Kaiser Rolls

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
(20 srednich buleczek, ok 83g kazda)

500g maki pszennej wysokoglutenowej np. Manitoby
500g maki pszennej (550)
20g swiezych drozdzy
20g soli
10g jasnego slodu jeczmiennego w proszku (diastatycznego)
600g wody temp. 23C
30g masla, miekkiego lub stopionego


Do miski wsypuje maki, wkruszam drozdze i mieszam je z makami. Dodaje sol i slod, wlewam wode. Na koniec dorzucam maslo. Po wymieszaniu wszystkich skladnikow wykladam ciasto na stol i zagniatam, az stanie sie gladkie i bardzo plastyczne, przez 15 minut. Zostawiam szczelnie przykryte na godzine w cieplym miejscu. Dosc duza ilosc drozdzy powoduje, ze ciasto szybko i duzo przyrasta. Odgazowuje dokladnie i dziele na 20 kawalkow, ktore zwijam w kulki i ukladam na omaczonym stole zlaczeniem w gore. Zostawiam pod przykryciem na 30 minut. Nastepnie formuje dobrze naciagniete buleczki (pozbywajac sie pecherzykow gazu), nacinam je stemplem do kajzerek i zostawiam na 30 minnut, rozetka w dol, na obsypanym maka stole. Rozgrzewam piec do 220C. Bulki ukladam na naoliwionej blasze, nacieciem w gore i pieke na gornej polce przez ok. 20 -25 minut. Studze na kratce.

Przed pieczeniem mozna bulki posmarowac woda i posypac makiem.

Keiser_Rolls.jpgKeiser_Rolls_inside.jpg
 

Załączniki

  • Keiser_Rolls.jpg
    Keiser_Rolls.jpg
    54.7 KB · Wyświetleń: 5
  • Keiser_Rolls_inside.jpg
    Keiser_Rolls_inside.jpg
    67.3 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Dziekuje Mirabbelko. Wybacz roztrzepanie, nawet nie zworcilam uwagi na to gdzie je wpisalam
dump.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Lece dodac fote
icon_biggrin.gif
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Oto moje buleczki.
Troche glupio wygladaja, bo powinny miec kajzerkowe znaczki po stempelku.
Kiedys sobie taki sprawie bo uwielbiam tradycyjne pieczywo, jego smak i ksztalt jaki pamietam z dziecinstwa.
Wczesniej pieklam kajzerki i probowalam robic wglebienia nozem ale niektore mi sie troche ponacinaly i potem przy wyrastaniu porozlazily sie na boki, wiec tym razem zrezygnowalam z ozdobnikow...
Aha, kajzerki oczywiscie rewelacyjne!
Dzieki, Tatter.
DSC_0009.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0009.JPG
    DSC_0009.JPG
    716.3 KB · Wyświetleń: 2

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Pikne buly! I wcale zle nie wygladaja bez kajzerkowego znaczka, moze tylko sa troche bardziej okraglejsze niz jak na kajzerke przystalo
icon_wink.gif


Dobrze, ze Wam smakuja...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zatem to są te docelowe kajzerki
icon_smile.gif

Mam pytanie: czy słód jest konieczny i co on daje?
Produkowałam sama słód z pszenicy i jego dodatek wcale imo nie wpływał dodatnio na wypiek. Z mojej obserwacji : chleb zrobił się o wiele "cięższy" i o bardziej zwartym miąższu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dzięki, Dziuniu
icon_smile.gif

Tak, ja to w teorii wiem, i taki właśnie słód robiłam.
Tyle, ze imo rezultaty nie były zadowalające.
Jeśli chleb wyszedł mi ciężki i o zwartym miąższu, to obawiam się, czy słód pomoże kajzerkom, które ze swej natury muszą być leciutkie?
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Ja rowniez pamietam kajzerki z waleczka i sama tez takie robilam, jak i z placka i rozetki. Stempelek kajzerkowy to jednak spore udogodnienie, nie zajmuje duzo miesca i niewiele kosztuje.

Co do slodu. Do ciasta nalezy dodac zaledwie 2.5 - 5g (1/2 do 1 lyzeczki) na 330g maki. Wiecej slodu i otrzymamy chleb taki o jakim pisze Mi.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
To może ja za dużo dałam? hmmm.... Może za szybko się poddałam, jeśli chodzi o słód.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
3
0
Mi, sprobuj raz jeszcze. Przypuszczam, ze slod masz dobry (nawet bardzo dobry - pszeniczny i osobiscie wyprodukowany), tylko zbyt duzo dosypalas do chlebowego ciasta.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
spróbuję
bussi.gif
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Ja nie mam sodu, wiec dalam ciutke miodu... moze dlatego moje bulki zrobily sie takie brazowe, poza tym moj piekarnik zawsze ZA dobrze piekl
baa.gif

Ale za slodem tez zaczynam sie rozgladac...

Dziunia, fajnie, ze wstawilas te linki do zaplatania kajzerek. Nawet nie wiedzialam, ze mozna w ten sposob je formowac. Podoba mi sie szczegolnie sposob supelkowy. Moze jutro wyprobuje, bo mi akurat pieczywo wyszlo i mialam jutro piec chleb, ale chyba znowu da kajzerki!
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Slowo sie rzeklo, kobylka u plota.
Moj dzisiejszy wypiek.
Jak Wam sie podobaja moje kajzerki?
DSC_0031.jpg
 

Załączniki

  • DSC_0031.jpg
    DSC_0031.jpg
    70.9 KB · Wyświetleń: 2

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Karino, przepiękne, ślicznie "zawiązane"
icon_smile.gif
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Bardzo mi się podobają. Są cudne. Mogłabyś napisać jakiej mąki użyłaś?
lecker.gif
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Dalam pol na pol make tortowa (typ 450 - 11,7g bialka) i strong white bread flour - czyli pszenna maka chlebowa (bialko 11g).
Robilam z polowy porcji, zamiast slodu dalam malusienka lyzeczke miodu gryczanego.
Wyszly jeszcze pyszniejsze niz poprzednio bo takie ladniusienkie
icon_razz.gif