Chleb orkiszowy z chrupiącą skórką

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Chleb można upiec w foremce (ten sposób polecam) lub jako okrągły lub podłużny bochenek (chleb nieco rozpłaszczy się na łopacie, ale w piekarniku ładnie "wystrzeli" do góry).
Miąższ jest delikatny, bardzo aromatyczny, skórka długo pozostaje chrupiąca, a chleb świeży.

Piekłam dwa bochenki - jeden w formie (wyrastał ok. 14 godzin w lodówce), drugi jako okrągły bochenek (wyrastał 3 godziny w ciepłej kuchni).
Ten z lodówki ma zdecydowanie bardziej równomiernie rozłożone dziurki (to ten na zdjęciach).
Chleb wyrastający w cieple miał dziury różnej wielkości, ale w tym jego urok. Dużo masła tam wchodzi
zahnlos.gif


Przepis powstał na bazie przepisu na chleb polski Tatter.


Chleb orkiszowy
1 duży bochenek

Zaczyn

* 2 łyżki zakwasu
* 80g mąki orkiszowej razowej
* 100g wody

Składniki połączyć w dużej misce, przykryć i odstawić na 12-16 godzin w temp pokojowej.


Ciasto chlebowe


* cały zaczyn
* 310g ciepłej wody
* 580g mąki orkiszowej jasnej (typ 700)
* 50g otrąb orkiszowych
* 2 płaskie łyżeczki soli

Do pieczenia: forma 25 x 14 cm (ew. 30 x 11 cm)


Otręby zalać ciepłą wodą, wymieszać i odstawić na 30 minut.
Dodać do miski z zaczynem i dokładnie wymieszać.
Dodać mąkę i sól, zagnieść miękkie, lekko klejące ciasto (mikserem z hakami ok. 6-7 minut).
Ciasto zostawić do wyrośnięcia na ok. 3 godziny w przykrytej misce (powinno podwoić objętość).
W czasie wyrastania ciasto raz odgazować uderzając pięścią w środek i założyć boki do środka lekko wgniatając.
Wyrośnięte ciasto rozciągnąć na prostokąt na lekko oprószonym mąką blacie.
Zwinąć w rulon i ułożyć w formie (lub uformować bochenek i ułożyć w koszyku do wyrastania). Zawinąć w foliową torbę wdmuchując do środka powietrze i odstawić do wyrośnięcia, aż bochenek podwoi objętość.
Naciąć i piec 15 minut w temp. 220 stopni i 20-25 minut w temp. 180 stopni.
Wyjąć z formy i odłożyć na kratkę do wystygnięcia.



kromya.jpg


zmaslema.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
wyrobiłam zaczyn, mam mąkę orkiszową pełnoziarnistą więc z takiej będę piec. W związku z tym wodę będę dodawać stopniowo
icon_smile.gif

Świetna okazja do wykorzystania mąki, którą kupiłam ot tak przy okazji
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

malena h

Member
Wrz 11, 2011
335
0
0
podnoszę...

w ramach moich poszukiwań ulubionego (czy może idealnego) smaku - poczyniłam i ten chlebek
jednak miałam w domu jedynie pełnoziarnistą mąkę orkiszową i mój wypiek wygląda nieco inaczej...
w smaku bardzo ciekawy
icon_smile.gif


czwarty2.JPG
 

Załączniki

  • czwarty2.JPG
    czwarty2.JPG
    133.3 KB · Wyświetleń: 17