Tarta cebulowa z Alzacji - Tarte a l'oignon

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Moja wariacja alzackiej tarty cebulowej. Troszeczke to jest kaloryczne, ale za to niezwykle smakowite. Uklonem w strone zdrowego zywienia bylo "pâte brisee" z duza iloscia maki razowej - zreszta , o dziwo, bardzo udane (a mowi to wam wybitny antytalent do kruchego ciasta).

tarte%20oignon%20026%20s.0.jpg


Razowe kruche ciasto na 2 spody do tarty:
1 i 1/2 szkl maki pszennej razowej
1 szkl maki pszennej typu 65
250 g masla
1 lyzeczka soli
1/4-1/2 szkl lodowatej wody

Siekamy w malakserze maslo z makami wymieszanymi z sola. Dolewamy powoli przy wlaczonym malakserze lodowata wode, tylko do polaczenia skladnikow. Gdy ciasto zacznie tworzyc kule natychmiast przestajemy dolewac wode i wylaczamy malakser.
Dzielimy ciasto na pol. Jedna czesc zamrazamy na przyszlosc, druga schladzamy minimum 30 min w lodowce. Walkujemy i wylepiamy ciastem forme do tarty (najlepiej z wyjmowanym dnem). Wstawiamy do lodowki.

Nadzienie:
3 duze cebule pokrojone wzdluz w cwiartki, a nastepnie w plasterki
1 lyzka masla
1 lyzka oliwy extra virgin
2 lyzeczki cukru

4 plastry bekonu pokrojonego w paseczki
75g szynki gotowanej pokrojonej w paseczki

5 jajek
1 i 1/3 szkl gestej kwasnej smietany (najlepiej creme fraiche)
3 lyzki natki pietruszki drobno posiekanej
150-200g utartych serow zoltych (rozne gatunki)
1/2 lyzeczki galki muszkatolowej
sol i pieprz do smaku

Rozgrzac piekarnik do 200 stopni.

Stopic maslo i oliwe na patelni, usmazyc na nich do miekkosci i zeszklenia cebule (na nieduzym ogniu, zwykle to zajmuje ok. 30min). Dodac cukier i jeszcze kilka minut przesmazyc. Zostawic do ostudzenia. Lekko podsmazyc bekon i szynke.
Jajka ubic, wymieszac ze smietana, serami, pietruszka i przyprawami. Dodac do masy jajecznej przestudzona cebule.

Wlac nadzienie do formy wylepionej ciastem. Posypac z wierzchu podsmazonymi wedlinami. Piec w 200 stopniach ok. 25-30 min, az nadzienie sie zetnie i wierzch tarty zrumieni.

Podawac z miska salaty z czosnkowym vinaigrette i winem, oczywiscie najlepiej alzackim.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,425
113
Dziś upiekłam. Spód zrobiłam z ciasta serowego na paszteciki. Bardzo smaczne danko.

rne018kp2.jpg


rne020sn5.jpg
 

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,669
113
Mój dzisiejszy obiad - ubogi krewny agusinej tarty:

Zewelwai – alzacki quiche cebulowy

http://frenchfood.about.com/od/maindishes/r/zewelwai.htm

Składniki:
Ciasto na tartę wytrawną* (pate brisee)
Nadzienie:
- 1i1/2 szklanki posiekanej białej cebuli
- 2 łyżki masła
- 4 jajka
- 1/2 szklanki mleka
- 1/2 szklanki śmietany
1/4 łyżeczki soli
1/8 łyżeczki pieprzu
1/8 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej

Wykonanie:
Zapiec ciasto w temperaturze 190 stopni C, wyłożyć na nim uduszoną w maśle do miękkości cebulę i zalać jajkami wymieszanymi z mlekiem, śmietaną i przyprawami. Piec około 30 - 40 minut w 180 stopniach C.
Lekko przestudzić i podawać.

*u mnie dziś takie:
250 g mąki (krupczatka pół na pół z tortową)
70 g masła
55 g smalcu
łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru
1 jajko
łyżka zimnej wody
Spód podpiekam w 200 stopniach i studzę, a potem nakładam na niego przestudzone nadzienie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
juz widzę, że by mi smakowała
icon_smile.gif