Lasagne ze szpinakiem i ricottą

aklat

Member
Gru 10, 2007
1,309
0
0
Do tej pory lasagne szpinakowa zawsze robiłam z sosem morney, ale to połączenie jest wysmienite. Sos ze szpinaku i ricotty jest bardzo kremowy, ale w połączeniu z kwaskowatym posmakiem pomidorów nabiera wyrazistego, bardziej zdecydowanego smaku. Dla mnie bomba
icon_smile.gif


Oryginalny przepis można znaleźć tutaj, ale ponieważ nie chciało mi się przeliczać uncji na gramy zrobiłam według własnych proporcji, które podaję niżej.

Wychodzą 4 porcje.

Składniki:
Sos szpinakowy:
250 ricotty,
2 jajka,
ok 250-300 g szpinaku (użyłam mrożonego w lisciach),
sól, pieprz,

Sos pomidorowy:
puszka pomidorów,
mała cebula,
2 ząbki czosnku,
oliwa,
sól, pieprz, bazylia

Makaron (można użyć gotowego makaronu do lasagne):
1 1/3 szklanki maki,
1 jajko,
sól i trochę wody

ok. 15-20 dag tłustego, startego sera (uzyłam goudy)

Wykonanie:
Sos szpinakowy:
Szpinak rozmrozić i połączyć wszystkie składniki sosu. Doprawić do smaku.

Sos pomidorowy:
Cebulę posiekać i przesmażyć na oliwie. Dodać pomidory z puszki i przyprawy. Gotować, aż część płynu się wygotuje. Pod koniec gotowania dodać posiekany czosnek.

Makaron:
Zagnieść składniki ciasta z niewielką ilością wody, żeby powstało elastyczne ciasto. Podzielić je na 3 części i rozwałkować na wielkość foremki.

Na dno formy wyłożyć kilka łyżek sosu. Potem makaron, 1/3 sosu szpinakowego, 1/3 sosu pomidorowego i 1/3 sera. Powtórzyć dwukrotnie.
Forme przykryć folią i wstawić do pieca na 30 min. Po tym czasie zdjąć folię i piec dalsze 15 minut, aż wierzch się zrumieni.

Smacznego!

Zdjęcie wkleję jutro, gdy będzie odpowiednie słońce do fotografowania.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olimpia

Member
Sty 28, 2009
2
0
0
Hej! Właśnie skorzystałam z tego przepisu i aż sie zarejestrowałam na forum
icon_smile.gif

Właśnie jem i jest pyszne!
Początkowo, gdy spróbowałam tego sosu ze szpinaku i ricotty przeraziłam sie że ma taki mleczno śmietankowy smak,
ale na szczęście podczas pieczenia smak ten zginął
icon_smile.gif
Do sosu pomidorowego dodałam zielonych oliwek. PALCE LIZAĆ
icon_mrgreen.gif
 

aklat

Member
Gru 10, 2007
1,309
0
0
Pewnie tak, możesz spróbować z innym serkiem, tylko ricotta jest dosyć tłusta i lekko słonawa, nie wiem jaki inny ser byłby odpowiedni, no i smak by się też zmienił
icon_smile.gif

 

aklat

Member
Gru 10, 2007
1,309
0
0
to nie wiem na jaka ricotte ja trafiłam
icon_smile.gif
spróbowałam jej przed wymieszaniem składników i wydała mi się lekko słona,
sprawdziłam tutaj i tłustość ricotty też jest różna, od 8 do 24%, porównując do polskiego twarogu, który ma ok 8 % tłuszczu to jednak ricotta jest raczej tłustym serem
icon_smile.gif
 

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
Bardzo dobre! Moja modyfikacja - dodałam troche kurczaka do pomidorów. Pyszne i baaardzo dekoracyjne!
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
zrobilam po czesci to lasagne ale wykorzystalam tylko sos pomidorowy zamiast sosu szpinakowego uzylam creme fraiche i bylo bardzo smaczne. dziekuje za przepis.
 

alicjanka

Member
Cze 28, 2006
5,627
0
0
Robiłam ją już wiele razy i dopiero teraz zabaczyłam, że nigdy nic nie wpisałam
icon_eek.gif

A wiec nadrabiam:
jest przepyszna!!!
często ją robię i wszystkim bardzo smakuje
icon_smile.gif

dzięki niej polubilam szpinak
icon_mrgreen.gif