Kurczak po węgiersku*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Danie to robię z doskonałym skutkiem od wielu lat. Przepis z miesięcznika Ty i Ja. Sposobem wykonania przypomina porkolt ( nie mam umlautu w klawiaturze - czyt. perkelt), jest prosty i łatwy do przyrządzenia. Bardzo smaczny jest w nim sos. Kiedyś przydarzyła się nawet w związku z tym zabawna historia, bo przygotowany na "babskie" spotkanie, tak był "pilnowany", żeby się nie przypalił, przez jedną z moich przyjaciólek, że został zupełnie bez sosu.

Perkelt_3.jpg

Składniki
kurczak o wadze około 1,5 kg (ja jak zwykle wzięłam 6 górnych części udek)
5 dkg słoninki pokrojonej w drobną kostkę
5 dkg masła
2 drobno posiekane cebule
2 łyżki słodkiej sproszkowanej papryki (spokojnie można wziąć 3 łyżki)
1 łyżeczka octu winnego (obojętnie biały czy czerwony)
sól
1/2 szklanki kwaśnej śmietany (22%)
1 łyżka mąki

Kurczaka dzielimy na porcje. Ja już miałam przygotowane porcje z udek, więc nic nie musiałam robić. Pokrojoną w drobną kostkę słoninkę przyrumieniamy w roztopionym maśle wraz z posiekanymi cebulami. Gdy cebula nabierze złotego koloru, posypujemy ją sproszkowaną papryką i dokładnie mieszamy. Teraz do garnka wkładamy porcje kurczaka, wlewamy 1/2 szklanki wrzącej wody oraz łyżeczkę octu winnego. Całość umiarkowanie solimy i pod przykryciem dusimy kurczaka na malutkim ogniu. Gdyby sos prawie całkiem wyparował, znów wlewamy 1/2 szklanki wrzątku. Mnie się to nigdy nie zdarzyło, a sosu jest wystarczająca ilość, ponieważ duszony pod w miarę szczelnym przykryciem kurczak puszcza dodatkowy sos.
Po 30 - 40 minutach duszenia, według oryginalnego przepisu, należy kurczaka oprószyć łyżką mąki i wymieszać z kurczakiem, a póżniej dodać śmietanę. Ja nie oprószam kurczaka mąką, bo boję się, że porobią się kluski, tylko dokładnie rozprowadzam mąkę w śmietanie i dolewając po trochu gorącego sosu, doprowadzam śmietanę do półpłynnej konsystencji i wlewam ją do rynki z kurczakiem. Delikatnie mieszam i dalej duszę pod przykryciem na malutkim ogniu tak długo, aż kurczak będzie miękki i soczysty, co trwa jeszcze jakieś 20 minut.
Do kurczaka po węgiersku podajemy, jeśli danie ma być doskonałe, małe domowe kluseczki kładzione. Dobrze smakuje też z makaronem. Danie to jest bardzo wygodne w przygotowaniu, ponieważ możemy je zrobić 1 - 2 dni przed podaniem i bez uszczerbku dla smaku przetrzymać w lodówce. W tej ilości sosu bardzo dobrze się odgrzewa. Jako dodatek możemy podać zieloną sałatę.
 

Załączniki

  • Perkelt_3.jpg
    Perkelt_3.jpg
    96.3 KB · Wyświetleń: 10
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Proszę, oto umlaut - ö (możesz go skopiować i wkleić u siebie)
icon_smile.gif


