Chleb pszenny z płatkami owsianymi

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Bardzo prosty w wykonaniu i smaczny chleb wg książki "Bread: A Baker's Book of Techniques and Recipes" aut. J.Hamelmana.

chleb_owsiany.JPG

150 ml płatków owsianych (używłam górskich) (ok. 60g)
250 ml ciepłej wody
100 ml ciepłego mleka
1 łyżeczka cukru
1 opakowanie drożdży instant (7g)
1 łyżeczka miodu
1 i 1/2 łyżeczki soli
700 ml mąki pszennej typ 650 (ok. 460g)
100 ml mąki pszennej razowej (ok.60g)

+ 2-3 łyzki płatków owsianych do obtoczenia bochenka

Płatki owsiane rozmieszać w ciepłej wodzie. Dodać drożdże, łyżeczkę cukru i tyle mąki pszennej, by masa miała konsystencję gęstej śmietany. Odstawić na ok. 20 minut, aż drożdże zaczną pracować (na powierzchni pojawią się bąbelki).

Następnie dodajemy miód, sól, mleko i mąkę razową. Mieszamy. Stopniowo dosypujemy mąkę pszenną, wyrabiając ciasto. Zależnie od wilgotności mąki i stopnia wchłaniania przez nią wody, być może trzeba jej będzie podsypać więcej. Wyrabiać, aż użyskamy gładkie, elastyczne ciasto - lecz nie za twarde, pozwalamy by pozostało nieco luźniejsze.

Ciasto pozostawiaony do wyrośnięcia na 1 godzinę w cieple, nakryte wilgotną ściereczką kuchenną. Po tym czasie wyrabiamy je i pozostawiamy na kolejną 1 godzinę. Znowu wyrabiamy, w razie potrzeby podsypując mąką, formujemy bochenek , obtaczamy go w płatkach owsianych, nacinamy i umieszczamy w formie do pieczenia (moja ma ok. 25 x 12 cm). Pozostawiamy do wyrośnięcia na kolejną 1 godzinę.

Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 220 st C przez 10 minut. Następnie spryskujemy wnętrze piekarnika wodą, obniżamy temperaturę do 180 st. C i pieczemy kolejne 30 minut. W międzyczasie możemy jeszcze raz spryskać wnętrze piekarnika wodą.

Upieczony chleb wyjmujemy z formy i studzimy na kratce.
 

Załączniki

  • chleb_owsiany.JPG
    chleb_owsiany.JPG
    119.2 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,117
1,597
113
Mała_Mi, pięknie wyrośnięty i zdrowo wyglądający chlebek
lecker.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziękuję, Guciu
anbetung.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Guciu, dopiero zobaczyłam Twój wpis - przepiękny chlebek!
icon_biggrin.gif