Paczki wytrawne (szybkie) czyli na slono

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,475
62
48
Paczki wytrawne czyli na slono (szybkie) wg. Trisha Yearwood - kuchnia poludniowo-amerykanska

Dla osob ktore lubia slone przekaski albo nie moga jesc slodyczy.

oryginal: http://www.foodnetwork.com/recipes/trisha-...oughnut-3831437

skladniki:
oliwa roslinna ok. 1 litra do smazenia
2, 1/4 szklanek maki + troche do podsypania
1,5 szkl. drobno startego ostrego sera Cheddar
pol szkl. posiekanej zielonej cebulki
1/4 szklanki cukru
1 lyzeczka proszku do pieczenia
1 lyzeczka koszernej soli + do posypania
1/4 lyzeczki sody do pieczenia
3/4 szklanki maslanki
pol szkl. smietany
1 duze jajko rozmieszane

wykonanie:
nagrzac oliwe w zelaznym garnku do temp. ok. 190 C
w duzej misce wymieszac razem make, ser, cebulke, cukier, proszek do p., sode i sol
w mniejszej misce zmiksowac maslanke, smietane i jajko, wlac do suchych skladnikow i wymieszac dokladnie.
Otrzymane ciasto wylozyc na posypana maka stolnice i lekko posypac maka. Ciasto uksztaltowac na 2,5 cm. gruby okrag, nastepnie wykrawac paczki duza szklanka zanurzona w mace, resztki polaczyc razem i wykroic reszte paczkow. Omaczonym palcem wyrobic odpowiednie dziurki w paczkach, odwrocic na druga strone i wyrownac/powiekszyc dziurki.
Do goracej oliwy wkladac paczki na 3-4 minuty na jedna strone. Paczki beda grube, wiec mozna przewracac co minute, uwazajac aby nie przepalic. Paczki przekladac na papierowy recznik i posypac sola do smaku. Podawac.

PS. Trisha Yearwood jest popularna gwiazda country singer, ma pokazy kuchni poludnia stanow w TV.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,696
1,099
113
Pytanie : ile % tłuszczu zawiera amerykańska maślanka ?

Jaka śmietana - kwaśna czy słodka i ile % tłuszczu w niej?

Dlaczego sól koszerna?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,481
2,749
113
qd myślisz, że to ma znaczenie, znaczy z tą maślanką? Tam jest też śmietana bez podania tłustości, jakas się uśredni.
icon_smile.gif

I ja się zastanawiłam nad tą solą.
icon_mrgreen.gif
Może jest grubsza, lepsza do posypania. Tak to jest z cudzoziemskimi przepisami, przystają do innych realiów rynkowych niż u nas.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,696
1,099
113
Buka @ 27 Aug 2017 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1626032qd myślisz, że to ma znaczenie, znaczy z tą maślanką? Tam jest też śmietana bez podania tłustości, jakas się uśredni.
icon_smile.gif

I ja się zastanawiłam nad tą solą.
icon_mrgreen.gif
Może jest grubsza, lepsza do posypania. Tak to jest z cudzoziemskimi przepisami, przystają do innych realiów rynkowych niż u nas.
Myślę
icon_smile.gif
Kiedyś ściągnęłam przepis na krakersy na maślance amerykański właśnie. I byłam koszmarnie zawiedziona, bo wyszło twarde niesympatyczne ciasto. Po latach dowiedziałam się, że ichnia maślanka ma znacznie więcej tłuszczu ( podobno aż 11%, nasza 1,5 %) . Dodałam masła i już było ok.
Stąd moje dopytywanie się.

I widzę, że to ma być słona wersja ichnich donutów czyli pączków z dziurką... Zanczy powoli dochodzę do wniosku, że z pomysłu krewne racuchów na zsiadłym mleku - dostosowane do zwyczajów tamtejszych.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kanak

Member
Cze 12, 2012
555
0
0
Maślanka, którą mam w lodówce całego tłuszczu ma 13%, czyli sporo.
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,475
62
48
qd @ 27 Aug 2017 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1626030Pytanie : ile % tłuszczu zawiera amerykańska maślanka ?

