Chińskie ciasteczka szczęścia-fortune cookies

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Przepis pochodzi z tej strony: http://recipes.chef2chef.net/recipe-archiv...00/003457.shtml

-3 duże białka
-3/4 szklanki cukru
-1/8 łyżeczki soli
-120 g masła rozpuszczonego i ostudzonego
-1/4 łyżeczki cukru waniliowego
-1/4 łyżeczki olejku migdałowego
-250 g mąki
-2 łyżki wody

Ubić białka,sól i cukier razem.Dodawać kolejno masło,aromaty,mąkę i wodę.Odstawić do lodówki na 20 minut.W tym czasie rozgrzać piekarnik do 175 stopni.Blachę wyłożyć papierem do pieczenia na którym wcześniej trzeba narysować kółka o średnicy ok.8 cm.Na każdym kółku rozsmarować cieniutką warstwę ciasta i piec 5 min. do zarumienienia się brzegów.Wyjąć z piekarnika i od razu póki gorące składać na pół uprzednio wkładając do środka papierek z wróżbą i zaginać przykładając prostą krawędzią ciastko do brzegu szklanki lub miseczki.W przepsie zalecają pieczenie 2 lub 3 sztuka naraz,ja piekłam po 9 sztuk i czasem się nie wyrabiałam-ostatnie ciasteczko było już twarde-nie do złożenia.Studzić w foremce do mufinek lub innym okrągłym naczyniu-chodzi o to żeby ciastko stygnąc zachowało swój kształt.
Można też ciastek nie zwijać-otrzymamy wtedy smaczne i chrupiące ciasteczka
icon_smile.gif
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
dziekuje juz jest w ulubionych
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
One jako fortune cookies są bardzo pracochłonne-ostatnio musiałam zrobić 130 sztuk :dump: i opuszki palców mialam poparzone trochę niestety.Ale jeśli pominie się to całe składanie i upiecze zwykłe placuszki to migiem idzie
icon_smile.gif
Acha,poprawić muszę że koniecznie na gorąco trzeba składać bo szybko twardnieją.
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
zaraz biorę się za nie
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
nie wyszły
icon_sad.gif
ciasteczka w ogóle nie chciały się odkleić od papieru (może to jego wina, nie mam pojęcia). Zaczęłam więc rzucać większe kupki na blachę opruszoną mąką i wtedy wyszły pyszne :mrgreen: czyli nie jest tak źle ;) szkoda mi tylko troszke bo takie fajne wróżby przygotowałam i na nic to poszło :cry:
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Ja używam tylko paclana lub jana niezbędnego-nic się nie przykleja.A o grosiku to nigdzie dobrego słowa nie słyszałam-wszystkim się okrutnie przykleja.
Poza tym wprawdzie nie napisałam wcześniej ale warto pomagać sobie łopatką metalową przy zdejmowaniu bo one są miękkie i by się inaczej porwały.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
ja tez uzywam paclana - i było super. A jak zrobilam u babci na jakims innym - to moglam sobie z papieru z ciastkami zrobic wachlarz :lol:
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
no i wszystko jasne ;) dziękuję dziewczyny, ten boski papier (z Leader Price swoją drogą, tata chciał na mnie zaoszczędzić :lol: ) właśnie mi sie skończył i następnym razem kupię któryś z tych polecanych przez was
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
kurcze watki mi sie pomieszlay - to mialo byc pod kokosowym niebo w gebie.

tych nie robilam :oops:
 

Biz-Art

Member
Gru 22, 2008
18
0
0
Chciałabym je upiec na imprezę sylwestrową, ale się trochę boję. Jakoś nikt się nie wypowiada, czy one są proste czy trudne do zrobienia i czy komuś w ogóle wyszły
icon_rolleyes.gif

Dziuniu, jakie powinny być odstępy między kółkami? Ciastka rosną w piekarniku czy nie bardzo? I ile ich wychodzi z jednej porcji?
Z góry dzięki za odpowiedź
icon_wink.gif