Co do kurczaka - robiłam takiego w sosie paprykowym, ale nigdy nie dodawałam do niego słoninki. Wydaje mi się, że Twoją metodą wyjdzie ogromnie smakowity. Wypróbuję, dodając boczek
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ale koniecznie surowy, a nie wędzony. Kuchnia węgierska słynie ze słoninowo - smalcowo - boczkowych dodatków. Gotują tak od wieków, aż do dzisiaj. Trzeba jednak przyznać, że smacznie im to wychodzi. A umlautu skopiować nie umiem. Może ja ugotuję Ci kurczaka, a Ty nauczysz mnie wklejać umlaut?
wink.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Seniorko, naciskasz lewy klawisz myszy i przesuwasz ja nad tym, co chcesz skopiowac. W tym wypadku umlaut bedzie podswietlone na niebiesko.
Klikasz teraz prawy klawisz, ktory rozwija liste polecen. Wybierasz kopiuj, a potem idziesz do miejsca gdzie chcesz tekst wstawic, i tam wklejasz.
Albo uzywajac prawy klawisz i wklej, albo 'ctrl'+'v'

bez polskiej czcionki czesto bardzo uzywam.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tym właśnie sposobem Kermidt odebrała mi szansę na kurczaka Seniorki
icon_wink.gif

Żartuję.

I jest mi ogólnie bardzo miło
icon_smile.gif



Ker, świetnie to opisałaś.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Mi, przepraszam, zadzialalam pieronem. Sos mnie sciagnal.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
icon_lol.gif
dobrze zadziałałaś.

idę zobaczyć ten sos.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
I tak własnie zrobię- dziś przygotuję na jutro i na czwartek
icon_mrgreen.gif


Dla siebie piersi, dla L. pałeczki
lecker.gif
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Zrobilam i zjadlam az za duzo
icon_redface.gif

Niestety mialam tylko udka z kurczaka(a ja nie cierpie udek)i nastepnym razem zrobie z karkowka.
i dodalam 2 pomidory zmixowane,bo moja papryka stracila intensywny kolor.
Bardzo dobre danie,Seniorko!

009.JPG
 

Załączniki

  • 009.JPG
    009.JPG
    114.4 KB · Wyświetleń: 6

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ciesze się, że Ci smakowało, mimo małych modyfikacji. Z karkówką będzie na pewno bardzo dobre, jeśli pokroisz ją w plastry przed duszeniem.
lecker.gif
Powodzenia i napisz, jak się udało. Pozdrowienia
wink.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Jak napisałam tak zrobiłam.

Wprowadziłam jedynie drobne modyfikacje. Mięso podsmażyłam zanim wrzuciłam do gara z cebulą, i dałam 5 cebul na 3 średnie piersi i 5 pałeczek. Ale my cebulowi
rofl.gif


Miało być na jutro i na czwartek, ale rzuciliśmy się na nasz węgierski kociołek i już dziś połowa spałaszowana
icon_mrgreen.gif



Aha, dodałam jeszcze 3 ząbki czosnku
lecker.gif



Przepyszne
anbetung.gif



Zdjęcia może będą jutro ponieważ dziś danie znikało w zastraszającym tempie
icon_smile.gif

 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Śniło mi się dziś w nocy, że zapomniałam do tego kurczaka dodać mleko
dump.gif
rofl.gif




Wiem, że świetnie w tym sosie smakowałby również schab. Z natury suchy, doskonale by si z sosem komponował
lecker.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Dodaję obiecane zdjęcie
icon_smile.gif


Dodam jeszcze, że nie zaprawiałam sosu mąką, ponieważ u mnie danie było MM.

Dziś zjedliśmy resztę i było równie smaczne jak w poniedziałek
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • S8001528_2.jpg
    S8001528_2.jpg
    59.3 KB · Wyświetleń: 0

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo się cieszę, że wszystkim smakuje. To jeden z najłatwiejszych przepisów węgierskich. Niewiele składników, a efekt jak widać doskonały. Serdeczne pozdrowienia i smacznego.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Wyszło przepysznie. Troszkę pozmieniałam ale nie dużo.
Że łopatka to nie kurczak więc natarłam plastry przyprawami i odrobiną octu balsamicznego dzień wcześniej. Mięso najpierw obsmażyłam i takie dodałam do duszącej się cebulki, dodałam też paprykę pokrojoną w kosteczkę. Po dodaniu śmietany nie musiałam zagęszczać bo sos był sam z siebie wystarczająco gęsty - a jaki aromatyczny! I smaczny! Pycha danie
mniam.gif