Fantastyczny cytrynowiec

Kleopatra

Member
Maj 16, 2006
208
0
0
Uwaga, uwaga! To mój debiut na tym forum
icon_smile.gif

Przepis pochodzi ze zbiorów mojej cioci. Części z Was może być znany, bo ciocia swego czasu bardzo się udzielała na różnych internetowych forach. Jeśli jednak ktoś o nim nie słyszał szczerze polecam, bo ciasto jest naprawdę genialne

SKŁADNIKI:
-biszkopt z 4 jaj upiecvzony na blaszce o wymiarach 25x36 cm lub coś koło tego
-paczka okrągłych biszkoptów
Masa cytrynowa:
-2 budynie śmietankowe
-1 galaretka cytrynowa
-2 cytryny
-1 szklanka cukru
-2 jajka
-0,5 kostki masła
Masa śmietankowa:
-0,5 litra śmietany kremówki
-2 "śmietan-fixy"
-3-4 łyżki cukru pudru

A ROBI SIĘ TO TAK:
Masa cytrynowa:
Z 0,5 litra wody odlać 0,5 szklanki. W odlanej wodzie rozpuścić budynie. Resztę wody zagotować z cukrem, wlać do niej rozrobione budynie i mieszać aż zgęstnieje. Do gorącego budyniu wsypać galaretkę (w proszku), wymieszać i odstawić do wystudzenia. Jeśli powierzchnię budyniu przykryjemy kawałkiem folii nie zrobi się na nim nieładny kożuszek- metoda wypróbowana, więc polecam
icon_smile.gif

Białka oddzielić od żółtek. Z białek ubić pianę.
Z 1 cytryny wycisnąć sok.
Masło (musi być oczywiście w temperaturze pokojowej) utrzeć, dodając do niego po 1 żółtku. Następnie dodawać po łyżce wystudzony budyń. Gdy krem będzie jednolity dodać sok z cytryny, a na końcu połączyć go delikatnie z pianą z białek.
Masa śmietanowa:
Dobrze schłodzoną kremówkę ubić na sztywno z cukrem pudrem i "śmietan-fixami".
Fantastyczny cytrynowiec:
Z drugiej cytryny wycisnąć sok, wymieszać go z połową szklanki przegotowanej wody. Można dosłodzić do smaku lub dodać trochę alkoholu, ale niekoniecznie.
Połową tego ponczu nasączyć biszkopt. Wyłożyć na niego masę cytrynową i chłodzić w lodówce przez pół godziny. Następnie na masę cytrynową wyłożyć masę śmietankową, a na niej poukładać biszkopty nasaczone w reszcie ponczu. Udekorować według własnej fantazji, ale mogę Wam podpowiedzieć, że świetnie prezentuje się z "esami-floresami" z polewy czekoladowej i odrobiną kolorowej posypki do ciast
icon_smile.gif


Mam nadzieję, że przepis jest w miarę zrozumiały, a jesli nie to proszę Was o wyrozumiałość... W końcu jestem początkująca ;)
 

Annaa

Member
Lut 20, 2006
116
0
0
dscn47760001grubasqn4.jpg
dscn47670001grubasay6.jpg
dscn47810001grubasnr6.jpg


Cóż za późno wstałam po 7(o ile nie wcześniej) już nie było kawałka ciasta
icon_smile.gif
rodzice bardzo chwalą
fiesgrins.gif

łatwo się robi , chwile czasu zajmuje ale tak nie ma większego problemu, miałam ok 0,7 l śmietanki kremówki 30% było za dużo
icon_smile.gif
ale trochę tu trochę tam i się zmieściła :D wierzch wedle sugestii autorki został potraktowany mleczną czekoladą
icon_smile.gif
a boki posypką czekoladową
icon_smile.gif

polecam , brawa dla autorki
icon_smile.gif
anbetung.gif
fiesgrins.gif
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Aniu piękne ciacho!
icon_eek.gif
tak leciutko wygląda...
 

Annaa

Member
Lut 20, 2006
116
0
0
miło że wam się podoba, ale brawa należą się autorce przepisu
icon_smile.gif
masa budyniowa jest naprawde super
icon_smile.gif
icon_smile.gif
 

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Ta moja lista ciast do wypieku w 2007 rośnie... oj rośnie... jak moja Zuzia
icon_smile.gif
 

alisia

Member
Sie 21, 2006
515
0
0
Cytrynowiec rzeczywiście pyszny
mniam.gif

Ja jak zwykle co nieco zmodyfikowałam, a mianowicie do masy cytrynowej nie dawałam jajek i też wyszło super. Wierzch ciasta również nieco inny, ale następnym razem zrobię z biszkoptami i polewą czekoladową, bo wygląda superowo.

Tutaj wierzch ciasta polany cytrynowym lukrem:


a tutaj w przekroju:

 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,922
1,509
113
Co tu dużo mówić
lecker.gif
,
lecker.gif

miałam mały problem, bo okazało się, budyń waniliowy jest tylko 1,
więc ugotowałam z mąki.
Wrócę na pewno do tego przepisu
icon_smile.gif
anbetung.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
O matko kochana, juz sobie ciasto zapisałam na swieta
mniam.gif
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Robił jako tort dla najmłodszego "nastolatka". Polecam, naprawde pyszny, biszkopty na wierzchu i z boków maczałam w rozpuszczonej galaretce cytrynowej, reszta jak w przepisie.
 

Załączniki

  • tort1.jpg
    tort1.jpg
    49.5 KB · Wyświetleń: 0
  • tort2.jpg
    tort2.jpg
    39 KB · Wyświetleń: 0

Maryna

Moderator
Sty 5, 2006
7,979
0
0
DSC08852.JPG


Tyż zrobiłam na niedzielę.

U mnie to jest tak, że nie chce mi sie szukać szulajką i piekę to ciasto, które akurat widzę w przepisach podane jako ostatnie albo przywołane. Czasem trafiam w dychę a czasem nic sie nie odzywam, bo takie sobie popełniłam ...
Przy cytrynowcu zrobiłam błąd. Biszkopt nie namoczył się właściwie. Nasączałam ciasto, które było w tortownicy. Zużyłam więcej niz połowę pobczu, ale to było za mało
cry_1.gif
Ciasto wyszło suchawe, ale poza tym wszystko w porządku. Masa budyniowa na wodzie, zrobiona po raz pierwszy w życiu, zaskoczyła mnie pozytywnie.
 

Załączniki

  • DSC08852.JPG
    DSC08852.JPG
    156 KB · Wyświetleń: 8