Chleb staropolski

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Dosyć szybki w przygotowaniu, chociaż 2 h wcześniej należy wstawić bigę. Bardzo przypomina w konsystencji i smaku chleby staropolskie dostępne w małych wiejskich sklepikach. Ma regularne dziurki, sprężysty i lekko wilgotny miąższ i chrupiącą skórkę.
Ja przyspieszałam sobie pracę nad nim, stawiając go na kaloryferze :)Mimo że niezbyt pracochłonny, jest jednym ze smaczniejszych chlebów, jakie upiekłam.







Biga
3 g suszonych drożdży instant dr Oetkera (czyli 1/2 op) (lub 6 g świeżych)
150 ml ciepłej wody
150 g mąki pszennej

wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, żeby podwoiło swoją objętość. Zwykle zajmuje to 1/2 - 2 h. Można postawić na kaloryferze, wówczas proces ten nastąpi b. szybko.

Następnie dodać:
50 g mąki pszennej lub pszennej razowej
1,5 łyżeczki soli
280 g zakwasu żytniego
50 g mąki żytniej
1 łyżka oliwy
opcjonalnie: nasiona słonecznika lub inne

Wyrobić mikserem lub łyżką. Niezbyt długo. Wystarczy tylko, że składniki dokładnie się połączą.
Keksówkę o długości 18 cm wysmarować oliwą, wysypać otrębami. Przełożyć do niej ciasto. Wierzch posmarować oliwą. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepe m-sce (np na kaloryfer).
Piekarnik nagrzać do temp. 250 st C.
Po ok. 1 h ciasto powinno wypełnić całą blaszkę. Jeszcze raz posmarować wierzch oliwą. Mozna posypać makiem lub solą.
Wstawić do piekarnika, spryskać jego ścianki wodą. Piec 10 min.
Zmniejszyć temp. do 190 st C. Piec kolejne 40-45 minut.
10 minut przed końcem pieczenia należy chleb wyjąć z formy i dopiekać bez niej.
Ostudzić i dopiero wówczas kroić.
Smacznego!
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
Ja tez mam na ten chlebek ochotę.
Lisko, w przepisie dopuszczasz uzycie mąki pszennej razowej, czy może być graham drobna? I jeszcze jedno: jak ogrzewasz piekarnik w czasie wypieku: gora-dół, czy termoobieg?
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
niestety nie mam zakwasu. Musze poczekać aż sobie kupię odpowiednią mąkę i wtedy się za niego zabiorę
icon_sad.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
Bardzo przyjemny i w miare nieskomplikowany przepis - w sam raz dla mnie, poczatkujacej zakwasiary :mrgreen:
Wczoraj zrobilam swoj pierwszy w zyciu chleb (dzieki Wam i wykladom Mirabelki). Korzystalam z przepisu, gdzie w skladzie wystepowalo ciasto zakwaszone.
Natomiast w calej reszcie przepisow wystepuje zakwas zytni. I tu mam pytanie, czy ten zakwas zytni w przepisie to wlasnie ciasto zakwaszone?
 

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
Ahaaa, czyli mozna tez piec bezposrednio z zakwasu, bez etapowawania go. No to mi sie podoba, czyli bede mogla upiec cos na szybko w tygodniu, a nie tylko w weekendy!
Dzieki za odpowiedz.
 

DagaM

Member
Sty 9, 2006
79
0
0
No to i ja się pochwalę. Zrobiłam drugi w swoim życiu chlebek z udziałem zakwasu Jako, że unikam białej mąki, wszędzie, gdzie się dało użyłam mąki razowej, i pszennej i żytniej. W zwiazku z tym, ciasto było cięższe niż normalnie i chlebek nie wyrósł aż tak, jak na zdjęciu Liski. Jednak w smaku wyszedł wspaniały, taki puszysty i z dziurami :zahn:


sta60001v38ym.png
[/URL][/img]
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Liska:"... Mozna posypać makiem lub solą..."
Sol, zapewne "sol w platkach" dobrze by sie tu sprawdzila.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Bardzo, bardzo dobry chleb!
Wczoraj upiekłam pierwszy raz, a jutro znowu, ale z podwójnej porcji, bo z przepisowych ilości straszne maleństwo mi wyszło ;)

PS Ciasto rosło mi o wiele dłużej niż w przepisie, co chyba tylko pomogło smakowi.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,547
2,803
113
A moj jeszcze nie ostygł całkiem, ale piętke już z masełkiem spróbowałam. :dump: Pyszności on jest. Dzis chyba dobry dzień na pieczenie chlebów: biga w 15 minut, wyrastał 1,5 godz. Fakt, że to maleństwo, ale jutro mozna znów upiec. Z podwójnej porcji. :mrgreen:
chlebstaropolski16nr.jpg