Suróweczka obiadowa.

matylda

Member
Lip 5, 2006
222
0
16
Podam przepis na surówkę obiadową z białej kapusty ale co do składników.... zawsze robię na "oko".Podam tak mniej więcej, ale i tak radzę pod koniec sprawdzić smak i pododawać składniki od siebie.
Suróweczka jest znakomita do schabowego, piersi z kurczaka czy rybki smażonej do tego ziemniaczki, frytki lub kluski śląskie
icon_smile.gif
mmmm.... pycha.

skł.:
kapusta biała pół główki
cebula 1 mała
marchewka 1 sztuka
oliwa lub dobrej jakości olej ok. 2 łyżki
sok z cytryny lub tzw "cytrynka" 1 łyżeczka
wegeta 1 łyżka
pieprz 1 łyżka
cukier 1 łyżka
musztarda (łagodna) 1 łyżka
pietruszka zielona dużo bo to przecież wit C
icon_smile.gif


Kapustę zetrzeć na specjalnej tarce lub poszatkować drobno nożem, dodać pokrojoną w kostkę cebulę i startą na grubych oczkach marchew - trochę pognieść rękami, przykryć i wstawić do lodówki.
Dodać wszystkie składniki oprócz pietruszki. Dobrze wymieszać gniotąc rękami. Na koniec dodać pokrojoną pietruszkę.
Ewentualnie poprawić w smaku, np gdy jest zbyt słodkie, dodać pieprz czy musztardę.

Smacznego.
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Robiłam ją już nie raz i naprawdę jest bardzo dobra. Szczególnie smakuje mojemu starszemu dziecięciu, które pochłanią ją w ilościach ogromnych. Dzisiaj też miałam ją na obiad.
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Przyznam, że z lenistwa pokroiłam ją nożem na dość cienki paseczki i było okej [bo szatkownicę mam schowaną na wyższych półkach i nie chciało mi się jej stamtąd ściągać]. I wcale nie trwało to zbyt długo. A zresztą nawet gdyby pokroić ją nieco grubiej, to pewnie i tak by zmiękła, jeśli tylko od razu się ją posoli, ugniecie rękami i zostawi na jakiś czas.
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Znowu zrobiłam, bo starsza córa sobie zażyczyła na obiad. Ogromna micha mi wyszła, choć kapusty było tyle co zwykle czyli pół główki. Za to marchewki starłam dwie i to spore. U mnie wszyscy lubią tę surówkę.