Klopsiki dobrej gospodyni

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis wypatrzyłam w moich ulubionych "Smakach i aromatach" i natychmiast je zrobiłam na obiad. Danie bardzo proste i popularne, ale każda z nas do własnego pr4zepisu coś dodaje - a to zioła lub trochę smakowego bulionu itp0. Tak było i tym razem, w rezultacie wyszły doskonałe. Polecam. Do kotlecików potrzebujemy:
- 25 dkg mielonej wołowiny
- 30 dkg mielonej łopatki wieprzowej
- bułeczkę
- 1/2 szklanki bulionu grzybowego (z kostki)
- średnia cebula
- jajko
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 1/2 łyżeczki otartej skórki cytrynowej
- liść laurowy
- po 2 ziarna ziela angielskiego i jałowca
- 2 łyżki masła
- sól i pieprz

Kruszymy bułkę, zalewamy ciepłym bulionem i odstawiamy. Cebulę drobno kroimy i wsypujemy do mięsa razem z majerankiem solą (łyżeczka), pieprzem i skórką cytrynową. Wbijamy jajko (jeśli małe to dwa) i mieszamy masę łyżką. Ucieramy widelcem bułkę z bulionem, wlewamy do masy.. Wsypujemy jeszcze mąkę ziemniaczaną i wyrabiamy masę ręką.Powinna być lekka i spoista. Następnie formujemy owalne klopsiki, oprószamy mąką i smażymy w tłuszczu z korzennymi prz6yprawamiu.
Można też upiec jeden duży klops (ja robię to w wysmarowanej formie keksowej) I wtedy na wierzchu ro9zsypujeny trochę grudek masła. Ziele angielskie, liście laurowe i jałowiec. Pieczemy około 45 minut w temperaturze 180 st. O(d czasu do czasu polewamy sosem z dna brytfanny.