Danie jednogarnkowe

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Danie jednogarnkowe to najszybszy i najlepszy sposób na błyskawiczny obiad bez nadmiaru naczyń do zmywania. Połączenie mięsa, makaronu i pysznego sosu.

To co najciekawsze w daniach jednogarnkowych to zupełna dowolność. Możemy dodać składniki, jakie tylko sobie wymarzymy. Dla pożywności proponuję dodać makaron. Rodzaj mięsa, który użyjecie, również jest dowolny – w moim przypadku łopatka.

Całość skąpana jest w cudownie pomidorowym sosie. Ale najlepsze na koniec – do zmywania tylko jeden garnek!

Składniki

  • 0,5 kg mielonej łopatki wieprzowej
  • 200 g makaronu kolanka ozdobne
  • 0,5 kg pieczarek
  • pół słoika papryki konserwowej
  • pół słoika ogórków konserwowych
  • 1 duża cebula
  • pół kieliszka czerwonego wina
  • 4 ząbki czosnku
  • natka pietruszki
  • sól, pieprz
  • puszka pomidorów
  • tymianek, oregano, bazylia
  • oliwa
  1. Do dużego garnka wlewamy 3 łyżki oliwy i ją rozgrzewamy. Następnie dodajemy posiekaną drobno cebulę. Gdy się zaszkli, wrzucamy mielone mięso i na dużym ogniu smażymy kilka minut.
  2. Po tym czasie na dnie garnka powinna powstać cudowna warstewka przysmażonego mięsa. Aby ją odzyskać wlewamy wino i całość deglasujemy – czyli za pomocą łopatki skrobiemy dno patelni. Kolejnym krokiem jest dodanie byle jak posiekanego czosnku. Następnie w garnku lądują ćwiartki pieczarek. Lekko je solimy, aby puściły sok. Całość dusimy, aż płyn nie odparuje.
  3. Gdy to nastąpi, wlewamy do garnka puszkę pomidorów (w sezonie – kto chce świeże – ja zawsze biorę z puszki, bo są mniej wodniste) i doprawiamy całość pieprzem, solą, tymiankiem, oregano i bazylią. Niezwłocznie w naczyniu ląduje również makaron oraz pokrojone w kosteczkę papryki i ogórki. Przykrywamy nasze danie i dusimy, aż makaron nie będzie al dente.
  4. Co jakiś czas warto zamieszać danie jednogarnkowe, gdyż ma tendencję do przywierania. Jeśli uznamy, że jest za mało płynu, śmiało można dolać odrobinę wody. Gotowe danie podajemy z natką pietruszki. Smacznego
  5. Po tym czasie na dnie garnka powinna powstać cudowna warstewka przysmażonego mięsa. Aby ją odzyskać wlewamy wino i całość deglasujemy – czyli za pomocą łopatki skrobiemy dno patelni. Kolejnym krokiem jest dodanie byle jak posiekanego czosnku. Następnie w garnku lądują ćwiartki pieczarek. Lekko je solimy, aby puściły sok. Całość dusimy, aż płyn nie odparuje.
  6. Gdy to nastąpi, wlewamy do garnka puszkę pomidorów (w sezonie świeże - ja zawsze z puszki, mniej wodniste)) i doprawiamy całość pieprzem, solą, tymiankiem, oregano i bazylią. Niezwłocznie w naczyniu ląduje również makaron oraz pokrojone w kosteczkę papryki i ogórki. Przykrywamy nasze danie i dusimy, aż makaron nie będzie al dente.
  7. Co jakiś czas warto zamieszać danie jednogarnkowe, gdyż ma tendencję do przywierania. Jeśli uznamy, że jest za mało płynu, śmiało można dolać odrobinę wody. Gotowe danie podajemy z natką pietruszki. Smacznego
Żródło: Smaki i aromaty

PS. Wstawiam do kuchni Europejskiej, ponieważ po składnikach ani smaku nie potrafię przypisać tej potrawy do żadnej sprecyzowanej kuchni, Danie jest wypróbowane i wyśmienite. Serdecznie polecam.

Zachowałam formę przepisu z czasopisma, ponieważ (o czym już pisałam) dopadło mnie jakieś oczne AMD. Taka forma przy pisaniu jest dla mnie prostsza. Przepraszam i dziękuję za wyrozumiałość.





 

bawareczka

Member
Wrz 7, 2010
3,391
0
0
ja w zimie uczestniczylam w kursie kulinarnym na temat dan jednogarnkowych. Cos pogotowalam tez a najbardziej lubie grecki Eintopf z ryba.
 

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
Muszę spróbować,chociaż boję się wrzucać makaron do gotowej potrawy.
Zawsze gotuję oddzielnie.
Ale skoro Seniorka poleca ,Reniam potwierdza to się odważę.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Odważ się, odważ. Makaron gotowany (lub duszony) w sosie ma dużo lepszy smak niż gotowany w wodzie i taki "goły" łączony z potrawą. Mam gdzieś przepis (na forum) na potrawę, gdzie surowy makaron duszę z "mokrymi" dodatkami. Muszę sobie przypomnieć, znależć go i podać Wam do wiadomości, bo danie było wyśmienite. Pozdrowienia.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,278
3,520
113
bawareczka @ 13 Jul 2014 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1534023ja w zimie uczestniczylam w kursie kulinarnym na temat dan jednogarnkowych. Cos pogotowalam tez a najbardziej lubie grecki Eintopf z ryba.
Bawareczko, mogłabyś wpisać przepis na ten rybny Eintopf?
anbetung.gif