Chleb pszenny z czerstwa zytnia pietka :)

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Pyszny chleb, mieciutki z rumiana skorka. Dodatek przyslowiowej pietki czerstwego chleba jest sekretem jego smaku i konsystencji. Jeden z moich ulubionych chlebow.

chlebzczerstwapietkassp8di.jpg


1/2 - 2/3 szkl letniej serwatki lub wody zrodlanej
1 szkl zytniego zakwasu o temperaturze pokojowej (2 godz wczesniej wyjac z lodowki)
3/4 szkl namoczonego w wodzie,a nastepnie odcisnietego czerstwego
zytniego chleba
1 lyzeczka oliwy extra virgin
2 i 2/3 szkl maki pszennej
3/4 lyzeczki suszonych drozdzy
1 lyzeczka soli

Wrzucic wszystkie skladniki do maszyny nastawionej na program "Dough". Konsystencja ciasta to miekka sprezysta kula ( moze sie lekko rozmazywac po dnie). Zostawic ciasto w maszynie do wyrosniecia do konca programu (ok. 1 godz. samego rosniecia).

Nagrzac piekarnik do 250 stopni.
Wyjac ciasto na posypany maka blat, odgazowac. Natluszczonymi rekoma uformowac bochenek, mozna go naciac. Pozostawic do wyrosniecia na jeszcze ok. 45 min (ma znow podwoic objetosc).

Tuz po wlozeniu do piekarnika (najlepiej piec na kamieniu) mocno spryskac woda chleb i piekarnik (min 10 psikniec sprayem do kwiatow).Piec 10 min w temp 250 stopni, nastepnie obnizyc ja do 220 stopni i piec jeszcze ok.20-25 min. W czasie pieczenia mozna chleb jeszcze nieco spryskac woda.

Ilosc wody i maki moze sie nieco wahac, ze wzgledu na rozna wilgotnosc i spoistosc uzytych "pietek" i rzecz jasna wilgotnosc maki.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
AgusiaH mniam,wprawdzie trochę sie napakowaliśmy mini panettone
Małgosimi ,ale chleb pierwsza klasa , smakuje pysznie z masłem ziołowym ja też dałam 1/2 ilości mąki razowej.
No następny przepis bardzo łatwy ,a efektowny!!