Spaghetti z czosnkiem

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Spaghetti z czosnkiem. Specjalnosc wloska.

Wlosi gotuja makarony na rozne sposoby z roznymi dodatkami, niekoniecznie z sosem pomidorowym. Podaje jeden z klasykow wloskich, mniej znany, makaron z czosnkiem. Danie b. szybkie, jarskie, pozywne i smaczne, robie od czasu do czasu.

Oto dokladne tlumaczenie przepisu autorstwa Barefoot Contessa:
(Moge podac link (po angielsku) jesli kogos interesuje.)

pol kg. spaghetti
1/3 szklanki oliwy extra virgin
8 duzych zabkow czosnku
pol lyzeczki platkow ostrej papryczki
pol szklanki posiekanej natki
szklanka tartego parmezanu + jeszcze troszke

Ugotowac makaron w osolonej (2 lyzki soli) wodzie wg. wskazowek na opakowaniu. Przed odcedzeniem makaronu odlac i zachowac 1,5 szklanki wody z gotowania, odcedzic makaron.
Na srednim ogniu rozgrzac oliwe na duzej/glebokiej patelni o grubym dnie lub w rondlu, dodac pokrojony w cienkie plasterki czosnek, smazyc mieszajac ok. 2 min. dodac platki papryki, smazyc 30 sekund. Ostroznie wlac zachowana wode z gotowania i zagotowac, zmniejszyc ogien, dodac lyzeczke soli, trzymac na malym ogniu ok. 5 min. do zredukowania plynu o 1/3. Wlozyc odcedzony makaron do powstalego sosu czosnkowego i wymieszac. Zdjac z ognia, dodac parmezan i natke pietruszki, dobrze wymieszac, odstawic na 5 min. aby makaron wchlonal sos, doprawic do smaku jesli trzeba i posypac jeszcze parmezanem.

Ja sie nie bawie w dokladne odmierzanie, robie na oko z tymi samymi skladnikami i robilam WIELE razy. Sera niekoniecznie bralam tyle, ile w przepisie, czesto o wiele mniej, a czasem bez sera, jak nie mialam, jednakowo mi smakowalo, a ilosc soli do uznania.
To jest przepis ktory mozna modyfikowac, np. zamiast samej oliwy mozna podsmazyc tez pancette lub boczek na oliwie/masle, albo wrecz uzyc tylko masla lub kombinacji masla z oliwa. Robilam w takich roznych odmianach, zawsze smaczne i do wyboru.

To jest podstawowy przepis, ale mozna domieszac na koncu troche brokulow, swiezych mini pomidorkow lub innych dodatkow . Mnie najbardzie smakuje taki prosty klasyczny przepis bez dodatkow.
Kto woli mniej pikantnie, to moze zamiast platkow papryki posypac szczypta swiezo mielonego pieprzu.

PS. Zdjec nie robie, ale danie b. smaczne, polecam.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,393
3,683
113
Fajnie, że wpisałaś ten przepis. Są tu już co prawda dwa podobne, ale po pierwsze, nie ujęte w spisie, a po drugie - nazwane po włosku, więc trudno je znaleźć.
A ten z nazwą przetłumaczoną na polski będzie łatwy do odszukania.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Mnie sie wydaje, ze to zupelnie inny przepis. Cos jak Alfredo
gruebel_2.gif
Szkoda, ze nie ma zdjecia
icon_wink.gif

Oliwa i czosnek ma oliwe nie wode.

Wczoraj czytalam i sie zastanawialam...
Rozumiem, ze sos powstaje z 1,5 szkl wody i roztopionej w tej wodzie pod wplywem temperatury szklanki parmezanu.
Zastanawialam sie jak to mozliwe, ze sos bedzie taki sam niezaleznie od tego czy sie parmezan doda czy sie go pominie oraz nad faktem co sie stanie z woda jesli sie ser pominie. Czy bedzie makaron w sladowych ilosciach zupy czosnkowej?

Hanko, moze gdybys podala nazwe oryginalu, rozumiem, ze korzystasz z ksiazki, daloby sie znalezc zdjecia w necie. Poki ktos na cinie nie zrobi i nie pokaze
icon_wink.gif

Aglio e olio robie, moze i na ten zdjecie by mnie skusilo.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Dziekuje Joanno.

Kermidt - wyobraz sobie ze spodziewalam sie tego rodzaju pytan, jesli wogole by byly, dlatego, ze przepis wyglada tak, jakby mial tam byc sos, ale to jest tylko wrazenie. Przepis nie jest z ksiazki, a ze strony http://foodnetwork.com - podaje link do przepisu i tam tez jest zdjecie zarowno Bosonogiej Contessy jak i potrawy na talerzu:

http://www.foodnetwork.com/recipes/ina-gar...cipe/index.html

Ina Garten, czyli Bosonoga Contessa specjalizuje sie w kuchni wloskiej, francuskiej i marginalnie w kilku innych, mieszka w USA i ma swoje pokazy kulinarne w telewizji. Oryginalny tytul dania:

"Spaghetti Aglio E Olio".

