Močnik - ulubione śniadanie w moich okolicach*

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Močnik to jest od wiekow ulubiona slowenska potrawa. Moje dzieci moglyby go jesc codziennie.

Przepis jest bardzo prosty, ale sposob wykonania trudno opisac, dlatego czekalam az dostane cyfrowke. I przepraszam za bledy.

- 1 litr mleka,
- szczypta soli,
- 1 cukier waniliowy.

Mleko zagotowac razem z cukrem i odrobinka soli.

Teraz przygotowac:

- okolo 100 g maki,
- 1 jajko.

Make sypac na talerz tak aby cala powierzchnia byla rownomiernie wysypana, w srodek rozbeltane jajko. Powiedzmy ze to jest na srodek:

mokazjajco9op.png


Teraz rozdrobnic make z jajkiem miedzy palcami (uzywajac oczywiscie rowniez drugiej reki ktora ja trzymalam aparat). Zaczynamy od srodka, wyrabiamy miedzy palcamy, powoli palcami dodajemy ta make z krawedzi talerza do srodka. Maka ma wchlonac cale jajko i vice versa. Do tego trzeba nabrac troche wprawy, ale warto. Na poczatku sklejalo mi sie w kule, a teraz umiem juz tak jak moja babcia. Sekret polega na tym by dodawac make w razie potrzeby, ale jednak nie za duzo.

obrsenka0au.png


Wsypac do mleka:

sipanje9xe.png


Gotowac okolo 20-30 minut w sredniej temperaturze, az do konsystencji srednie gestej kaszki:

kons1ih.png


Jesc:

tone7th.png
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
Czy to nie jest podobne do lanych klusek??
 

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
Heh,no tak mogłam się spodziewać takiej odpowiedzi ;) ;)

Lane kluski robisz w ten sposób że mieszasz jajko z mąką i szczyptą soli na-w miarę możliwości-gładką mase,raczej gęstą i wlewasz to-tak po kawałeczku na gotujące się mleko.Niektórzy robią to właśnie na słodko i do mleka dodają cukier waniliowy,ja wolę na słono-z samymi kluseczkami.
 

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
No w takim razie to nie jest calkiem to samo, bo tej masy sie nie wlewa; ma byc sucha i na tym polega caly urok. Močnik ma konsystencje raczej nie za bardzo jednolita; ta "kasza" z jajka i maki ma zostac jednak bardziej w kawalkach.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Mnie to bardziej zacierki przypomina, tylko zacierki się ugniata z wody i mąki a potem skubie do gotujacego mleka. Nigdy nie jadłam
icon_sad.gif
ale znam procedurę :mrgreen:
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Oj Jobi, nie kuś :lol: Jakbyś powiedziała, że Mirek to już bym stała pod drzwiami :mrgreen:
Spróbuję jutro zrobic sobie takie simonkowe śniadanie (w okolicach 14 pewnie :dump: :lol: ). Uwielbiam mleko :mniam: Jak piesek- osesek.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Czasami robie mleczna zupe z takimi zacierkami.
Jeżeli to "c" z odwróconym daszkiem czyta się jak "cz", to wolę już nasze "zacierki". :mrgreen:
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
ale córuś ładna :mrgreen: fajny ten przepis, uwieeeelbiam ciepłe mleczko :roll: za takie z makaronem dałabym sie pochlastać :dump: to pewnie w miare podobnie smakuje
icon_smile.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
moja babcia jak bylam mala gotowala mi cos takiego, ale nie bylo to na gesto tylko tzw. zupa mleczna z zacierkami mniaaaaaam