Jaka śmietana - kwaśna czy słodka i ile % tłuszczu w niej?

Dlaczego sól koszerna?
Prawie wszyscy amerykanscy szefowie preferuja sol koszerna, jest na pokazach kulinarnych i w przepisach. Sol koszerna jest grubsza niz zwykla sol stolowa, jest tez srednio i grubo ziarnista, zawiera tak samo chemiczny preparat sodium chloride przeciw skamienianiu, ale nie posiada dodatku jodu i to jeden z argumentow, dlaczego jest "lepsza".
Istnieje conajmniej 12 typow soli i sa roznice miedzy nimi, takze w smaku, bardzo popularna jest "Fleur se sel" w platkach, ktora posypuje sie nie tylko slone ale i slodkie specjaly, np. wyroby karmelowe. Jest b. droga.
Ja uzywam zwykla sol do gotowania, a koszerna sol do salatek i surowek.
Maslanka amerykanska jest gesta i tlusta, jak wspomniala kanak.
Smietana w tym przepisie ma byc kwasna, nie zwracalam uwagi na % tluszczu, ja kupuje smietane meksykanska na wage, tam procentow nie podaja, a smak i konsystencja sa nadzwyczajne. "Normalna " smietana z marketu podplywa woda, a meksykanska nie.
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,475
62
48
Hanka145 @ 27 Aug 2017 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1626057Prawie wszyscy amerykanscy szefowie preferuja sol koszerna, jest na pokazach kulinarnych i w przepisach. Sol koszerna jest grubsza niz zwykla sol stolowa, jest tez srednio i grubo ziarnista, zawiera tak samo chemiczny preparat sodium chloride przeciw skamienianiu, ale nie posiada dodatku jodu i to jeden z argumentow, dlaczego jest "lepsza".
Istnieje conajmniej 12 typow soli i sa roznice miedzy nimi, takze w smaku, bardzo popularna jest "Fleur se sel" w platkach, ktora posypuje sie nie tylko slone ale i slodkie specjaly, np. wyroby karmelowe. Jest b. droga.
Ja uzywam zwykla sol do gotowania, a koszerna sol do salatek i surowek.
Maslanka amerykanska jest gesta i tlusta, jak wspomniala kanak.
Smietana w tym przepisie ma byc kwasna, nie zwracalam uwagi na % tluszczu, ja kupuje smietane meksykanska na wage, tam procentow nie podaja, a smak i konsystencja sa nadzwyczajne. "Normalna " smietana z marketu podplywa woda, a meksykanska nie.
PS. Konsystencja tych paczkow (donatow) jest zupelnie inna niz racuchow.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,696
1,099
113
Hanka, dzięki za wyjaśnienie.

Chyba spróbuję dać kwaśną śmietanę 30-36% i zwykłą maślankę, powinno się wyrównać.
Sól kłodawska kamienna będzie w sam raz
icon_smile.gif


 

kanak

Member
Cze 12, 2012
555
0
0
Sól koszerna też z tego względu, że spora ilość szefów kuchni to żydzi
icon_smile.gif
a im się nie chce używać kilku typów soli i do wszystkiego używają koszernej. Brak jodu nie znaczy, że jest lepsza a tyle tylko, że nie powoduje wybielania potraw. Koszerną stosuje się też do skorup przy pieczeniu, np.ryb, lub do dekoracji. Jest po prostu bardziej uniwersalna.
Inni używają morskiej. Ja osobiście wolę koszerną, ma super konsystencję i smak. Musiałam się jednak nauczyć jej używać, ma trochę inny level słoności.
O soli koszernej czytałam w kilku magazynach kulinarnych. mam je przywalone po przeprowadzce i szczerze nie chce mi się szukać teraz.
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,475
62
48
Napisalam "lepsza" w cudzyslowie, bo za taka ja uwazaja dlatego, ze ma inny mak i prawda, ze Zydzi tylko taka uzywaja, ma ona jeszcze inna wlasciwosc stosowana do miesa, a sol koszerna jest uzywan przez wszystkich szefow, nie tylko Zydow. Nie musisz szukac magazynow kanak, poczytaj sobie na necie pod haslem "koszer salt" i " other kinds of salt", tam jest dokladnie wyjasnione, szczegolnie na Wikipedii ale i w innych tematach.
 

