Masa (maslano-merengowa)

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
Masa (maslano-merengowa)
od cukiernika Lindy Sallywan

4 bialka
220 g cukru
szcypta soli
300 g masla dobrej jakosci
wanilia

Na bardzo wolnym ogniu grzac wode. Na takiej leniwej kapieli wodnej grzac bialka z cukrem i sola, ciagle mieszajac,pokad cukier roztopi sie w bialkach. Zdjac z kapieli wodnej, ostudzic i ubic bialka. Kiedy bialka powieksza sie w 2-2,5 razy, zaczac dodawac miekkie maslo po troszeczku Ciagle ubijac. Aromatyzowac wanilia. Bardzo lekki i puszysty krem, doskonale sie nadaje do ozdabiania Nie trzeba bac sie surowych jajek, bo na kapieli wodnej one osiagaja b.wysoka t-re. 80 i wiecej
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
Nadia
Moze byc i dla przekladania, ale dla amatorow kremow maslanych.
icon_smile.gif
))) Lubie go uzywac do dekoracji - jest bardzo plastyczny, piekny bialy kolor. AnnaH juz wyprobowala go do dekoracji tortu-boiska. Ale o wrazeniach to moze niech ona sama lepiej opowie
icon_smile.gif
 

bajeczka

Moderator
Mar 20, 2005
4,167
0
0
Wkładasz jeden garnek w drugi - w dolny wlewasz wodę i stawiasz na ogień. Składniki wsypujesz do górnego.
icon_smile.gif
W ten sposób mozna gotowac a nie przywiera do dna
 

AnnaH

Member
Lis 15, 2005
1,423
0
0
o rety, nie zauwazylam wczesniej tego watku.
A wiec masa jest superowa, ja uzywam ja (odkad Ela mi udostepnila ten przepis) do ozdabiania moich tortow.
bardzo plastyczna , idealnie biala. Za to na drugi dzien nie musze sie martwic ze masa w cieplym pomieszczeniu zrobi sie niefajna, czy jakas rozjechana.Jest wowczas baaardzo zwarta.wszystkie esy floresy nia zrobione sa nienaruszone.
do ozzdabiania polecam goraco :D
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
A czy ta masa nadaje się równiez do przekładania ciasta? Czy to jest coś podobnego jak w ptysiach?
 

Elka

Well-known member
Sty 27, 2006
3,806
518
113
jaxja
:D
Nie wiem, jak w Polsce, u nas w ptysiach moze byc i krem maslany, i budyniowy, i twarogowy, ba, nawet bezowy... tak ze nie wiem
icon_smile.gif

Tym kremem jak na moj gust (lubie tylko jeden krem maslany i to nie merengowy
icon_smile.gif
)))) ), to by calego tortu nie przekladalam. To znaczy, ze jesli sa 3 warstwy kremu lub jakiegos przelozenia, to jedna warstwa moze byc, ale nie wiecej. Natomiast, jak juz pisalam, ten krem jest wspanialy do dekorowania.
icon_smile.gif
 

LeNinka

Member
Sie 14, 2005
944
0
0
A ja spsułam tę masę na własne życzenie prawie.
icon_neutral.gif
Wkręciłąm masło do ciepłej masy białkowej i już mi nie chciało potem stężeć, jak trzeba. Musiałam jeszcze masła dodawać, ehhhh
icon_neutral.gif


Ale to moja wina, bo doczytałam za późno, żeby ostudzić zanim się masło doda
dump.gif
 

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
Zrobiłam tą masę, ale coś zepsułam.
Kiedy podgrzewałam białka w pewnym momencie zaczęły się pienić, były gorące i bałam się, że się zagotują, więc je wyłączyłam. Cukier jednak nie rozpuścił się zupełnie.
Chciałam zapytać czy białka powinny być ubite na sztywno? Ubijałam je już ostudzone i nie udało mi się ich ubić zbyt mocno. Chyba, ze za krótko ubijałam.
Dekorowało mi się całkiem fajnie, jednak nie jestem zadowolona z koloru. Nie uzyskałam śnieżnej bieli.
Tort obłożony jest bitą śmietaną.

scddmq.jpg