Śledzie w warzywkach z grzybami*

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Śledzie matiasy ok 10-12 szt.
grzyby suszone -ilosć według uznania

Warzywka:
1. seler korzeń,
2. pietruszka korzeń,
3. 2 marchewki,
4. 3 średnie cebule,
5. 1 por.

Warzywka 1,2,3 trzemy na grubych okach tarki, 4 i 5 kroimy na krążki. Całość podsmażamy w kolejności 4 i 5 potem reszta, potem dolewamy troszkę wody i dusimy. W trakcie dodajemy przyprawy: listek laurowy, ziele angielski, ziarenka pieprzu, a następnie 1/2 słoiczka lub cały musztardy "Krem miodowy z gorczycą" (ja daję cały) lub innej. Mieszamy i dusimy troszkę, doprawiamy ewentualnie solą i curry jeśli jest potrzeba. Dodajemy wcześniej wymoczone i pokrojone w paseczki grzyby suszone - ilość według uznania. Mieszamy.Pozostawiamy do przestygnięcia.

W trakcie duszenia lub wcześniej przygotowujemy sobie śledziki (matiasy): moczymy w mleku, wtedy są takie mięciutkie i nie są tak słone. Wodę odcedzamy i kroimy je w dzwonka. Dodajemy do przestudzonych warzywek. Całość mieszamy, wkładamy do słoików i do lodówki przynajmniej na 2-3 godzinki, ale najlepiej na noc. Najlepsze nastepnego dnia! Polecam !!!!
 

Załączniki

  • DSC00006.JPG
    DSC00006.JPG
    402.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Ale smakowicie wyglada ten przepis! Layla, a te grzyby to trzeba wczesniej ugotowac, nie beda za twarde, jak je sie tylko wymoczy. No i ile, tak na smaka?
icon_biggrin.gif
 

Basia_11

Member
Sie 24, 2005
415
0
0
Warzywka:
1. seler korzeń,
2. pietruszka korzeń,
3. 2 marchewki,
4. 3 średnie cebule,
5. 1 por.

Warzywka 1,2,3 trzemy na grubych okach tarki, 4 i 5 kroimy na krążki. Całość podsmażamy w kolejności 4 i 5 potem reszta, potem dolewamy troszkę wody i dusimy. W trakcie dodajemy przyprawy: listek laurowy, ziele angielski, ziarenka pieprzu, a następnie 1/2 słoiczka lub cały musztardy "Krem miodowy z gorczycą" (ja daję cały) lub innej. Mieszamy i dusimy
Czy sos wyjdzie trochę podobny do ryby po grecku? Tyle, że tu nie ma przecieru pomidorowego.
Brzmi apetycznie, chyba zrobię na święta.

pozdrawiam serdecznie
Basia
 

Nalle

Active member
Wrz 20, 2004
3,397
34
48
Zrobiłam. W pierwszym momencie trochę mi mina zrzedła - bo kolor tych śledzi jest dosyc - hmmm... mało zachęcający - musztarda + curry....
Już mi się smutno zrobiło - bo to na Wigilię miały być...

Ale smak - cudo! Szczególnie na drugi dzień, jak się "przegryzły". Dodaję na telerzyku trochę kechupu pikantnego Hellmansa i wtedy - jak dla mnie - niebo w gębie! Polecam gorąco - są FANTASTYCZNE!!!!!!!!!!!
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Cieszę się że Wam sledziki smakowały. Niestety nie mogłam odpowiedzieć na Wasze pytania, bo przed świętami pochorzałam, a w domu neta niet.Ale i tak dałyście sobie radę i większości domyśliłyście się same.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
NO ja sie nie domyslilam z tyi grzybami i w koncu sobie odpuscilam, jak widze po komentarzach: moja strata Layla, to jak z tymi grzykami, trzeba je podgotowac, czy nie? Szkoda nie zrobic takiego sledzia
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Nie, nie trzeba go podgotowywać, wystarczy je porządnie wymioczyć, potem i tak je wsadzasz w gorące warzywka i one są mieciutkie, takie jak trzeba Polecam!
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
dla mnie juz za pozno :|

ale za rok..... :mrgreen:
za rok to chyba bede miala cala polke w lodowce wypchana sledziami :lol: :lol: :lol:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
hm... w dzwonka... a jak zrobiłam z płatów śledziowych to dobrze będzie?
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Zrobiłam je wczoraj wieczorem, dziś jem (bez grzybków, bo nie mialam) - pyszne są, bardzo delikatne!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Layla i z godziny na godzinę coraz lepsze! No cudowne po prostu! Gdzie były przez wszystkie Święta!??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :cheers:

Bardzo dziękuję za wspaniały przepis i idę szukać innych Twoich śledziowych receptur!
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
zrobiłam dziś powtórkę, REWELACYJNE one są! Brak słów po prostu, jakie one są przepyszne!
 

rybkaro

Well-known member
Lis 11, 2006
1,452
315
83
Witaj , matyjasy się moczą warzywka duszą a mnie nurtuje pytanko czy morze być inna musztarda tej polecanej w przepisie nie dostałam i dodam zwykłą sarepską
icon_sad.gif
 

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Krem miodowy z gorczycą - to nie Kamisa czasami?
Sądzę, że musztarda odgrywa ważną rolę w tym przepisie. Jeśli bym miała wybierać to dałabym jakąś musztardę z całymi ziarnami gorczycy a nie sarepską.