kanak

Member
Cze 12, 2012
555
0
0
W tych magazynach wyjaśniali dlaczego używają właśnie tej soli. Bo ona jest bardziej uniwersalna - nie wybiela potraw, nadaje się do wielu dań i ma więcej zastosowań. Poza tym używając jej nie muszą sie martwić o koszerność dań w restauracjach. Pisano o niej dużo więcej, ale mnie interesował tylko ten wątek.
Pozdrawiam
icon_smile.gif
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,475
62
48
To wszystko prawda, tylko mam odmienne zdanie co do wiekszosci zydowskich szefow. Osobiscie mam odmienne zdanie. Mam niezbita pewnosc co 2 osob w kulinariach slynnych nie tylko w stanach, ale i na swiecie. Reszta to Amerykanie, Europejczycy, z innych Ameryk, z wysp, tez ze wschodu. Mozliwe, ze niektorzy sa pochodzenia zydowskiego, ale prawie wszyscy prezentuja potrawy z wieprzowina. To na podstawie moich obserwacji pokazow kulinarnych.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,270
1,550
113
Z tego co kiedyś czytałam w Wikipedii i nie tylko, wynika, że kosher salt to po prostu sól gruboziarnista niejodowana.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
hmmm...

wyslalyscie mnie sprawdzac maslanki!
icon_lol.gif

Ze sposobu wytwarzania masla i maslanki jako produktu ubocznego jednak wynika zeby ona chuda byla.

Nie zwracalam nigdy uwagi, ale tez na zdjeciach tego nie widze... https://www.google.ca/search?q=buttermilk&a...VyMnCa5ab7ewxM: Toc ona by byla, ta maslanka, tlusciejsza od kazdej smietany!
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,481
2,749
113
Otóż to, przecież to produkt uboczny i u nas też są chude, spotkałam najwyżej 3 %. Pod tym linkiem są też low fat 0, 1 i 3% , tak więc w przepisie powinno znaleźć się dokładniejsze określenie.
Kanak, możesz znaleźć link do Twojej maślanki? Albo chociaż popatrz do czego ją polecają, bo to jest ciekawe z tym tłuszczem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kanak

Member
Cze 12, 2012
555
0
0
Moja maślanka nie ma 13% a 1,3% tłuszczu. Niestety zamazał się przecinek między nimi
dump.gif
icon_redface.gif
Sprawdziłam pozostałe i najtłustsza, którą znalazłam ma około 1,5% tłuszczu. Wczoraj kupiłam na szybko jedną i ta ma 1%.
samą mnie to zaciekawiło, bo Amerykanów nie martwi cukier w produktach a tłuszcz już tak, więc w sklepie chwyciłam taka sama maślankę jak tę, którą miałam w domu. Tam przecinek już był na każdym kartoniku...
dump.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,475
62
48
Sprawdzilam dzis w Whole Foods, maja 2 rodzaje maslanki, 1% i 2%. Przy okazji - Whole Foods zostalo wykupione przez Amazon i od dzis niektore produkty sa tansze o 43%, m.in. avocado i organiczne kurczaki.
 

kanak

Member
Cze 12, 2012
555
0
0
Trochę mnie martwi to przejęcie, bo boję się, że oprócz spadku cen będzie drastyczny spadek jakości. Ponoć mieli też w promocji nabiał, banany i łososia. Wykupili ich około miesiąca temu, WF zbankrutował niestety.
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,475
62
48
Czytalam o tym w necie, zapewniaja, ze jakosc bedzie ta sama, a obnizaja ceny, bo byly zawyzone. Czas pokaze, ale to, co obnizyli wyglada dobrze, np. m.in. jajka brazowe. Wg. naukowcow wszystkie jajka maja te sama wartosc, bez wzgledu na kolor, bo to zalezy od odmian kur i moze tez jak sa karmione, a banany czy kurczaki organiczne to jak moze sie zmienic jakosc i reszta przeceny tak samo. Handel bazuje na nieswiadomosci wiekszosci konsumentow i wymysla powody do zawyzenia cen.