Fasolka po bretońsku*

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Szukam dobrego przepisu <!--emoid:D--><!--endemo-->

Użyłam funkcji szukaj, przeglądnęłam kuchnie polską i zupy i nie znalazłam i więc zakładam nowy wątek!

Jaśka mam, boczek i kiełbaskę też ale jak to zrobić? Czekam na propozycje, fasolka dzisiaj musi być
icon_exclaim.gif
;)

Pozdrawiam <!--emoid:D--><!--endemo-->
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Najprostsza (po wersji z otwarciem słoika z gotowcem ;) ) wersja, to pokrajać kiełbasę w kosteczkę, wrzucić do garnka, dodać fasolkę z puszki i przecier pomidorowy, dosmaczyć i poddusić, żeby się się smaki przegryzły.

A jak masz jaśka, to go szubciutko do wody wrzuć i namocz przez kilka godzin, odlej wodę i zalej nową i ugotuj. Boczek pokrajaj w drobną kostkę i podsmaż, dodaj pokrajaną kiełbasę, to wszystko wrzuć do ugotowanej fasolki, dodaj przecier, dosmacz i podduś razem.
icon_smile.gif
 

Lirene

Member
Paź 20, 2005
263
0
0
Pokombinowałam i zrobiłam wyszło dobre ale myśle że jutro będzie jeszcze lepsze jak się przegryzie! Wyszedł cały wielki gar więc będzie na kilka dni z rzędu aż nam obrzydnie ;)
Dziekuje Johasia za rady
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Drobiazg. Zamroź nadwyżkę, to na dłużej starczy, a i się znudzić nie zdąży. ;)
 

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
fasolka wg mojego wykonania to:

namoczyc jaska przez noc
zagotowac jak zacznie sie pienic woda to ja odlac przeplukac jaska, dolac nowej wody i gotowac az bedzie miekki

w miedzyczasie podsmazyc dwie duze pokrojone w kosteczke cebule, dodac pokrojona w kostke kielbase

jak jasiek juz miekki dodac cebule i kielbase i przecier pomidorowy, pogotowac
dodac dwa zabki czosnku(jak kto lubie to wiecej) przecisniete przez praske

sporzadzic ciemna zasmazke, dodac do zupy, przyprawic sola i pieprzem

na koniec dodac garsc majeranku :mniam:
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Bardzo dobry jest przepis Jotki na MM. Niestety tu go nie widzę :-| a szkoda, bo jest super.
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Podam swój przepis
icon_mrgreen.gif


Fasolka
wędlina
koncentrat pomidorowy

Fasolę należy moczyć przez całą noc. Rano dolać wody, żeby zakryła fasolkę i gotować na małym ogniu aż będzię miękka. Dosyć długo się gotuje. Wędlinę pokroić podsmażyć z cebulą i dodać do fasolki. Nadal gotować, aż będzie gęsta i &quot;mętna&quot;. Dodać koncentrat pomidorowy, doprawić. Chwilę pogotować i jeść
daumen.gif


Nie podaję ilości bo to zależy dla ilu osób gotujemy
icon_lol.gif
Wędliny też nie podaję, bo to jak kto lubi, podobnie koncentrat
icon_mrgreen.gif


Gotuję zawsze 2 opakowania fasoli i jeszcze gorącą pakuję do wielkiego słoja, zakręcam, do góry nogami go, a jak ostygnie to do lodówki i mamy kiedy nam się chce
daumen.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
U nas nie leżakuje dłużej niż 2 tyg
icon_mrgreen.gif
Ale moja mama nawet mrozi taką zasłoikowaną
fiesgrins.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
no to super
icon_biggrin.gif
teraz jak zrobie fasole to napewno ja w sloik wrzuce, bedzie na czarna godzine
icon_wink.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Dokładnie
fiesgrins.gif
Ja nakładam od razu po ugotowaniu, taką świeżą i gorącą
daumen.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
A jak z tą wodą z moczenia fasoli? Johasia pisze żeby odlać i w świeżej gotować - reszta o tym nie wspomniała - wszyscy odlewacie? Gdzieś mi świta że gotować należy w tej samej... ale nie mam pewności bo sama nigdy z fasoli nic nie gotowałam
icon_redface.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
szczerze mowiac, kiedys nie odlewalam, pozniej gdzies wyczytalam ze powinno sie wylewac, zalac nowa i tak gotowac, od tego czasu wlasnie tak robie.
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Napisałam w przepisie że należy dolać wodę
fiesgrins.gif

