Makaron z sosem grzybowym

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
15 g grzybów suszonych
450 g grzybów świeżych
75 g masła
ząbek czosnku
zielona pietruszka
300 ml śmietany
olej
sól i pieprz
makaron tagliatelle

- grzyby suszone namoczyć w 300 ml wody (książka podaje, żeby przez pół godziny moczyć w ciepłej wodzie, u nas zalewa się grzyby suszone bardzo gorącą wodą, ja robiłam naszą metodą), odcedzić, odcisnąć, wodę zachować, grzyby posiekać drobno,
- rozgrzać na patelni masło z 2 łyżkami oleju, wrzucić posiekany ząbek czosnku i posiekaną pietruszkę, smażyć przez chwilę,
- dodać suszone grzyby, wlać wodę z namaczania i dusić pod przykryciem przez około 10 minut,
- odkryć, dodać posiekane świeże grzyby, doprawić do smaku, smażyć często mieszając, aż płyn wyparuje,
- dodać śmietanę, trzymać na ogniu często mieszając, aż lekko zgęstnieje,
- ugotować makaron, połączyć z sosem, jeść!

tagliatelle_con_i_funghi.jpg

Sos jest przepyszny. Nigdy nie łączyłam grzybów suszonych ze świeżymi, ale wydaje mi się, że suszone dodają smaku. Na pewno będę powtarzać.

Przepis pochodzi z książki Patricii Lousada 'Pasta Italian Style' z serii A Sainsbury Cookbook
 

Załączniki

  • tagliatelle_con_i_funghi.jpg
    tagliatelle_con_i_funghi.jpg
    78.7 KB · Wyświetleń: 3

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,086
1,510
113
A te swieze grzyby to tez lesne musza byc? Czy moga byc pieczarki?
Fajny przepis
icon_smile.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja ostatnio robiłam taki sos z pieczarkami, a właściwie z maciupeńkimi pieczareczkami w całości-był przepyszny, pieczarki nabrały koloru i aromatu prawdziwych grzybów. Może być nie tylko do makaronu, ja podawałam z podudziami faszerowanymi ( również grzybami), ale kotlety ziemniaczane czy kasza, też mi z tym sosem bardzo odpowiada.
P.S mój był bez czosnku, poza tym wszystko jak w tym przepisie, mimo, że ja ot tak sobie, sama z siebie zrobiłam
icon_wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Wiesz, podając przepis na forum, lepiej się podeprzeć NAZWISKIEM, żeby nikt przypadkiem nie posądził o plagiat.
icon_wink.gif

A poza tym nie trzeba się zastanawiać nad proporcjami, zwłaszcza, jak się zwykło wszystko robić na oko....
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,345
3,598
113
Bardzo dobry sos.
Robiłam na oko, bez odważania składników.
Śmietanę dałam kremówkę 30%.
Dziś podałam z tagliatelle, jutro będzie dodatkiem do babki ziemniaczanej.