Quiche z wedzonym lososiem*

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Na kruche ciasto:
175g maki zwyklej
odrobine soli
90g masla (schodzonego , pokrojonego w kostke)
dobrze schlodzona woda

Na mase:
1 duza cebula, pokrojona w drobna kostke
1 lyzka oliwy z oliwek
150g wedzonego lososia, drobno pokroic
2 jajka
175g serka mascarpone
25g miekkiego serka koziego
200ml slodkiej smietany
1 lyzke posiekanego koperku
pieprz

Ciasto:
make mieszamy z sola, dodajemy tluszcz i ucieramy miedzy palcami, az
do uzyskania czegos w rodzaju drobnej bulki tarej. Dodajemy ok 3-4 lyzek wody (spryskujac nia ciasto raczej niz wlewajac!), i potem uzywajac noza dokladnie wyrabiamy ciasto. Wykladamy na stolnice ugniatamy kilka sekund, aby powstalo gladkie ciasto. Zawijamy w papier do pieczenia i schlodzamy w lodowce (ok30min).

Piekarnik nagrzewamy do temp 200C. Ciasto rozwalkowac i wylozyc nim forme do tart (23cm). Mozna jeszcze raz schlodzic. Przed wlozeniem do pieca nakluc ciasto widelcem (lub piec z kulkami ceramicznymi). Piec ok 20min na zloto.
W miedzyczasie, podsamazamy na zloto cebulke. Zostawic do ostygniecia.
Jaja dobrze utrzec z serami, dodac smietanke, koperek i pieprz.

Na lekko wystudzone, upieczone ciasto, wykladamy usmazona cebulke, na to lososia. Wszystko zalewamy mikstura jajeczno - serowa. Pieczemy ok 45-55 min w temp.170.

Mozna podac z zielona salatka i szklanka dobrego piwa!

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
bardzo apetyczny przepis. Wszystko mam, więc jutro pokuszę się o jego wypróbowanie
icon_smile.gif
 

szachownica

Member
Kwi 18, 2006
702
0
0
fantastyczna jest ta tarta, zrobiłam ją dziś na obiad i zebrałam masę pochwał
fiesgrins.gif

moje modyfikacje to ricotta i bryndza, plus czarne oliwki, uwielbiam oliwki i ładuję je do każdego przepisu, który ma do nich predyspozycje
icon_wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo sie ciesze...oczywiscie ricotta i bryndza jak najbardziej pasuja, mascarpone czynia ja jednak bardzo kremowa...modyfikacje mile widziane...
icon_biggrin.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
tarta jest zwykle slodka.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Niezle pytanie...bo ..moze kiedys dawno temu roznice byly bardziej stanowcze...teraz zacieraja sie i moze kiedys dojdzie do tego, ze bedziemy poslugiwac sie jednym mianem...ale do rzeczy..napisze jak sie te "zapiekanki" widzi tu u mnie...
Najpierw mamy: PIE czyli tart, tartlets, quiche, flan to wszystko rodzaje pie.
tarty moga byc slodkie i wytrawne, sa z reguly wypiekane w foremkach o niskich brzegach, tartlets to zwyczajnie male tarty...
quiche jest najczesciej wytrawna a nadzienie zalewa sie mikstura jaj, mleka, smietany, sera...
jest jeszcze sama pie...prawie zawsze ma jakies przykrycie...i tak moze byc calowicie (od gory do dolu) wykonana z ciasta a nadzienie jest wtedy w niej zamkniete, albo spod i boki z ciasta, a gora z masy ziemniaczanej, albo tylko gora ( z ciasta lub masy ziemniaczanej).
mamy tez flan, co w Uk moze oznaczac rodzaj tarty (z custard) lub nawet niskie ciacho (placek)...wiem, ze w Hiszpanii flan to creme caramel...
sa jeszcze pasties (sing. pasty) lub oggies (sing. oggy) i to tez rodzaj pie ale zwykle jako indywidualna , mala porcja...jakiegos nadzienia calkowicie zamknietego w np. ciescie francuskim (albo podobnym)...(moje ulubione to cheese&onion pasty
icon_wink.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
tatter @ 16 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=468809Niezle pytanie...bo ..moze kiedys dawno temu roznice byly bardziej stanowcze...teraz zacieraja sie i moze kiedys dojdzie do tego, ze bedziemy poslugiwac sie jednym mianem...ale do rzeczy..napisze jak sie te "zapiekanki" widzi tu u mnie...
Najpierw mamy: PIE czyli tart, tartlets, quiche, flan to wszystko rodzaje pie.
tarty moga byc slodkie i wytrawne, sa z reguly wypiekane w foremkach o niskich brzegach, tartlets to zwyczajnie male tarty...
quiche jest najczesciej wytrawna a nadzienie zalewa sie mikstura jaj, mleka, smietany, sera...
jest jeszcze sama pie...prawie zawsze ma jakies przykrycie...i tak moze byc calowicie (od gory do dolu) wykonana z ciasta a nadzienie jest wtedy w niej zamkniete, albo spod i boki z ciasta, a gora z masy ziemniaczanej, albo tylko gora ( z ciasta lub masy ziemniaczanej).
mamy tez flan, co w Uk moze oznaczac rodzaj tarty (z custard) lub nawet niskie ciacho (placek)...wiem, ze w Hiszpanii flan to creme caramel...
sa jeszcze pasties (sing. pasty) lub oggies (sing. oggy) i to tez rodzaj pie ale zwykle jako indywidualna , mala porcja...jakiegos nadzienia calkowicie zamknietego w np. ciescie francuskim (albo podobnym)...(moje ulubione to cheese&onion pasty
icon_wink.gif
)
Gdyby to było tak proste jak napisała Kermidt , słodkie tarty , wytrawne quiche...niestety w wielu ksiażkach , choćby pięknie wydanej "Kuchni wegetariańskiej" Parragon' a , tarty są zarówno słodkie jak i wytrawne.
Uwielbiam tartę (a może quiche ?) z porami , danie własciwie wytrawne , teraz robię sama ale kiedys kupowałam francuskiego gotowca
icon_redface.gif
i napisane było "tarta", więc sie zaczęlam zastanawiać , jak to w końcu nazwać
gruebel_2.gif

Jak pisze Tatter , różnice sie zacierają i cieżko już jest odróżnić quiche od tarty . Z resztą nad czym ja sie zastanawiam, grunt żeby było smaczne
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
czekamy na wrazenia...podniebienia...
icon_biggrin.gif
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Bardzo calej naszej rodzince smakowalo, z drobnymi modyfikacjami - dodalam drobno posiekane listki selera naciowego i troche wiecej koziego sera.
Musze sie teraz zaopatrzyc w forme do tart - na pewno czesto beda goscic na naszym stole.
Dziekuje za pyszny przepis.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ines @ 17 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=469602Bardzo calej naszej rodzince smakowalo, z drobnymi modyfikacjami - dodalam drobno posiekane listki selera naciowego i troche wiecej koziego sera.
Musze sie teraz zaopatrzyc w forme do tart - na pewno czesto beda goscic na naszym stole.
Dziekuje za pyszny przepis.
De nada! Ciesze sie, ze Wam smakowalo...a modyfikowac nawet trzeba!!!
icon_biggrin.gif