Kura Marengo

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dzisiejszy dzień planowałam zupełnie inaczej. Miały być zdjęcia zrobionego przeze mnie dania, ale zaproszony gość zapomniał zabrać ze sobą aparat. Zjedliśmy więc tego kurczaka bez oprawy fotoreporterskiej. Przepis pochodzi z "Kuchni francuskiej" Marii Iwaszkiewicz i Stanisława Włodka. Oczywiście, zamiast tytułowej kury był kurczak, bo skąd dzisiaj wziąć kurę.
Składniki
Kura lub kurczak o wadze ok.1,5 kg (wzięłam górne części udek kurczaka)
3 duże dojrzałe pomidory ( z konieczności puszka pomidorów pelati)
1 łyżka koncentratu pomidorowego
20 dkg pieczarek
1 ząbek czosnku
24 oliwki zielone (bez pestek)
1/4 litra wina białego wytrawnego (brałam półwytrawne)
3 dkg masła
4 łyżki oleju
1 łyżka zielonej pietruszki posiekanej
sól, pieprz

Kurę lub kurczaka pokroić na części ( ja już miałam pokrojone). W dużęj, głębokiej patelni żeliwnej rozgrzałam olej i włożyłam kawałki kurczaka. Na wolnym ogniu smażyłam pod przykryciem do chwili, gdy kurczak był rumiany i zupełnie miękki. Wtedy posoliłam, oprószyłam pieprzem i odstawiłam do nagrzanego do 60 st. piekarnika, żeby nie ostygł. Sos ze smażenia zlałam i odstawiłam.
Kiedy kurczak się smażył, do osobnego rondla włożyłam pomidory (niestety z pestkami, chociaż powinno być bez pestek, ale pelati są tak mięsiste, że to nie przeszkadzało),oraz drobno posiekany czosnek. Wolno gotując dolewałam stopniowo wino, dołożyłam surowe pieczarki - miałam tylko malutkie, więc nie musiałam ich kroić na ćwiartki ani połówki - i koncentrat pomidorowy. Stale wolno gotując, dolałam, po odtłuszczeniu, sos ze smażenia i przysmaczyłam wszystko solą i pieprzem. Gotowałam tak długo, aż sos nabrał konsystencji kremu. Gdyby był zbyt rzadki, mogłam go zagęścić masłem z mąką i zagotować. Ale nie było to potrzebne.
Do sosu włożyłam kawałki kurczaka, oliwki i wstawiłam na 10 minut do ciepłego (100 st.) pieca. Kurczak już nie powinien się gotować. Podałam posypane zieloną pietruszką i obłożone grzankami z bułki. Wskazane jest na grzankach położyć jajka sadzone. Ja usmażyłam tylko po jednym jajku i to wystarczyło, bo to zestawienie nie było nadzwyczajne. Samo danie bardzo dobre, choć proste w wykonaniu, bo polega na usmażeniu kurczaka i zrobieniu sosu, z którym się go póżniej łączy.