Prawde mówiąc po całonocnym moczeniu mało już jest wody
icon_rolleyes.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No no... poszperałam i co znalazłam ;)

1. Fasolę zalewamy wodą i zostawiamy na noc. Na drugi dzień dolewamy wody i gotujemy fasolę
2. Jeśli nie namoczyliśmy fasoli wcześniej, to można przyspieszyć jej ugotowanie poprzez odlewanie wody wrzącej i dolewanie zimnej!
3. Najlepiej czosnek, ziele ang., ziarenka pieprzu i liść laurowy dodać do wody, w której fasola będzie stała przez noc, a na drugi dzień nie wymieniać wody.
4. Na koniec można z jednej łyżeczki cukru zrobić jasny karmel ( cukier wsypać do rondla i poczekać aż się roztopi i lekko zbrązowieje - nie spali bo wtedy jest gorzki), po zdjęciu z ognia, do tego dajemy gotową już potrawę, mieszając, aż karmel się rozpuści. Jeśli koncentrat (pomimdory) mamy dość kwaśny to robi sie z tego naprawdę ciekawe danie.
5. Fasole gotuje razem z boczkiem wtedy zapach boczku zostanie wchłonięty przez fasole a kiełbase pokrojoną w kostke podsmażam z małą cebulką. czosnek obowiązkowo.
6. Fasolę Jasiek wypłukać bardzo dokładnie, zalać wodą, posolić. Gotować fasolę 5 minut, odstawić do ostygnięcia. Ponownie zagotować fasolę w tej samej wodzie, aż do miękkości.
7. Fasolę umyć,namoczyć na noc,gotować( w tej samej wodzie co się moczyła) do miękkości razem ze skórką od wędzonego boczku lub kostką od wędzonego schabu.
8. Fasolkę dokładnie wypłukać i namoczyć na 10 godzin.. Ugotować w tej samej wodzie do miękkości, pod koniec gotowania posolić.
9. W garnku gotujemy fasolę w bulionie. (czyli od razu z solą)
10. Ugotować ją w tej samej wodzie, w miarę potrzeby dolewając wrzątku.
11. Może byc też bez zasmżki. W tym celu niewielką ilość już ugotowanej faslki rozgniatam ( w tym samym gazrnku) widelcem. Wówczas powstaje taki lekko zawisisty sosik i to bez zasmazki.
12. Dodać sporo majeranku i trochę kminku mielonego - niweluje wzdęcia.

Masa sprzecznych informacji
icon_wink.gif
ale niektóre ciekawe. Choćby ta z karmelem
gruebel_2.gif
Ja dodam jeszcze od siebie o zasmażce.
Mój ojciec w dawnych czasach jeżdżac po całej Polsce i w różnych miejscach jadając stwierdził że najlepsze flaczki podają w Piaskach koło Lublina. Były niespotykane. A powodem tego była zasmażka
icon_mrgreen.gif
którą robiono tam z dodatkiem koncentratu. Nie koncentrat do fasolki - tylko do zasmażki, którą później rozprowadza się w fasolce. Jak gotuję coś z zasmażką pomidorowego to tak robię - naprawdę inaczej smakuje
icon_eek.gif
icon_lol.gif

A - i jeszcze co znalazłam
daumen.gif

Zaleta: fasola absorbuje toksyny w jelitach i pomaga wydalić je z naszego organizmu.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Czy ja wiem Ilonko - to są rady zebrane z różnych przepisów - które z nich są dobre nie mam pojęcia, bo dopiero zamierzam fasolkę po raz pierwszy w życiu popełnić - i jak narazie nie wiem której metody się trzymać
icon_lol.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ooo - czyli jak znajdziesz najlepszy sposób na fasolkę to wrzucisz
fiesgrins.gif

wink.gif