Puszyste gnocchi dyniowo-serowe

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
Gnocchi:
300 g puree dyniowego (z ok. 700 - 800 świeżej dyni)
300 g serka ricotta lub drobno zmielonego niekwaśnego twarogu
160g mąki pszennej typ 500 (np. poznańskiej) + do formowania
1 duże lub 2 małe żółtka
szczypta soli
łyżka cukru

Sos korzenny:
3 - 4 łyżki masła klarowanego
łyżka świeżo otartej skórki pomarańczowej
dwie szczypty cynamonu
dwie szczypty kardamonu
szczypta gałki muszkatołowej
2 łyżki cukru


Dynię pokroić i podpiec w mocno nagrzanym piekarniku przez kilkanaście minut do zmięknięcia, zmiksować na puree. Zamiast podpiekać, dynię można ugotować, ale w takim przypadku należy odcedzić puree przez gazę (im bardziej "suche", tym lepsze). Ostudzić.

Zmieszać dynię z twarogiem albo serkiem ricotta, odciśniętym z serwatki. Dodać szczyptę soli i łyżkę lub dwie cukru, wymieszać dobrze. Wmieszać żółtko/a.

Dodać połowę mąki, wymieszać, dodać resztę, wymieszać. Ciasto będzie bardzo miękkie i lepkie, ale proponuję nie dodawać więcej mąki, bo kluseczki stracą na puszystości. Kluseczki formuje się tak: sypnąć na stolnicę spora ilość mąki, nakładać czubatą łyżkę masy, posypać mąką i delikatnie "kulać" rulonik grubości palca. Kroić drobno.

Wrzucać gnocchi na wrzącą wodę, gotować nie dłużej niż 1 - 2 minuty po wypłynięciu. Kluseczki są bardzo miękkie, więc należy uważać, żeby nie rozgotować. Wyciągać też bardzo delikatnie, łyżką cedzakową - broń buk cedzić przez durszlak, bo zamiast kluseczek możemy mieć puree z glutkiem
fiesgrins.gif


Przed wrzuceniem klusek do gotowania, roztapiamy masło z cukrem, skórką i przyprawami. Podgrzewamy do rozpuszczenia cukru, zdejmujemy z ognia i polewamy odcedzone kluseczki. Można też podsmażyć kluseczki bezpośrednio na sosie (oczywiście po wczesniejszym obgotowaniu).


Tu więcej zdjęć na zachętę
zahnlos.gif
http://poserbaby.com/pl/przepisy/185/puszy...aslem-korzennym
 

Załączniki

  • pumpkin_gnocchi_with_sweet_butter_2.jpg
    pumpkin_gnocchi_with_sweet_butter_2.jpg
    83.3 KB · Wyświetleń: 0
  • pumpkin_gnocchi_with_sweet_butter_3.jpg
    pumpkin_gnocchi_with_sweet_butter_3.jpg
    59.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,657
2,955
113
Cieszę się z tego przepisu, bo dyń jeszcze sporo, a zdjęcie powoduje ślinotok.
lecker.gif
Sporo wyjdzie z takiej porcji. Poser, jak odgrzewałaś?
 

poserbaby

Member
Paź 21, 2011
11,435
0
0
No, sporo. Ja nie odgrzewałam, tylko robiłam z połowy porcji
zahnlos.gif
Drugą połowę musu zmieszałam z serkiem i odstawiłam do lodówki, następnego dnia zmieszałam z mąką i zrobiłam świeżutkie kluseczki. Ale przy okazji robienia fot zdążyła mi wystygnąć moja porcja
zahnlos.gif
więc wrzuciłam ją wraz ze skrzepniętym masłem na patelnię i odsmażyłam - było równie pyszne.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,657
2,955
113
O to mnię chodziło.
anbetung.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Też również i mnię
icon_mrgreen.gif

Dynie jeszcze posiadam a kluseczki bardzo lubię. Przygotowanie mało upierdliwe a ten sosik kusi tak samo jak klusie.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,653
113
Zostały mi z wczorajszego obiadu niemal 2 szklanki ugniecionych ziemniaków (bo mąż obierał bez umiaru
icon_wink.gif
), dodałam do nich czubatą szklankę dość rzadkiego musu z dyni, jedno żółtko, 1 opakowanie ricotty (250g), sól i mąkę. Mąki tyle, by ciasto było miękkie, ale nie kleiło się do stolnicy.
Pyszne wyszły, delikatne i mięciutkie. Podałam z masłem szałwiowym.

kluski_z_dyni__i_ricott_.jpg

Wybacz Poser, że się do Ciebie przykleiłam ze swoimi kluchami, ale byłaś moją inspiracją.
icon_biggrin.gif
 

Załączniki

  • kluski_z_dyni__i_ricott_.jpg
    kluski_z_dyni__i_ricott_.jpg
    85 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator: