IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

5 Stron V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Pieczona papryka
Miłka
post 10 Sep 2006, 14:15
Post #1

Grupa: Brązowy użytkownik
Użytkownik nr: 1.529

Przepis pochodzi z gazety NAJ (może kogoś zainteresuje)
1i1/2kg czerwonej papryki
5 ząbków czosnku
2 cytryny
600ml oliwy
6 ziaren pieprzu
łyżka soli
Paprykę umyć ,piec 20 minut w temp.180 st.C,aż skórka sczernieje.Gorące strąki włożyć do foliowej torby, szczelnie zamknąć.Gdy wystygną,obrać ze skórki,przekroić wzdłuż, usunąć nasionka i błonki.Czosnek obrać,zmiażdżyć.Z cytryn zetrzać skórkę i wycisnąć sok .Sól wsypać do soku ,mieszać tak długo,aż się rozpuśći.Dodać skórkę i czosnek,wymieszać.Paprykę zalać cytrynową marynatą,odstawić na 24 godziny.Paprykę osączyć, włożyć do wyparzonych słoików.Rasztę marynaty przecedzić,dodać zmiażdżone ziarna pieprzu. Wymieszać,podgrzać do 80 st.C. Gorącą marynatą zalać paprykę, szczelnie pozamykać słoiki.
Go to the top of the page

+Quote Post
KAROTKA
post 25 Jul 2007, 10:20
Post #2

uczeń

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 4.167

Robię taką paprykę i naprawdę ma niecodzienny smak i zapach. Nie zawiera octu, więc dobra jest także dla dzieci i ludzi dorosłych, którzy nie tolerują octu. Ma wszechstronne zastosowanie. Bardzo polecam

Ten post został edytowany przez KAROTKA: 25 Jul 2007, 10:21

+Quote Post
caroline
post 16 Sep 2007, 11:22
Post #3

Użytkownik nr: 852

a o z oliwą, bo jakoś zniknęła...

+Quote Post
zbawiony
post 23 Apr 2009, 14:42
Post #4

Użytkownik nr: 15.383

Pytanie - czy tę paprykę podczas pieczenia kładziemy na blasze, czy może na metalowej kratce? Jeśli na blasze, to czy wykładamy ją papierem czy nie?

Z góry dzięki za odpowiedź icon_smile.gif

+Quote Post
KAROTKA
post 7 May 2009, 12:47
Post #5

uczeń

Ja papryki ustawiam na kratce (ogonkiem do góry, bo w takiej pozycji wejdzie więcej) - a jeśli robię dużo więcej, wykładam też na blachę (taką od piekarnika) - wcześniej wyłożoną papierem do pieczenia (dla łatwości czyszczenia blaszki). Mój piekarnik jest elektryczny, wiec ustawiam na termoobieg. Nie zawsze ten czas wystarczy, by skórka papryki zdążyła się spalić - należy to wówczas kontrolować wzrokowo.

Każdą paprykę wyjętą z piekarnika owijam szybko arkusikiem folii aluminiowej lub wkładam je do rękawa foliowego (takiego do pieczenia mięsa).

+Quote Post
Izuszka
post 10 May 2009, 10:40
Post #6

Użytkownik nr: 15.327

jestem przyzwyczajona do tej octowej papryki, więc to może być ciekawa odmiana smaku.

+Quote Post
Buka
post 10 May 2009, 11:07
Post #7

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 67

CYTAT(zbawiony @ 23 Apr 2009, 15:42 ) *
Pytanie - czy tę paprykę podczas pieczenia kładziemy na blasze, czy może na metalowej kratce? Jeśli na blasze, to czy wykładamy ją papierem czy nie?

Z góry dzięki za odpowiedź icon_smile.gif

Ja kładę na blasze z papierem. Kratka mało praktyczna, bo z papryki troche wycieka sok i mam potem do mycia kratke i blachę. icon_mrgreen.gif

CYTAT(KAROTKA @ 7 May 2009, 13:47 ) *
Ja papryki ustawiam na kratce (ogonkiem do góry, bo w takiej pozycji wejdzie więcej)

Ja piekę paprykę już przekrojoną i pozbawioną gniazd nasiennych, a Ty piszesz, że pieczesz w całości, czego ja nigdy nie robiłam. Nie wiem, który sposób lepszy?

+Quote Post
mariaanna
post 10 May 2009, 11:18
Post #8

czeladnik

Użytkownik nr: 8.029

W którym momencie dodajemy oliwę? gruebel_2.gif

+Quote Post
jaxja
post 10 May 2009, 13:14
Post #9

szef kuchni

Użytkownik nr: 1.798

W Tesco kupuję pieczoną paprykę w słoiczkach. Jest bardzo smaczna, ale dość droga. Dlatego chętnie skorzystam z tego przepisu.

+Quote Post
tomiego
post 24 May 2009, 15:43
Post #10

Użytkownik nr: 3.074

NO WŁAŚNIE CO Z TĄ OLIWĄ W PRZEPISIE Z NAJ ????!!!!!

+Quote Post
Buka
post 24 May 2009, 21:28
Post #11

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 67

Też mnie to zaintrygowało. gruebel_2.gif Myślę, że oliwa wchodzi w skład marynaty. Pisze wyraźnie "zalać marynatą", a ile z samego soku cytrynowego + przyprawy można tej marynaty uzyskać? Z drugiej strony ilość oliwy jest dość znaczna, bo tej obranej papryki w sumie będzie niedużo. 1,5 kg to 6-7 papryk, a po upieczeniu i obraniu pewnie zmieszczą się w 3 słoikach po dżemie. Nie wiem, co po zjedzeniu papryki z tą oliwą zrobić, aż taką jej fanką nie jestem.

+Quote Post
mariaanna
post 25 May 2009, 10:36
Post #12

czeladnik

Użytkownik nr: 8.029

CYTAT(tomiego @ 24 May 2009, 16:43 ) *
NO WŁAŚNIE CO Z TĄ OLIWĄ W PRZEPISIE Z NAJ ????!!!!!

Po zastanowieniu się doszłam do wniosku, że oliwę dodam tuż przed podgrzaniem. Nie wiem jak powinno być prawidłowo.

CYTAT(Buka @ 24 May 2009, 22:28 ) *
Też mnie to zaintrygowało. gruebel_2.gif Myślę, że oliwa wchodzi w skład marynaty. Pisze wyraźnie "zalać marynatą", a ile z samego soku cytrynowego + przyprawy można tej marynaty uzyskać? Z drugiej strony ilość oliwy jest dość znaczna, bo tej obranej papryki w sumie będzie niedużo. 1,5 kg to 6-7 papryk, a po upieczeniu i obraniu pewnie zmieszczą się w 3 słoikach po dżemie. Nie wiem, co po zjedzeniu papryki z tą oliwą zrobić, aż taką jej fanką nie jestem

Buko-często wykorzystuję oliwę z suszonych pomidorów(domowych) przy pieczeniu pizzy i chleba oraz naleśników. Można również wykorzystać do zrobienia różnych sosów. Myślę, że tą też można podobnie
użyć. wink.gif

+Quote Post
KAROTKA
post 25 May 2009, 11:03
Post #13

uczeń

CYTAT(Buka @ 10 May 2009, 12:07 ) *
Ja piekę paprykę już przekrojoną i pozbawioną gniazd nasiennych, a Ty piszesz, że pieczesz w całości, czego ja nigdy nie robiłam. Nie wiem, który sposób lepszy?

Dla mnie jest wygodniejszy ten sposób, ponieważ i tak potem muszę się ubrudzić przy ściąganiu skórki, więc przy okazji też gniazda nasienne usuwam. Nie próbowałam piec pokrojonej i oczyszczonej, ponieważ wydaje mi się, ze lekko obeschnie i wyparuje z niej troszkę soku.

Kiedy ustawiam całe papryki na kratce, to pod spód i tak dla pewności wsuwam blaszkę - gdyby miał kapać z papryki sok (czasem ma uszkodzoną skórkę lub pęknie).

A obrane i pokrojone w cząstki lub paski papryki wkładam do miski, dodaję sól, sok z 2-3 sporych cytryn (na 1,5-2 kg papryki) i wlewam olej - ale nigdy nie daję go w tak dużej ilości. Mniej więcej wychodzi mi szklanka oleju na 2 kg papryki. Całość z tym olejem i sokiem z cytryny mieszam w misce (czasami dodaję jeszcze 2-3 łyżki miodu) i napełniam słoiczki. Pasteryzuję na oko, bo papryka i tak jest zupełnie miękka, więc tego czasu pasteryzacji nie trzeba tak pilnować jak przy marynowanej w occie, która jednak powinna być chrupiąca.

+Quote Post
gatita
post 25 May 2009, 11:14
Post #14

uczeń

Użytkownik nr: 13.494

Karotka, fajny sposób na paprykę. Zrobię tak w sezonie !
Ja paprykę opiekam w całości w rękawie do pieczenia. Sos zostaje w środku, można go potem wykorzystać a papryka nie wysycha.

