej gęstości.
Ciasto francuskie przed pieczeniem posmarowałam żółtkiem wymieszanym ze śmietanką i posypałam czarnym sezamem.

Polecam serdecznie!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,592
113
Śliczny!
Bardzo się ciesze, że Ci zasmakował.
icon_smile.gif


Myślę, że ta potrawa powstała w celu eleganckiego zagospodarowania różnych resztek, więc można dość dowolnie tworzyć swoje własne farsze. Ja też się ściśle nie trzymałam przepisu.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
a tak wyglądał przed pieczeniem ,posmarowałam wierzch mlekiem skondensowanym i sypałam tak jak Joanna sezamem czarnym,a i zieleniny mało miałam ,ale jak bedzie bliżej wiosny to wsypie tonę
icon_mrgreen.gif

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Ooo jakie fajne, dobrze że Margot wykopała, bo przegapiłam. A mi właśnie zalega w zamrażalniku ciasto francuskie własnej roboty
icon_mrgreen.gif
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Izolda, to wyciągaj to ciasto i rób, bo naprawdę warto! Joanno, dzięki za przepis, który adoptuję na zawsze!
mniam.gif


Tak prezentował się w całości.

DSC_0395.JPG

a tutaj w przekroju

DSC_0402.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0395.JPG
    DSC_0395.JPG
    180 KB · Wyświetleń: 7
  • DSC_0402.JPG
    DSC_0402.JPG
    209.1 KB · Wyświetleń: 7

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Dzięki Margot
bussi.gif


Bałam się trochę tego krojenia, myślałam ze wszystko będzie się wysypywać. Jak widać zupełnie niepotrzebnie
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,592
113
Zainspirowana tym przepisem zrobiłam dziś torcik naleśnikowy w wersji jarskiej, z masą szpinakowo - serową i cebulowo- pieczarkową.
Do zblanszowanego, odsączonego i posiekanego drobno szpinaku dałam sporo czosnku, serek homogenizowany, pół posiekanego pleśniaka z zielonym pieprzem, garść utartego ementalera i łychę beszamelu. Doprawiłam solą, pieprzem, gałką muszkatołową i świeżą papryczką chili.
Do podduszonej cebuli dołożyłam kilka podsmażonych i posiekanych pieczarek, kilka łyżek beszamelu i sporą garść posiekanej zieleniny (pietruszki i koperku). Doprawiłam solą i pieprzem.
Masy szpinakowej wystarczyło mi na dwie warstwy torciku.
Zapowiada się pysznie.

EDIT:
I było.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,592
113
Dziś zrobiłam jeszcze inaczej. Wypiekłam trzy rodzaje kasz z warzywami i kurzęcym bulionem, dodałam do nich posiekane mięso kurczaka, trzy ugotowane na twardo i posiekane jajka, sporo zieleniny (pietruszki, koperku i szczypiorku) oraz dużo cebuli uduszonej z pieczarkami. Podzieliłam farsz na trzy części i przełożyłam naleśnikami. Na wierzchu ułożyłam kratkę z pasków ciasta francuskiego, posmarowałam ją żołtkiem rozbełtanym ze słodką śmietanką i posypałam odrobiną czarnuszki i maku. Wspaniałe, sycące i efektowne danie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Moja wersja tego pysznego dania:)
Joanno dzięki za przepis
bussi.gif


Kurnik_4.jpg
 

Załączniki

  • Kurnik_4.jpg
    Kurnik_4.jpg
    53.3 KB · Wyświetleń: 5
Ostatnią edycję dokonał moderator: