Szarlotka - przebój

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Na spod: kruche ciasto. Ja robie tak (przepis cioci Marysi z Krakowa):

pol kilo maki
1 jajko
2 zoltka
1 szklanke cukru (ja daje mniej, tak okolo polowy szklanki)
1 maslo, miekkie
2-3 lyzki smietany kwasnej

Nie bawie sie w zimna przerobke skladnikow na kruche ciasto; to dla mnie zbyt meczace
icon_smile.gif
Maslo ma byc dosc miekkie aby latwo dalo sie zmiksowac w robocie kuchennym hakami do ciasta - 5 minut roboty. Tego ciasta wychodzi na okolo 3 placki. Sama zawsze robie tyle bo potem stoi na zapas w lodowce (nie psuje sie tak szybko). Na poczatku fajnie sie walkuje, w lodowce twardnieje.

Kiedy robie placek, odkrajam kawal ciasta i tre go na tarce albo w robocie kuchennym. Powstale wiorki wkladam do odpowiedniej foremki, naciskam lekko i pieke w temp. okolo 175 C okolo 10-15 minut. Nalezy uwazac zeby nie pieklo sie za dlugo bo moze byc ciut za twarde, ale generalnie to ciasto nie nalezy do tych twardszych i dlatego wlasnie je lubie.

Na upieczone ciasto wlewam mase jablkowa:

Okolo 1 kilo jablek (ok. 5 sztuk) obrac, pokroic, ugotowac z odrobina wody. Niczego nie dodaje do tego. Kiedy sa miekkie, rozrabiam mikserem tak aby powstala gladka masa.

W miedzyczasie mieszam 2 budynie waniliowe z mlekiem, tak okolo 3 dl. Cukru nie dodaje, ale jak ktos lubi to mozna. Budynie z mlekiem dodaje do masy jablkowej i gotuje jeszcze z 2-3 minuty.

I tyle. Zostawic aby wystyglo. Zjesc.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Mniam, ta szarlotka jest przepyszna
icon_biggrin.gif


Jestem słodka idiotka, więc do masy dałam 3 łychy cukru i szklankę rodzynek namoczonych we wrzątku i koniaku :lol:

Ciasto jest genialne, robi się fantastycznie i cudownie wałkuje, po raz pierwszy nie wylepiałam blaszki kawałeczkami ciasta jak plasteliną
icon_biggrin.gif


Piekałam 40 minut, bo w przeciwieństwie do Simony lubię gdy ciasto jest twarde i chrupiące :lol:


Jutro będzie zdjęcie, bo dziś miałam tylko dość siłki by je spróbować, a na zrobienie zdjęcia siły zupełnie mi zabrakło
icon_biggrin.gif
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Na upieczone. Przepraszam, to byl taki typowo slowenski blad.

Mam mniej wiecej taka sama tortownice. A co do ilosci i rozmiarow ten przepis jest dosc elastyczny. Napisalam ze robie ciasto na zapas z takiej ilosci j/w, ale to jest na wiecej niz jedna szarlotke - na tak ze dwie i jeszcze na placek sliwkowy do ktorego daje mniej ciasta. Ma byc grubosci z 1 cm, moze poltora, zalezy jak kto lubi. Nie wychodzi zbyt twarde po upieczeniu tak jak niektore inne ciasta tego rodzaju ktore wyprobowalam. Chyba ze ktos lubi twarde i przedluza czas pieczenia :mrgreen:

Masa z 5-ciu duzych jablek i dwoch budyni w tortownicy fi 28 mysle ze bedzie w sam raz.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Paula na drugi dzień lepsze jest, mojemu mężowi bardzo smakowało, z rodzynkami jest super
icon_biggrin.gif