IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Kühlschrankbrot, w nocy rośnie, rano pieczesz :)
inula
post 3 Feb 2011, 16:20
Post #1

czeladnik

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 12.086

Bardzo fajny przepis, ciasto wyrabia się wieczorem, wkłada na całą noc do lodówki, a rano tylko piecze icon_smile.gif

Przepis pochodzi z blogu Zorry icon_smile.gif

Składniki na 1 bochenek:
• 50 g mąki orkiszowej
• 450 g mąki pszennej
• 5 g świeżych drożdży
• 45 g aktywnego zakwasu
• 100-120 g wody
• 200 g serwatki (ja dałam resztki kefiru jaki miałam i uzupełniłam maślanką)
• 11 g soli

Mąki wymieszać, świeże drożdże dodać do zakwasu, oba rozpuścić w wodzie. Serwatkę i rozpuszczony zakwas dodać do mąki. Wyrabiać przez 3 minuty robotem na poziomie 1.5 (Bosch MUM 8), dodać sól i wyrabiać jeszcze 6-7 minut na poziomie 2 (Bosch MUM 8). Ja idę na łatwiznę i odkąd mam maszynę to zawsze wyrabiam ciasto w maszynie.
Przykryć i odstawić na 90 minut, przy czym po 30 minutach raz złożyć. Uformować bochenek. Włożyć go do wyłożonego ściereczką i obsypaną mąką koszyka, przykryć go i całość włożyć w plastikową reklamówkę. Wstawić na noc do lodówki.

Rano wyjąć chleb z lodówki i włączyć piekarnik na 230°C, niech się grzeje (zajmie to około 20 minut). Tuż przed pieczeniem wyjąć chleb z koszyka, 2 razy naciąć, przy czym chleb trochę osiądzie. Ale bez paniki, w piekarniku znów się podniesie.
Piekarnik spryskać trochę wodą, wsunąć chleb, po 10 minutach temp. zredukować do 200°C i piec 30-35 minut. (u mnie wystarczyło 30 min.).

Mój wyszedł tak:

Załączony plik  Kuhlschrankbrot_caly.jpg ( 182.76K ) Suma pobrań: 14
Załączony plik  Kuhlschrankbrot_przekroj.jpg ( 216K ) Suma pobrań: 5
Go to the top of the page

+Quote Post
Krystyna9
post 3 Feb 2011, 20:08
Post #2

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 4.258

orkiszowej mąki to ja u siebie na pewno nie kupię. Jaką inną mogę ją zastąpić ? Przyznaję, że ja najchętniej do wszystkiego walę razową mąkę. Chyba nie zaszkodzi temu chlebowi taka zamiana ?
I jeszcze jedno pytanie. Nie mam kamienia i nie mam koszyka to w foremkę wsadzić ?

+Quote Post
Margot
post 3 Feb 2011, 20:16
Post #3

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

Krysia , pewnie , zawsze orkiszową można zamienić na pszenną i odwrotnie
Wg mnie orkiszowa to taka luksusowa(cena) pyszniejsza wersja pszennej , zresztą ona nawet alergikom nie szkodzi jeśli uczuleni na pszenice ( nie mylić z glutenem)
bez kamienia da rade , kładzie się na rozgrzaną blachę ,a wyrastać można w formie wyłożonej papierem do pieczenia ( złączeniami do góry) czyli potraktować jako kosz
albo normalnie wyrastać w keksówce i w tym piec

+Quote Post
Krystyna9
post 3 Feb 2011, 20:33
Post #4

kucharz-zawodowiec

oj, dzięki Ci dobra kobieto za wytłumaczenie bussi.gif
a do papieru nie przyklei się to ciasto chlebowe ?

+Quote Post
Margot
post 3 Feb 2011, 20:40
Post #5

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 592

CYTAT(Krystyna9 @ 3 Feb 2011, 22:33 ) *
oj, dzięki Ci dobra kobieto za wytłumaczenie bussi.gif
a do papieru nie przyklei się to ciasto chlebowe ?

ciut się przyklej pewnie(można go maznąć jakimś tłuszczem),ale tez się ładnie później odklei

+Quote Post
inula
post 3 Feb 2011, 21:03
Post #6

czeladnik

Krysiu, ja nie mam kamienia - rozgrzewam piekarnik razem z czarną blachą od piekarnika, potem wyciągam i przekładam z koszyka na nią chleb (uważając oczywiście co by się nie poparzyć).
Co do mąk to podpisuję się pod Margot bussi.gif
Ja bym spróbowała wyłożyć keksówkę ściereczką, a tę obsypać mąką, i chleb też, i dopiero go włożyć na ściereczkę, ja tak zawsze robię i nie kleją mi się, za to mają nadmiar mąki (który można potem pędzelkiem zrzucić jak już chleb jest na blasze) icon_smile.gif

+Quote Post
Krystyna9
post 3 Feb 2011, 21:08
Post #7

kucharz-zawodowiec

CYTAT(inula @ 3 Feb 2011, 21:03 ) *
Ja bym spróbowała wyłożyć keksówkę ściereczką, a tę obsypać mąką, i chleb też, i dopiero go włożyć na ściereczkę, ja tak zawsze robię i nie kleją mi się, za to mają nadmiar mąki (który można potem pędzelkiem zrzucić jak już chleb jest na blasze) icon_smile.gif

ja też już tak próbowałam. Pół kilo mąki wsypałam na ścierkę, wręcz wcierałam tę mąkę w nią a i tak cały bochenek wprzywarł i w trakcie odklejania/odrywania, diabli wzieli wszystkie wyrośniete bąbelki. Klapł i już się nie podniósł. A chciałam być delikatna przecież fiesgrins.gif

+Quote Post
inula
post 3 Feb 2011, 21:25
Post #8

czeladnik

ja ten chleb formując bochenek podsypałam mąką, i dodatkowo sypnęłam trochę na ściereczkę, nie przywarł. Ale to zależy od chleba, dzisiaj piekłam też Buttermilch Brot, i ten skubaniec się przykleił przez co nie wyrósł jak należy, aczkolwiek w smaku dobry icon_smile.gif Ale jego ciasto jest kleiste, a w tym lodówkowym ciasto nie kleiło mi się do rąk.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 14th November 2019 - 23:29