Lebkuchen

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Lebkuchen

Przepis pochodzi z GoodFood 'Cupcakes & small bakes', a został znaleziony przez Izoldę tutaj:

http://mojewypieki.blox.pl/2010/11/Lebkuchen.html

Składniki na 30 sztuk:
250 g mąki pszennej
85 g zmielonych migdałów (na mąkę)
3 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika (najlepiej domowej)
1 łyżeczka zmielonego cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
200 ml płynnego miodu
85 g masła
pół szklanki drobno posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczowej i cytrynowej*
Suche składniki: mąkę, migdały, proszek, sodę, przyprawy wymieszać w misce.

W garnuszku z grubym dnem umieścić masło i miód, podgrzewać, mieszając, do roztopienia masła. Zdjąć z palnika i lekko przestudzić (mieszanka ma jednak być ciepła).

Do suchych składników wlać ciepłą masę maślano - miodową, dodać kandyzowane owoce i wymieszać (można mikserem), by nie było grudek. Ciasto powinno wyjść lepiące (nie dosypywać mąki). Przykryć ściereczką i odstawić do ostudzenia (zgęstnieje).

Po tym czasie z ciasta robić kulki wielkości niedużego orzecha włoskiego (powinno Wam wyjść około 30 sztuk). Układać na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia w dużych odległościach od siebie (bardzo rosną). Każdą kulkę spłaszczyć trochę łyżką (ponieważ ciasto bardzo się klei najlepiej maczać ręce w wodzie i wtedy formować kulki, również łyżka, którą je spłaszczamy powinna być wilgotna).

Piec w temperaturze 180 stopni C przez 15 minut (nie dłużej, bo będą zbyt kruche). Lebkuchen wyciągnięte prosto z piekarnika będą bardzo miękkie, należy poczekać 2 minuty, potem przenieść je na kratkę do wystudzenia. Później ich wierzch kruszeje, by zmięknąć znów na drugi dzień, po pokryciu lukrem.

Składniki na lukier:

2 szklanki cukru pudru
kilka łyżek gorącej wody
Cukier puder wsypać do miseczki. Dolewać gorącą wodę, łyżka po łyżce, mieszając i rozcierając grzbietem łyżki. Gdy lukier będzie lejący, ale nie za gęsty, maczać w nim pierniczki i odkładać na kratkę do całkowitego zastygnięcia lukru.

Kolejnego dnia lebkuchen można układać do świątecznych pudełek, są mięciutkie i gotowe do degustacji
icon_biggrin.gif


* jeśli nie posiadacie kandyzowanej skórki cytrynowej warto dodać skórkę otartą z dwóch cytryn


Moje uwagi:
Dałam i kandyzowane skórki, i nieco świeżo otartej skórki z cytryny i pomarańczy.
Kandyzowane skórki drobniutko posiekałam z odrobiną mąki i wymieszałam z suchymi składnikami.
Do ciasta dałam grubo mielone migdały z Lidla, bo nie chciało mi się wyciągać maszynki.
Moje ciasto po schłodzeniu wcale nie było lepkie, więc je po prostu dość grubo rozwałkowałam i wycinałam kółkiem krążki.
Piekłam 13 minut w 170 stopniach.
Wyszło mi 36 pysznych ciasteczek. Chyba ich nawet nie będę lukrować, bo i bez lukru są bardzo smaczne.

lebkuchen.jpg
 

Załączniki

  • lebkuchen.jpg
    lebkuchen.jpg
    98.9 KB · Wyświetleń: 44
Ostatnią edycję dokonał moderator:

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
A ja mam takie pytanie:czym zmielić migdały na mąkę?Widziałam w markecie mielone,ale nie przypominały mąki w dotyku.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Ja jednak leniuch jestem i wygodniej mi kulki kręcić, bo moje ciasto tak jak napisałaś też się nigdy nie lepiło
icon_smile.gif
. Ja lubię golasy, nigdy ich nie lukrowałam
icon_smile.gif
. A migdały siekam takim małym malakserem do ziół, sprawdza się w tej roli znakomicie, mielą się na puch.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Tak sobie wykombinowałam: kiedyś mieliłam orzechy włoskie na najdrobniejszej przystawce szatkownicy,która jest przy elektrycznej maszynce do mielenia mięsa.I były fajnie zmielone,więc migdały potraktuję tak samo.Co będzie to będzie.
Dziewczyny dzięki za porady
anbetung.gif
.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Migdały doskonale mieli się w blenderze - tylko muszą być suche - tzn jeśli się je sparzy wrzątkiem w celu zdjęcia skórek, to później trzeba je dobrze wysuszyć (np w piekarniku po pieczeniu wstawić wysypane na blachę ) - kupione bez skórek pewnie można zblendować od razu.
One nigdy nie wyjdą idealnie miałkie jak mąka, bo mają zbyt dużo tłuszczu w sobie - to wychodzi taki grysik raczej. Mam kupioną makę orzechową i to tez jest grysik drobniutki a nie pyłek jak mąka. W palcach czuje się te drobinki.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Cinka @ 12 Dec 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1227985One nigdy nie wyjdą idealnie miałkie jak mąka, bo mają zbyt dużo tłuszczu w sobie - to wychodzi taki grysik raczej. Mam kupioną makę orzechową i to tez jest grysik drobniutki a nie pyłek jak mąka. W palcach czuje się te drobinki.
Drobność mielenia można poprawić dodając odrobinę mąki, ja odważam potrzebną ilość mąki do przepisu i odejmuję kilka łyżeczek do mielenia, dzięki temu migdały nie zbrylają się i nie ma ryzyka, że zacznie się robić masło, ten trik stosuje również gdy mam sparzone, obrane migdały, a czasu brak by je wysuszyć.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
O - to do ciasteczek ten sposób jak znalazł - do marcepanu niestety się nie przyda, chyba że się go będzie piekło
fiesgrins.gif
 

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
Się pieką. Na razie z jednej porcji ale po spróbowaniu ciasta na surowo już czuję, że zaraz dorobię kolejną.

Izoldo ja Ci bardzo dziękuję za wyciągnięcie tego przepisu i za inspirację bo jakoś zupełnie do mnie w tym roku nic nie przemawiało a to ma szansę
bussi.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Jaco @ 12 Dec 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1228099Się pieką. Na razie z jednej porcji ale po spróbowaniu ciasta na surowo już czuję, że zaraz dorobię kolejną.

Izoldo ja Ci bardzo dziękuję za wyciągnięcie tego przepisu i za inspirację bo jakoś zupełnie do mnie w tym roku nic nie przemawiało a to ma szansę
bussi.gif
Jaco bardzo się cieszę, że przepis przypadł Ci do gustu, mam nadzieję że to będą pierniczki, których szukałaś
icon_smile.gif
.
 

Jaco

Member
Gru 5, 2004
6,655
1
0
Izolda @ 12 Dec 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1228107Jaco bardzo się cieszę, że przepis przypadł Ci do gustu, mam nadzieję że to będą pierniczki, których szukałaś
icon_smile.gif
.
Tak Tak Tak! Nie wiem jak będą smakowały całkiem na zimno i jak poleżą trochę ale na razie to jest właśnie to czego mi dotychczas w piernikach brakowało. Niby składniki te same a różnica w smaku nieziemska...To zasługa migdałów czy skórki pomarańczowej?
gruebel_2.gif
Do tej pory pierniczki piekłam tylko dla dziecka w niewielkich ilościach i na choinkę dla ozdoby - teraz wygląda na to, że będę je sama podjadać. Juz zjadłam 3 a przecież to zupełnie niemontiniakowe
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Jaco @ 12 Dec 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1228140Tak Tak Tak! Nie wiem jak będą smakowały całkiem na zimno i jak poleżą trochę ale na razie to jest właśnie to czego mi dotychczas w piernikach brakowało. Niby składniki te same a różnica w smaku nieziemska...To zasługa migdałów czy skórki pomarańczowej?
gruebel_2.gif
Do tej pory pierniczki piekłam tylko dla dziecka w niewielkich ilościach i na choinkę dla ozdoby - teraz wygląda na to, że będę je sama podjadać. Juz zjadłam 3 a przecież to zupełnie niemontiniakowe
Strasznie się cieszę
freu.gif
freu.gif
freu.gif
, ja myślę, że wszystko po trosze ma wpływ na smak, brak jajek, bakalie, przyprawy, w końcu diabeł tkwi w szczegółach
icon_lol.gif
.