Pasta z bialej fasoli

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Pasta z bialej fasoli

2-3 zabki czosnku
1 puszka bialej fasoli, wyplukanej i dobrze odsaczonej
2 lyzki soku z limonki
2-3 lyzki oliwki
1 1/2 lyzeczki cuminu
1/2 lyzeczki pokruszonej papryczki chili (mozna dodac wiecej jak ktos lubi bardzeji pikatne)
2 lyzki posiekanej natki kolendry
sol, pieprz do smaku

Posiekac czosnek w malakserze, dodac fasole i sok z limonki i zmiksowac na paste. Dodac oliwke i przyprawy, wymieszac. Na koncu dodac natke kolendry i miskowac az bedzie drobnoitko posiekane.
Przelozyc do miseczki i schlodzic przez noc. Podawac z tortilla chips lub warzywami jako dip.

img9419vw7.jpg
 

Miranda2

Member
Wrz 20, 2006
47
0
0
Zrezygnowałam z kolendry, bo nie mogę się do niej przekonać. Zastanawiałam się, czy nie zastąpić jej pietruszką, ale w końcu zapomniałam kupić natki i zrobiłam bez zieleniny. Pasta jest świetna, ma orzeźwiający i oryginalny smak. Dziękuję za przepis.
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
Robilam wczoraj, zjedzona od razu, wiec nie wiem, czy nie zyskuje na smaku nastepniego dnia. Musilam jednak dodac 'chlapke' wody, bo bylo za geste.
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,896
1,476
113
Nie mam zielonej kolendry ani możliwości jej zakupienia, czy wobec tego mogę użyć nasion kolendry
icon_redface.gif
?A cumin to mielony kminek
icon_redface.gif
?
 

Boshka

Member
Sie 23, 2006
6,400
0
0
CYTATNie mam zielonej kolendry ani możliwości jej zakupienia, czy wobec tego mogę użyć nasion kolendry ?A cumin to mielony kminek ?
Kolendra zielona a nasiona to zupelnie inny smak IMHO, a cumin to tez nie kminek mielony (kminek to po angielsku caraway seeds).
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
oczywiscie, ze cumin to kminek.

Cuminum cyminum czyli KMIN rzymski, a nie zwyczajny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ale jako zamiennik kmin zwyczajny ogolnie dostepny w Polsce nie da efektu. Rzymski jest niezwykle aromatyczny.
 

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
Pasta z fasoli jest pyszna, widziałam dużo wariacji, ostatnio zrobiłam z takich składników:

puszka białej fasoli, odsączonej
2 łyżki oliwy extra vergine
łyżka pasty umeboshi (oczywiście nie mam; namoczyłam dwie suszone śliwki)
po łyżeczce suszonych: bazylii, majeranku, tymianku
szczypta rozmarynu (nie spojrzałam i sypnęłam hojnie, pasowało)
mały ząbek czosnku, rozgnieciony
szczypta pieprzu.

Zmiksować na gładką pastę. Z refleksji własnych mogę dodać, że następnym razem będę robić w szerokiej misce, bo w wysokim naczyniu pasta "zasysała" mi blender. Poza tym śliwki się kiepsko miksowały, polecam rozgotowanie ich w mikrofalówce. I uważajcie z czosnkiem...

Przepis pochodzi z "Ultimate Uncheese Cookbook", jest jeszcze drugi, którego nie próbowałam:


puszka białej fasoli, odsączonej
2 łyżki oliwy extra vergine
łyżka odsączonych kaparów (na pewno tego nie zrobię, nie znoszę kaparów)
łyżka posiekanego szczypiorku
2 łyżeczki pasty umeboshi (patrz wyżej)
2 łyżeczki mielonego kminku
łyżeczka musztardy
papryka

Wszystkie składniki poza papryką dokładnie zmiksować na gładką pastę. Wstawić do lodówki, żeby smaki się połączyły. Przed podaniem włożyć do foremki i nadać pożądany kształt, po czym obsypać z każdej strony papryką (domyślam się, że ma to być słodka papryka).
 
M

Maura

Guest
Przepyszna pasta. Akurat miałam puszkę czerwonej fasoli, którą musiałam zużyć i znalazłam ten przepis. Niestety nie miałam kolendry, więc użyłam natki pietruszki. Podsmażyłam jeszcze na oliwie 1 szalotkę i dodałam.
lecker.gif