Przepis przetlumaczylam i podalam dokladnie bez swoich zmian, a kilka swoich uwag zamiescilam osobno.
Nizej, pod przepisem sa opinie tych, co robili to danie w domu, b. pochlebne.

Jest tam tez podobny przepis przez Giada De Laurentiis, podobne proporcje, ale ona dodaje jeszcze miete i bazylie i w tym przepisie wyjatkowo nie daje sera:

http://www.foodnetwork.com/recipes/giada-d...cipe/index.html

Jest tez zdjecie Giady i makaronu, tytul angielski: "Spaghetti with garlic, olive oil and red peppers flakes"
Pod przepisem sa opinie domowych wykonawcow.

Giada jest Wloszka ale mieszka w Californi, tez ma swoje pokazy kulinarne w TV. Z wyksztalcenia antropolog i absolwentka akademii cukierniczej w Paryzu. Specjalizuje sie w glownie w kuchni wloskiej i deserach.
----------------------------------------------------------------------------

Wprowadzic moze w blad ta ilosc wody, ale trzeba wziac pod uwage proporcje w stosunku do makaronu i sposob przyrzadzania.

M.w. pol kg. makaronu to po ugotowaniu jest bardzo duzo, jako, ze makaron (jak i ryz - to dla mniej doswiadczonych pan domu) po ugotowaniu zwieksza swoja pojemnosc 3-krotnie. Przepis jest na 4 osoby, ale zalezy ile kto zje, ja robie wylacznie na 2 osoby i biore pol malej paczki, a wody dodaje odpowiednio na oko, tak samo i sera.
Parmezan nie ma sie rozpuszczac w wodzie, tylko sie roztapia w goracym makaronie, a wode wlewa sie poto, aby makaron jeszcze lekko twardawy doszedl i zeby nie byl suchy. Chwile mieszajac - makaron dojdzie i woda odpowiednio odparuje, nie ma tam "sosu"
tylko odpowiednio wilgotny makaron, a na koncu posypuje sie jeszcze parmezanem, bo rozpopionego nie widac no i do smaku.

Dodam, ze to jest tradycyjny sposob gotowania makaronow we Wloszech, zawsze z dodatkiem wody z gotowania, aby makaron odpowiednio doszedl.

Czytajac uwaznie przepis - to widac, ze najpierw redukuje sie wode (z przyprawami) na patelni o 1/3, jest tam tez oliwa, potem wklada sie makaron, miesza, zdejmuje z ognia i dopiero wtedy dodaje sie parmezan do makaronu, a nie wody i miesza. Woda dodana w odpowiedniej proporcji po wstepnym odparowaniu zostaje wchlonieta przez makaron, wiec sosu jako takiego nie ma. Jest to zaznaczone w oryginale i w moim tlumaczeniu.

Jest jeszcze makaron "primavera" z surowymi dodatkami, pieknie sie prezentuje, podam na zyczenie.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Dziekuje Hanko.
Bardzo czesto gotuje funt makaronu (pol paczki) takze pol kilograma mi nie straszne
icon_wink.gif
Natomiast nigdy nie dodawalam az tyle wody. Kilka lyzek, ale nie poltorej szklanki.

Jeszcze jedno pytanie: lubie makaron al dante. To 'dochodzenie' i wchlanianie wody nie sprawia, ze sie gotuje na miekko?

Ja jestem makaroniara, moglabym taki codziennie, ale niestety inni nie sa tak entuzjastyczni.
Potrafie przyprawiac tak, ze bez mrugniecia okiem zjedza makaron z ryba. Aby tylko nie za czesto
icon_wink.gif

Ale tyle wody w przepisie jeszcze nie widzialam to wole dopytac niz sie pozniej zdziwic
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Chetnie odpowiem i na to pytanie Ker.

Ilosc wody jest podana przez zawodowe szefowe kulinarne, ale mozesz sobie poeksperymentowac. Ja jednak uwazam, ze na taka ilosc makaronu kilka lyzek nie wystarczy, ale to moje zdanie.

Tak, makaron ma byc al dente i w sposobie gotowania jest tak wyliczone, aby na koncu byl al dente, taki jak trzeba, lekko twardawy. W zwiazku z tym makaron odcedza sie minute - lub dwie wczesniej, kiedy jeszcze jest troszke za twardy i potem on dochodzi odpowiednio na patelni, w ciagu minuty czy dwoch i w tym celu dodawana jest woda. Pisze to na podstawie nie tylko przepisow, ale po ogladnieciu wielu pokazow podobnych dan no i oczywiscie wlasnego doswiadczenia. Jesli masz satelite to moze i masz ten kanal Foodnetwork.com. Polecam.