+Quote Post
KAROTKA
post 25 May 2009, 15:37
Post #15

uczeń

No właśnie dzisiaj sobie pomyślałam o rękawie do pieczenia icon_smile.gif
Piekę sobie w ten sposób warzywka - zamiast na parze gotować (pieczarki, cebulę, paprykę, małe ziemniaczki, marchewkę, brukselkę). A przecież wcale nie o to chodzi, żeby papryka wyschła, skoro potem pakuje się do woreczka, żeby łatwiej skórka odeszła.
Zresztą w celu zaparowania jej wkładałam upieczoną właśnie do rękawa dump.gif icon_mrgreen.gif

Dzisiaj zachciało mi się miąższu z pieczonego bakłażana z pieczoną papryka, ale wpadłam na pomysł, ze mogę to zrobić w mikrofalówce - skoro mam tylko dwa bakłażany do upieczenia i jedną paprykę...

W 20 minut na 750 W warzywa były gotowe - wydrążyłam tylko bakłażana i obrałam paprykę ze skórki.
Dobry pomysł na małą ilość.

+Quote Post
seniorka
post 30 Jun 2009, 09:17
Post #16

kucharz-zawodowiec

Użytkownik nr: 10.341

Ja piekę tak jak Buka, już oczyszczoną. Kładę ją skórką do góry i włączam opcję grill. Bardzo szybko ciemnieje i skórka odstaje. Dalej podobnie - do torebki foliowej, a po ostudzeniu już nie muszę się męczyć z przyklejającymi się do palców nasionami. Tylko nadal nie otrzymałyśmy odpowiedzi, co z tą oliwą. Ja zrozumiałam, że marynata jest z soku cytrynowego i skórki, a póżniej zalać podgrzaną oliwą. Ale może się mylę?

+Quote Post
KAROTKA
post 30 Jun 2009, 10:57
Post #17

uczeń

No w tym sęk, że ja na przykład nie zalewam, tylko mieszam w misce z oczyszczoną i pokrojoną papryką.
Przekładam potem do słoiczków i ew. dolewam po troszkę płynu, który w misce pozostał.
PAsteryzuję na oko icon_smile.gif

+Quote Post
.agatka.
post 30 Jun 2009, 12:14
Post #18

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 12.156

Ja olej wlewam do słoików na paprykę i dopiero to zalewam marynatą. daumen.gif

Ale max. 2-3 łyżki na słoik, w życiu tego nie wyjdzie 600 ml, chyba, że na 5 kg papryki icon_mrgreen.gif

+Quote Post
kermidt
post 30 Jun 2009, 15:36
Post #19

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 59

Ale pasteryzowac chyba nie powinno sie na oko. Bo nie chodzi tu o to, by papryka zmiekla
papryka i tak jest zupełnie miękka, więc tego czasu pasteryzacji nie trzeba tak pilnować
icon_wink.gif tylko zeby przestala przez rok w sloiku.

Nie wiem co z papryka w oleju, ale znalazlam przepis na bulgarska pieczona papryke w zalewie.

Tylko w zlym miejscu pisalam fiesgrins.gif

Co do tej papryki ta http://www.yumsugar.com/241907 wyglada, jak bulgarska pieczona papryka, ktora uwielbiam. Ale... papryka, ktora kupuje (sprowadzana i sprzedawana w dzialach miedzynarodowych) nie ma w zalewie oleju!
Woda, cukier, sol, ocet i czosnek. Moze dlatego da sie ja tak dlugo przechowywac.

Jak ktos ma taka mozliwosc, to smaczniejsza jest z grila niz z piekarnika.

Mam!
Tu jest przepis na zime http://smittenkitchen.com/2007/05/the-road...le-proficiency/
Robiac zalewe, na ktora ma sie amerykanski przepis nalezy pamietac, zeby ocet podzielic na pol. Nie mamy 10%.

+Quote Post
KAROTKA
post 30 Jun 2009, 15:53
Post #20

uczeń

CYTAT(kermidt @ 30 Jun 2009, 16:36 ) *
Ale pasteryzowac chyba nie powinno sie na oko. Bo nie chodzi tu o to, by papryka zmiekla icon_wink.gif tylko zeby przestala przez rok w sloiku.

Ja wszystko pasteryzuję na oko - nie znaczy to, ze słoiki mi się źle przechowują icon_mrgreen.gif
Papryka i tak po pieczeniu nie jest jędrna i chrupiąca, więc nie muszę pilnować przysłowiowych trzech minut, jak przy korniszonach czy papryce w occie.

+Quote Post

5 Stron V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 12th November 2019 - 01:22